وزیر امور اقتصاد و دارایی:

بورس باید 50 درصد تامین مالی كشور را انجام دهد

بورس باید 50 درصد تامین مالی كشور را انجام دهد به گزارش یاری کالا وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار نمود: در دوره ای که تقاضا رو به رشد بود، بازار سرمایه مشکلات سایر بازارها را مدیریت کرد؛ طبیعی است که دولت مردم را به بازار سرمایه دعوت کند چونکه بورس باید 5۰ درصد نیاز تامین مالی کشور را برآورده سازد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از پنجره واحد خدمات بازار سرمایه با اعلان اینکه در بازار سرمایه در سال ۹۹ پربازده ترین بازار در بین سایر بازارهای مالی بوده با بازدهی حدود ۱۵۵ درصدی همراه بود، اظهار نمود: ریل گذاری، سیاست گذاری و هدف گذاری کار بازار سرمایه است. این بازار در اقتصاد کشور جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و برای برون رفت از شرایط فعلی اقتصاد باید به بازار سرمایه تکیه نماییم.
وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: تلاش ما این بود تا در سال ۹۹ بازاری هوشمند داشته باشیم اما وجود تعدادی از مشکلات موجب شد تا بطور کامل به این مساله دست پیدا نکنیم. سال ۹۹ سال خاصی برای بازار سرمایه بود و این امر حتی در برنامه نامزدهای ریاست جمهوری تبلور یافت؛ به طوریکه یکی از ابواب اصلی گفته ها و برنامه های نامزدها، بورس بود.
وی با اشاره به سیزدهم دی ماه سال ۱۳۹۸ و شهادت سردار قاسم سلیمانی در عراق اظهار نمود: پس از شهادت سردار سلیمانی از ما خواستند بازار بورس چند روزی بسته شود؛ همان زمان دغدغه ما در شورای عالی بورس تهییج برای افزایش حضور مردم در بورس بود و خوشبختانه از آن دوره سخت، بدون کوچکترین بحران و مشکلی عبور کردیم.
دژپسند افزود: برخی منتقد بودند که ما تحولات بورس در سال ۹۹ را پیش بینی نکرده بودیم در صورتیکه ما در دی ۹۸ این مساله را دیده بودیم؛ در آن زمان تقاضا برای حضور و خرید در بورس رو به افزایش بود و ما قدرت میزبانی بورس را افزایش دادیم و تقاضا برای حضور در بازار را مدیریت کردیم؛ ما مجرای افزایش عرضه را تسهیل کردیم.
وی اشاره کرد: این که دامنه نوسانات را کاهش دهیم، یک تصمیم عافیت طلبانه بود که ما انتخاب نکردیم و گفتیم که ریسک پذیری یکی از مسایل مهم بازار است و بدین سبب باید مدیران هم ریسک پذیر شدند.
وزیر اقتصاد با اعلان اینکه جمع بندی جلسه دی ماه این بود که پیشنهادات روان سازی عرضه اولیه را روی میز قرار دهیم و بررسی نماییم، اظهار داشت: بدین سبب ما، از دی ماه سال ۱۳۹۸ وارد فضای پیش بینی بازار شده بودیم. قرار بود طرف عرضه بوسیله مجرای اصولی تقویت شده و عرضه اولیه تسهیل شود.
کاهش زمان پذیرش شرکت ها
وی با اعلان اینکه زمان پذیرش شرکتها در بورس کاهش یافته است، اظهار داشت: میزان شناوری شرکتها برای شرکت های دولتی عمومی به ۲۵ درصد بالا رفته است.
وزیر اقتصاد افزود: در دوره ای که تقاضا رو به رشد بود، بازار سرمایه مشکلات سایر بازارها را مدیریت کرد؛ طبیعی است که دولت مردم را به بازار سرمایه دعوت کند چونکه بورس باید ۵۰ درصد نیاز تامین مالی کشور را برآورده سازد.
وی ادامه داد: اوج تبلور جایگاه بازار سرمایه در سیزدهمین دوران انتخابات ریاست جمهوری ایران بود که در این زمان صحبت های بسیار مثبتی از بازار سرمایه از طرف نامزدها شده بود به شکلی که دیگر جایگاه این بازار با دوران گذشته انتخابات ریاست جمهوری قابل قیاس نیست.
دژپسند اشاره کرد: در دوره های گذشته، تعدادی از نامزدها به شکلی در مورد بورس صحبت می کردند که گویا با پیروزی در انتخابات، سازمان بورس را تعطیل خواهند کرد؛ در صورتیکه در این دوره، صحبت اصلی همه نامزدها در مورد بازار سرمایه بود و باتوجه به این مساله می توان اظهار داشت که بازار سرمایه جایگاه اصلی خودرا در اقتصاد کشور و میان مردم پیدا کرده است.

منبع:

1400/04/09
11:14:30
0.0 / 5
287
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان