چند راه حل برای جلوگیری از انحراف منابع از تولید

چند راه حل برای جلوگیری از انحراف منابع از تولید یاری کالا: در نشست ˮبازرگانی داخلی و زنجیره تامینˮ لطمه های موجود در تامین مالی و زنجیره تامین کشور مورد بررسی قرار گرفت و چند راه حل برای افزایش صادرات، کاهش هزینه تمام شده محصولات، از میان رفتن انحراف منابع از تولید و... عنوان شد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، حمید آذرمند در سلسله نشست های اقتصاد ایران در دهه ۱۳۹۰ با عنوان "بازرگانی داخلی و زنجیره تامین" که امروز بصورت آنلاین در پژوهشکده امور اقتصادی برگزار شد، اظهار داشت: قسمتی از مشکلات زنجیره تامین گندم، تعیین قیمت خرید تضمینی گندم است که اگر این قیمت بالا تعیین شود، به بودجه و پایه پولی فشار آورده می شود و در صورت تعیین پایین قیمت خرید تضمینی گندم، کشاورزان تحت فشار قرار می گیرند و قاچاق معکوس افزایش می یابد. همچنین، هزینه های زنجیر تامین، کشاورز را متحمل ضرر می کند زیرا، قرارداد کشت دائمی با کارخانجات در حوزه گندم وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه زنجیره های تامین در کشور با لطمه و مشکلات جدی مواجه می باشد. مداخلات شدید دولت در زنجیره های تامین ساختار آنها را گسسته و غیرشرکتی کرده و سبب ناکارآمدی آنها شده به شکلی که با وجود تامین ارز و هزینه های مورد نظر در این حوزه، شاخص تولید نه فقط رشد نکند بلکه نزولی هم باشد.
مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی افزود: به علت ناکارآمدی زنجیره تامین، منابع کشور صرف واردات شده و شاخص تولید غذایی کشور نیز کاهش قابل توجهی پیدا کرده است که در زنجیره تامین صنایع شیمیایی پایین دستی، لوازم خانگی و... این لطمه ها و مسائل دیده می شود.
طبق گفته وی، اصلاح زنجیره تامین در کشور و تبدیل آن به یک زنجیره تامین یکپارچه و شرکتی سبب کاهش هزینه های تمام شده محصولات، افزایش رقابت پذیری و رفاه مردم و توسعه صادرات می شود.
آذرمند به بررسی لطمه های ساختار فعلی تامین مالی متکی بر بانک ها پرداخت و اظهار داشت: در این ساختار انحراف منابع از چرخه تولید به آسانی اتفاق می افتد و بانک ها هیچ امکانی برای رصد و کنترل پروسه تامین مالی بنگاه های تولیدی ندارند که ناکارآیی در تخصیص منابع و عدم تقارن اطلاعاتی سبب افزایش هزینه تمام شده محصول و نوسان قیمت و تولید محصولات می شود.
مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی اضافه کرد: برای رفع مشکلات نظام تامین مالی باید به سمت توسعه نظام تامین مالی رفت که شیوه مناسبی برای جایگزینی سرمایه در گردش است و در این شیوه، باید گردش تجاری توسط تامین کننده مالی قابل مشاهده باشد که سبب بهبود پروسه تامین مالی بنگاه های تولیدی، کاهش انحراف منابع، افزایش کارایی منابع، کاهش هزینه تمام شده محصولات و نوسانات بازار، باز شدن دست بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی می شود. همچنین، این مساله نظام مالیاتی را نیز گام به گام توسعه می دهد.
در ادامه این جلسه، حمید محله ای _معاون مدیر کل دفتر امور خدمات تجاری وزارت صمت_ ایجاد و تقویت زیرساخت های ارتباطاتی و اطلاعاتی در حوزه زنجیره تامین چون سامانه جامع تجارت و اضافه شدن شرکت های لجستیگی به شرکت های پخش و توزیع را برای اصلاح و بهبود نظام زنجیره تامین و تامین مالی موثر دانست.
همچنین، در این جلسه مجموعه پیشنهاداتی برای توسعه نظام تامین مالی و زنجیره تامین عنوان شد که یکی از آنها استفاده از فناوری ها در تولید است که ارزش افزوده زنجیره تولید را زیاد می کند.

منبع:

1400/03/12
22:56:02
0.0 / 5
749
تگهای خبر: آنلاین , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان