در دوره تحریم، كدام كشورها پای ایران ماندند؟

در دوره تحریم، كدام كشورها پای ایران ماندند؟ یاری کالا: تازه ترین گزارش اتاق تجاری تهران نشان میدهد که در سال 1400 نیز تغییر چندانی در شرکای اصلی اقتصاد ایران به وجود نیامده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهایی که از تجارت خارجی ایران در سه ماهه نخست سال جاری پخش شده، ایران توانسته ۱۰.۷ میلیارد دلار صادرات ثبت کند که در قیاس با زمان مشابه سال قبل افزایش ۶۹ درصدی را نشان میدهد. در زمینه واردات نیز با افزایش ۳۴ درصدی، میزان واردات به ۱۰.۲ میلیارد دلار رسیده و بدین سان تراز تجاری ایران مثبت شده است.
از نظر وزنی صادرات ایران ۳۰ میلیون تن و وارداتش ۸.۴ میلیون تن بوده که صادرات نسبت به سال قبل افزایش ۳۸ درصدی و واردات کاهش شش درصدی را نشان میدهد. حجم ترانزیت انجام شده در ایران نیز ۱۲۱ درصد نسبت به سال قبل رشد کرده است.
آنچه که در این آمار بیشترین اهمیت را دارد افزایش باردیگر صادرات کشور نسبت به سال قبل و همزمان با شیوع ویروس کروناست. در دو سال گذشته، اردیبهشت ۱۳۹۸ با حدود شش میلیارد دلار، بالاترین صادرات ماهانه ایران را به خود اختصاص داده و بعد از آن مهر ماه ۱۳۹۹ قرار گرفته است و حالا آمارها از خرداد ۱۴۰۰ نشان میدهد که آمار صادرات ایران بار دیگر به بالاترین اعداد خود در سالهای قبل رسیده است.
در ارتباط با شرکای تجاری کشور نیز بنظر می رسد تمام آنهایی که در دوره تحریم نیز تعاملات خودرا حفظ کردند همچنان در ایران حضور دارند با این تفاوت که دو کشور اروپایی نیز خودرا در این لیست جای داده اند.
در سه ماهه ابتدایی امسال، چین اصلی ترین مقصد صادراتی ایران با بیش از سه میلیارد دلار بوده و بعد از آن، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و افغانستان قرار دارند.
در زمینه واردات اما اصلی ترین صادرکننده کالا به ایران امارات متحده عربی است که جایگاه چین را گرفته و این کشور را به رده دوم فرستاده است. بعد از آن ترکیه قرار دارد و در رتبه چهارم و پنجم دو کشور اروپایی آلمان و سوییس به ترتیب با ۴۱۴ و ۳۸۴ میلیون دلار صادرات به ایران قرار گرفته اند.
منبع:

1400/04/06
11:06:47
0.0 / 5
557
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دام , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان