رئیس دیوان عدالت اداری:

سود، جریمه و كارمزد وام كشاورزان خسارت دیده بخشیده شد

سود، جریمه و كارمزد وام كشاورزان خسارت دیده بخشیده شد به گزارش یاری کالا رئیس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: با رأی هیئت عمومی دیوان؛ سود، جریمه و کارمزد وام های دریافتی کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیر مترقبه، مشمول بخشودگی قرار گرفت.به گزارش یاری کالا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه؛ رئیس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: با رأی هیئت عمومی دیوان؛ سود، جریمه و کارمزد وام های دریافتی کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیر مترقبه، مشمول بخشودگی قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق در همین زمینه اضافه کرد: دیوان عدالت اداری برپایه قانون اساسی تنها مرجع قضایی رسیدگی به تظلمات آحاد مردم در مقابل قدرت حاکمه است.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: در سال ۹۶ برپایه بند (خ) ماده (۳۳) برنامه ششم توسعه قانونی مصوب شد کشاورزانی که بر اثر حوادث غیر مترقبه متضرر می شوند وام به آنها تعلق بگیرد و سود وام و جریمه تأخیر گرفته نشود و مدت سه سال هم بازپرداخت شان به عقب بیفتد.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق اظهار داشت: هیئت وزیران در سال ۹۷ بخشنامه ای صادر و درباره این قانون، محدودیت ایجاد کرد بدین سان که این بخشنامه کسانی را که وام دریافت کرده اند به دو بخش تبدیل کرد؛ کسانی که منبع مالی وام دریافتی شان خود بانک باشد هیچ سود و جریمه ای به آنان تعلق نمی گیرد، اما کسانی که منبع مالی شان صندوق توسعه ملی باشد، جریمه تأخیر و سود باید بدهند.

وی اضافه کرد: کشاورزان بر همین مبنا متضرر شدند و برخی از آنها به دیوان عدالت اداری دادخواست دادند تا این که هیئت عمومی دیوان عدالت اداری این بخشنامه را باطل نمود و بر این اساس همه کشاورزان شامل این که منبع مالی وام شان صندوق توسعه ملی یا خود بانک باشد، مشمول قانون هستند و دولت مکلف است همه این کشاورزان را مشمول ابطال این بخشنامه قرار دهد.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: بنابر این همه کشاورزانی که وام دریافت کرده اند بدون اینکه به دیوان عدالت اداری رجوع کنند، می توانند به بانک مربوطه رجوع کنند؛ ما ابلاغ کرده ایم و دولت مکلف است عمل کند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق در پاسخ به سوالی در خصوص این که رأی دیوان از چه زمانی قابل اجراست، اظهار داشت: این رأی از همین هم اکنون لازم الاجراست و برپایه ماده (۱۳) قانون دیوان عدالت اداری بخشنامه دولت از روز تصویب ملغی می شود و همه کسانی که از آن روز تا هم اکنون متضرر شده اند؛ مشمول این بخشنامه هستند و گویی چنین بخشنامه ای اصلاً وجود نداشته است و اگر در این زمان از کسی جریمه دیرکرد هم دریافت شده است باید به آنها برگردانده شود.

منبع:

1400/03/20
22:50:22
0.0 / 5
772
تگهای خبر: بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان