معاون جهاد كشاورزی خوزستان عنوان كرد

تغییر كشت های معمول به زراعت گیاهان دارویی با شیوع ویروس كرونا

تغییر كشت های معمول به زراعت گیاهان دارویی با شیوع ویروس كرونا یاری کالا: خوزستان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا و گسترش وسیع طیف درمان های گیاهی، سبب رشد سریع تقاضا برای داروهای گیاهی شده که موجب تغییر نوع کشت از زراعت های معمول به کشت باارزش گیاهان دارویی شده است.تورج نوروزی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: استان خوزستان، قطب تولید گیاهان دارویی کشور با امکان تولید بیش از ۵۰ گونه دارویی باارزش و مهم دارویی است و نقش بسیار موثری در تامین گیاهان دارویی مورد نیاز بازار داخلی و صادراتی کشور دارد.

وی اضافه کرد: صنعت گیاهان دارویی نقش ارزشمندی در ایجاد اشتغال، افزایش راندمان منابع و اقتصادی شدن تولید محصولات کشاورزی دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به مزایای گیاهان دارویی اظهار داشت: از مزایای بی شمار دیگر گیاهان دارویی می توان به جایگاه بی بدیل در پیش گیری از بیماری و تامین سلامت و بهداشت، مصرف در صنایع دارویی، بهداشتی، آرایشی و غذایی اشاره نمود. همین طور شیوع ویروس کرونا و گسترش وسیع طیف درمان های گیاهی، سبب رشد سریع تقاضا برای داروهای گیاهی شده که موجب تغییر نوع کشت از زراعت های معمول به کشت باارزش گیاهان دارویی شده است.

نوروزی با اشاره به میزان سطح زیر کشت گیاهان دارویی در خوزستان اشاره کرد: سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان خوزستان در سال ۹۸ یک هزار و ۲۵۰ هکتار بود که از این سطح میزان ۲۱ هزار تن انواع گیاهان دارویی به دست آمد و خوزستان رتبه سوم کشوری در تولید گیاهان دارویی را به دست آورد.

وی اظهار داشت: با حمایت های انجام شده از متقاضیان توسعه گیاهان دارویی در سال ۹۹، ارائه مشاوره فنی، برگزاری کارگاه های آموزشی، معرفی تولیدکنندگان به شرکت های متقاضی کشت قراردادی، تامین نهاده های یارانه ای و رایگان و پرداخت تسهیلات ارزان به کشاورزان تولیدکننده و ساماندهی و تشکیل تعاونی تخصصی تولیدکنندگان گیاهان دارویی انجام شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اضافه کرد: سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان خوزستان نسبت به سال ۹۸، با ۳۶ درصد رشد به یک هزار و ۷۰۰ هکتار افزایش یافت و از این سطح، ۲۸ هزار تن محصول با رشد ۳۳ درصد نسبت به سال ۹۸ به دست آمد.

نوروزی با اشاره به میزان سرمایه گذاری در کشت گیاهان دارویی در سال قبل اشاره کرد: برای کشت گیاهان دارویی در سال ۹۹ در استان خوزستان، ۵۰۰ میلیاردریال سرمایه گذاری شد و ارزش محصول به دست آمده در این سال بیش از ۲ هزار میلیاردریال بوده است. پیش بینی می شود باتوجه به استقبال انجام شده از توسعه گیاهان دارویی، امسال بیش از ۵۰۰ هکتار به سطح زیر کشت گیاهان دارویی اضافه شود.

وی با اعلان اینکه ۲۴ شهرستان در خوزستان گیاهان دارویی کشت می کنند، اظهار داشت: هم اکنون بهره برداران درحال کشت گیاهان دارویی هستند و از شهرستان های مهم تولیدکننده گیاهان دارویی می توان از دزفول، ایذه، باغملک، شوش، شوشتر و کارون نام برد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان عنوان کرد: گیاهان دارویی کشت شده در سال ۹۹ در استان خوزستان، شامل بیش از ۲۵ محصول بوده است که با اهمیت ترین آنها آلوئه ورا، آویشن، بابونه، بادرنجبویه، به لیمو، چای ترش، رزماری، استویا، گل گاوزبان، گل محمدی، ماریتیغال، مورد معطر، مورینگا، موسیر و نعناع فلفلی بوده اند.

نوروزی اضافه کرد: با توجه به این که میزان مصرف گیاهان دارویی درون استان خوزستان هم اکنون حدود ۵ هزار تن است و سایر محصولات تولیدی بصورت خام فروشی به استانهای دیگر کشور یا مقاصد صادراتی ارسال می شود، از متقاضیان سرمایه گذاری در حوزه صنایع تبدیلی و فرآوری گیاهان دارویی برای سرمایه گذاری در استان خوزستان استقبال شود.

منبع:

1400/04/01
10:58:04
0.0 / 5
916
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان