خضریان:

سوداگرانی كه بازارها را ملتهب می كنند هدف مالیات بر عایدی هستند

سوداگرانی كه بازارها را ملتهب می كنند هدف مالیات بر عایدی هستند نماینده تهران اظهار داشت: هدف از طرح مالیات بر عایدی سرمایه سوداگرانی است که با خرید و فروش های خود بازارها را ملتهب و افزایش قیمت های غیر واقعی ایجاد می کنند و قانون طوری نگارش شده که تقاضای مصرفی اصلاً مشمول مالیات نشود.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در صحن مجلس تصویب شده، اظهار داشت: این مالیات از مهم ترین پایه های مالیاتی است که می تواند شکاف طبقاتی را کاهش و شفافیت را ارتقاء دهد و جلوی تمرکز ثروت را بگیرد.
وی که از امضاکنندگان طرح مالیات بر عایدی سرمایه است، اضافه کرد: مالیات بر عایدی سرمایه ابزاری است که می توانستیم با بهره گیری از آن، سوداگری را مهار کنیم؛ اما در سالهای قبل تصویب آن با روشهای مختلف شامل نفوذ ذینفعان و انحراف در موضوع اصلی به تأخیر می افتاد و همین عامل، رشد نجومی قیمتها تا حالا را به همراه داشته است.
این عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس افزود: ما از کارمند مالیات می گیریم؛ اما کسانی که باید مالیات بدهند، نمی دهند یا بهتر بگویم که ما نمی توانیم مالیات از این افراد دریافت نماییم. اسم این موارد فرار مالیاتی نیست این مسئله به سبب عدم تصویب پایه های مالیاتی مناسب همچون CGT در کشور است.
وی افزود: این مالیات از ۴۰ درصد مابه التفاوت سود فروش بخش های املاک و ۳۰ درصد مابه التفاوت سود فروش طلا، ارز و خودرو دریافت خواهد شد و املاک و حق واگذاری محلی که پیش از اجرای قانون خریده شده اند هر چند مازاد بر مصرف باشند، به مدت ۲ سال از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف است.
خضریان اضافه کرد: این مالیات هدفش سوداگرانی است که با خرید و فروش های خود بازارها را ملتهب و افزایش قیمت های غیر واقعی ایجاد می کنند و قانون طوری نگارش شده که تقاضای مصرفی اصلاً مشمول مالیات نشود.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس اشاره کرد: هم اکنون عمده مردم توانایی خرید یک ملک رو ندارند، چه برسد به این که مشمول مالیات هم شوند. در حقیقت به طور متوسط در هر خانواده به تعداد اعضا و حدود ۵ ملک از مالیات معاف هستند و خرید و فروش به این تعداد مشکلی ندارد.
خضریان همین طور اظهار داشت: معافیت مذکور نشان از این مساله دارد که هدف اصلی مالیات بر عایدی سرمایه سوداگران بزرگ و انحصارگرانی هست که نبض قیمتی بازار در دستانشان است و این عناوینی که بعضاً مطرح می شود که مردم از شما مالیات خواهند گرفت؛ تنها به سبب سنگ اندازی و پنهان شدن سوداگران در پشت سر مردم عادی است.
نماینده تهران در پاسخ به این پرسش که اگر ششمین خانه مشمول مالیات باشد و فرد هم چند سال نگهداری کرده باشد، هزینه استهلاک کم شده است؛ اظهار داشت: بله در متن قانون با گذشت زمان و نگهداری ملک خریداری شده درصد مالیات کم می شود تا کسی به مشکل نخورد.
خضریان در پاسخ به این پرسش که معافیتی برای سایر کالاها دیده شده و در سایر کالاها معافیت وجود دارد؛ بیان کرد: بله در همه کالاها این معافیت در نظر گرفته شده است، مثلا برای هر فرد ۱۰۰ گرم طلا یعنی برای یک خانواده ۵ نفره خرید و فروش تا ۵۰۰ گرم طلا تا ۶ ماه ابتدایی اجرای قانون معاف است و اغلب مردم به سبب شرایط مالی حتی یک سوم این مقدار را هم معامله نمی کنند.
وی افزود: در خودرو نیز به ازای هر فرد یک خودرو معافیت داده شده و در مورد ارز نیز تا ۲ هزار یورو تا ۶ ماه ابتدایی معاف از پرداخت مالیات هستند و در مجموع معافیت عایدی ارز و طلا تا میزان معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم برای هر شخص حقیقی بالای ۱۸ سال برقرار است.
خضریان همین طور افزود: بطور مثال طبق قانون بودجه امسال، یک خانوار ۵ نفره می تواند از ۲۴۰ میلیون تومان عایدی معاف از مالیات نیز در بخش طلا بهره ببرد. یعنی اگر این خانوار ۵۰۰ میلیون تومان طلا بفروشد؛ در صورتیکه قیمت خرید آن ۲۶۰ میلیون تومان بوده است، لازم نیست، هیچ مالیاتی پرداخت کند.
این عضو کمیسیون اصل نود مجلس درباب سازندگان اظهار داشت: سازندگان املاک جزو فعالانی هستند که برای کشور ارزش افزوده ایجاد می کنند و تولید است، بدین سبب نخستین انتقال خانه نوساز نیز معاف از پرداخت مالیات است.
خضریان اظهار داشت: از آنجائیکه هدف مالیات بر عایدی سرمایه درآمدی نبوده و این پایه مالیاتی برای تنظیم گری و ایجاد انگیزه برای افراد برای صرف منابع خود در کارهای مولد ستاندن می شود، پس مسئله تعیین نرخ و ابعاد آن نیز باید مبتنی بر این رویکرد تعیین گردد؛ پس بیش از آنکه نرخ بالا یا پائین اهمیت داشته باشد، بازدارنده بودن نرخ و شیوه برخورد آن با عایدی است که بر اثرگذاری این پایه مالیاتی تاثیر دارد.
این نماینده مجلس افزود: نرخ مالیات بر عایدی سرمایه باید از نرخ مالیات بر درآمد که مربوط به حقوق و دستمزد است، بالاتر باشد؛ برای اینکه مالیات هایی که بر درآمد افراد و بنگاه های داخلی وضع می شود به سبب اثرات منفی و بازدارنده بر پس انداز و روش های پس انداز مردم، اثرات انحرافی به دنبال دارند. از طرف دیگر مطالعات خارجی نیز نشان میدهد که نرخ پایین برای مالیات بر عایدی سرمایه بیش از همه به نفع ثروتمندان است و حتی ممکنست فاجعه سوداگری را رقم بزند.1400/03/24
23:03:53
0.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان