بالا بودن ضایعات در صنعت غذایی؛

سودآوری واردات و عدم برنامه حمایتی چالش های توسعه نیافتگی ماشین آلات صنعت غذایی كشور

سودآوری واردات و عدم برنامه حمایتی چالش های توسعه نیافتگی ماشین آلات صنعت غذایی كشور به گزارش یاری کالا مدیرگروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با تکیه بر این که الان در صنعت غذایی به علت چالش هایی که در زمینه به کارگیری دانش و تکنولوژی روز دنیا وجود دارد، هزینه تولید و حجم ضایعات بالا است، اظهار داشت: طراحی و ساخت ماشین آلات صنایع غذایی و طراحی و ساخت ماشین آلات فرآوری محصولات غذایی با هدف کاهش ضایعات در دستور کار این گروه قرار دارد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بنابر تعریف سازمان ملل در سال ۱۹۸۶، امنیت غذایی دسترسی همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای داشتن یک جسم سالم می باشد و بر طبق این تعریف موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت غذا سه رکن اصلی امنیت غذایی به حساب می آید.
از این رو ایمنی و کنترل کیفیت مواد غذایی از مزرعه آغاز می شود و تا مراحل برداشت، فرآوری، توزیع و انبارداری و در نهایت تهیه و مصرف غذا در سطح فرد و خانوار ادامه می یابد و به کارگیری روش ها و تکنیک های مناسب و درست که متضمن تولید و عرضه غذای سالم و مغذی باشد، در تمام این مراحل ضروریست.
یکی از ارکان امنیت غذایی دسترسی کشورها به ماشین آلات کشاورزی و غذایی است که به قول مدیر گروه پژوهشی طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی علیرغم ظرفیت ها و پتانسیل های بالا در کشور برای تولید این ماشین آلات در کشور ولی به علت واردات ماشین آلات صنایع غذایی که در داخل امکان تولید آن وجود دارد و همینطور سودهای ناشی از واردات ماشین آلات خارجی، سبب شده که به جای توجه به توانمندی داخلی به سمت واردات این تجهیزات از بیرون برود.
امنیت غذایی از مزرعه تا خانه
دکتر سید مهدی میرزابابایی در گفتگو با ایسنا افزود: امروزه بحث امنیت و سلامت غذایی الزاماتی را به وجود آورده که ناخواسته صنعت غذایی کشور را بعنوان مهم ترین و بزرگترین چرخه اقتصادی از "مزرعه تا سفره" تبدیل نموده و سهم قابل توجهی از اشتغال و گردش مالی را به خود مختص کرده است. با این وجود هنوز ظرفیت خالی بسیاری در این چرخه وجود دارد.
وی با تکیه بر لزوم توجه به مبحث امنیت غذایی، اظهار نمود: بحث های در ارتباط با امنیت غذایی ایجاب می کند که مسئولین و برنامه ریزان کشور بیشتر از پیش به این چرخه گسترده توجه نمایند و گام های اساسی را برای به فعلیت درآوردن همه ظرفیت های این بخش بردارند؛ اما آنچه در سراسر این چرخه مهم و قابل توجه است، استفاده از ماشین آلات کشاورزی و ماشین آلات صنایع غذایی است؛ چونکه که احتیاج به ظرفیت های بالای تولید مواد غذایی ضرورت استفاده از مکانیزاسیون کشاورزی و فرآیندهای پیشرفته در سراسر چرخه صنعت غذا را اجتناب ناپذیر خواهد نمود.
میرزابابایی افزود: خوشبختانه لزوم ها و فشارهای ناشی از امنیت غذایی سبب شده تا در حوزه ساخت ماشین آلات صنایع غذایی پیشرفت های قابل توجهی به لحاظ کمی و کیفی به وجود آید، به صورتی که هم اکنون درصد قابل توجهی از ماشین آلات زنجیره تولید مواد غذایی توسط بخش خصوصی ساخته شده و در بعضی از موارد برندسازی هم صورت گرفته است و با این وجود این بخش همچنان جای رشد و توسعه دارد و با حمایت های بیشتر و موثرتر می تواند بیشتر از پیش رشد کند تا با پتانسیل های خوبی که برای صادرات ماشین آلات وجود دارد، علاوه بر ایجاد اشتغال بیشتر، ارزآوری زیادی را به دنبال داشته باشد.
مدیر گروه پژوهشی طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با اشاره به اینکه علیرغم آن چالش های گوناگونی بر سر راه رشد و توسعه ساخت ماشین آلات غذایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی از چالش های مهم این صنعت وابستگی شدید به مواد اولیه و تجهیزات است که متاسفانه این روزها با نوسانات شدید ارز، تولید ماشین آلات و اشتغال این بخش را گرفتار بحران جدی کرده است.
وی چالش مهم دیگر در زمینه توسعه ماشین آلات بخش کشاورزی را واردات ماشین آلات صنایع غذایی دانست که در داخل امکان تولید آن وجود دارد و خاطرنشان کرد: متاسفانه ارزهای دولتی که بایستی به صورت هدفمند در اختیار بخش تولید و اشتغال باشد، در جهت تضعیف آن هزینه می شود و هم با وجود پتانسیل بسیار خوبی که برای تولید ماشین آلات صنایع غذایی وجود دارد، سیاست های تعرفه ای در این خصوص بگونه ای است که بازدارنده نبوده و در جهت پشتیبانی از تولید نیست.
به گفته این محقق، سودهای ناشی از واردات ماشین آلات خارجی به اندازه ای است که همه منافع ملی زیر پا گذاشته می شود و نظارت های موثری هم در این حوزه صورت نمی گیرد.
بابایی، افزود: همچون چالش های مهم دیگری که میتوان به آن اشاره نمود، نبود برنامه های حمایتی برای تولید ماشین آلات جدید است که ریسک پژوهشی داشته و بخش خصوصی توان ورود به آنرا ندارد.
بالا بدن ضایعات در صنایع غذایی
وی تصریح کرد: از طرفی در بخش صنعت غذا با عنایت به شرایط اضطرار و بحران چه در بخش ساخت ماشین آلات و چه در بخش فرآیندها کم و کاستی هایی به لحاظ به کارگیری دانش و تکنولوژی روز دنیا وجود دارد، بگونه ای که الان هزینه تولید و حجم ضایعات در این بخش بالا بوده و بسیار ضروریست تا با همکاری ضمانت دار با بخش های علمی و با استفاده از متخصصین داخلی و حتی خارجی اقداماتی در جهت افزایش بهره وری و بهینه سازی خطوط تولید و فرآیندها انجام پذیرد.
میرزابابایی افزود: بدین منظور موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی مأموریت دارد تا در کنار صنعت غذای کشور بعنوان واحد تحقیق و توسعه ایفای نقش کرده و با استفاده از متخصصین خود آخرین دستاوردهای علمی و فناوری را در اختیار صنایع غذایی کشور قرار دهد. بر این اساس این موسسه با تاکید بر تجارب چند ساله خود آمادگی همکاری با فعالان صنعت غذای کشور را داشته و تابحال دستاوردهای خوبی را به این بخش عرضه کرده است.
وی افزود: از این میان گروه پژوهشی ماشین آلات صنایع غذایی این موسسه با شناخت نیازها و خلأهای صنعت غذایی کشور و با عنایت به برنامه های تحقیقاتی پیش رو آمادگی دارد تا در چارچوب طرح های تحقیقاتی، بخشی از نیازهای علمی و فناوری صنعت غذای کشور را در حوزه ماشین آلات مرتفع کند.
برنامه هایی برای توسعه ماشین آلات صنایع غذایی با تاکید بر توان داخلی
مدیر گروه پژوهشی طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی ضمن اشاره به برنامه های این گروه پژوهشی در زمینه توسعه ماشین آلات صنایع غذایی، طراحی و ساخت ماشین آلات صنایع غذایی با تاکید بر به کارگیری فرآیندهای نوین صنایع غذایی را مهم ترین رئوس برنامه های تحقیقاتی این گروه دانست و خاطرنشان کرد: طراحی و ساخت ماشین آلات فرآوری محصولات غذایی با هدف کاهش ضایعات و طراحی و ساخت خشک کن های حرارتی و برودتی مورد نیاز صنایع غذایی از دیگر برنامه های ما است که اجرای آن در دستور کار قرار دارد.
منبع:

1400/03/21
20:05:06
0.0 / 5
863
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان