نگاهی به خواسته های بخش خصوصی از محسن رضایی

چرا اف ای تی اف را تصویب نكردید؟

چرا اف ای تی اف را تصویب نكردید؟ یاری کالا: محسن رضایی بعنوان یکی از هفت نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز در اتاق تجاری ایران حاضر شد تا از نزدیک در جریان خواسته ها و دیدگاه های نمایندگان بخش خصوصی قرار گیرد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، او که سابقه فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوره هشت ساله دفاع مقدس را دارد، در سالهای اخیر بعنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت نموده و امروز بعنوان یکی نامزدهای انتخابات در بین اعضای اتاق تجاری حضور پیدا کرد. قبل از او، ابراهیم رییسی، دیگر نامزد انتخابات نیز با حضور در اتاق تجاری، صحبت های نمایندگان بخش خصوصی را شنیده بود.
بخش مهمی از صحبت های امروز فعالان اقتصادی به موضوع محدودیت های موجود در راه تجارت ایران و بطور خاص اف ای تی اف اختصاص داشت که ایران بار دیگر در لیست سیاه آن قرار گرفته و با وجود گمانه زنی های فراوان مدتی پیش مجمع تشخیص مصلحت نظام سرانجام تصویب عضویت کشور در لوایح آنرا رد کرد اما با دستور مقام معظم رهبری، بار دیگر بررسی ها برروی آن شروع شد، هرچند تا کنون جواب قطعی از مجمع در ارتباط با آنها بیرون نیامده و همین موضوع بخش مهمی از خواسته های بخش خصوصی از این نامزد انتخابات را تشکیل داد.
حسین سلیمی، رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان اظهار داشت: امروز به ۴ میلیون و ۵۰۰ شغل نیاز داریم که ایجاد اشتغال به سرمایه، ماشین آلات، تکنولوژی و جذب سرمایه خارجی نیاز دارد. شما در مراجع بالای تصمیم گیری کشور حضور دارید. سؤال من از شما این است که چرا هنوز FATF در ایران به سرانجام نرسیده است؟ ۱۹۲ کشور در دنیا پیوستن به این معاهده را پذیرفته اند و تنها ما و شش کشور دیگر دنیا هنوز از این توافق خارج مانده ایم. چرا؟ اگر پیوستن به معاهده بد است پس چرا تمام کشورها به آن پیوسته اند؟ از شما می خواهیم به این مساله یک دفعه به طورجدی رسیدگی کنید.
علی اصغر زبردست، رییس اتاق همدان خطاب به محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اظهار داشت: آقای رضایی! در برخورد با شما، با فردی روبرو می باشیم که با مسائل کشور بیگانه نیست و به خوبی می داند مشکل چیست. بزرگ ترین مشکل ما این است که سیاست با مسائل اقتصادی گره خورده است. سه سال است که همه بدنه دولت تلاش می کند که FATF تصویب شود ولی مجمع شما جلوی آنرا گرفته است! چرا؟ یا شما و مجمع شما جلوی آن ایستاده اید یا این تصمیم، تصمیم نهایی حاکمیت است. مدام شعار اقتصاد بدون نفت می دهیم. نمی گردد با دنیا درگیر باشیم اما توسعه اقتصادی بدون نفت داشته باشیم یا شبکه بانکی ما از مقررات بین المللی تبعیت نکند.
بخش دیگری از این جلسه نیز به بیان خواسته های دیگر فعالان اقتصادی اختصاص داشت. محمدرضا انصاری، نایب رییس اتاق ایران اظهار داشت: در همه جلسه های این چنینی لیست بلندی از گرفتاری ها گفته می شود. درمجموع مسائل مختلفی اقتصاد کشور را قفل کرده است؛ شما حتما فکر کرده اید که این مشکلات اگر حل نشود قفل اقتصاد بازنخواهد شد.
بگفته انصاری یکی از مسائل اقتصاد کشور، فساد و رانت است که متأسفانه این مسئله در اقتصاد کلان و خرد مشکلاتی را به وجود آورده و منافع فردی و گروهی به رانت گره خورده است. شما چطور می خواهید با فساد مقابله کنید؟ البته نمی گردد انتظار داشت هر کس رییس جمهور شد باید به همه اجزا اقتصاد تسلط داشته باشد. باید در این راه ازنظر صاحب نظران و تجربه داران کف میدان اقتصاد استفاده گردد. اگر به این مسائل توجه نشود درنهایت برنامه ها مسیر دیگری را طی می کند. باید در تصمیم گیری ها انسجام داشت تا با فساد مبارزه شود.
غلامحسین جمیلی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران اظهار داشت: ثبات در رفتار و ادعاها و برنامه های شما نشان میدهد متأثر از الزامات توده مردم نیست و برمبنای تفکر نظری و منطق اقتصادی تدوین شده است. من این مساله را به فال نیک می گیرم و این قابل تحسین است. سؤال من این است که نظام درآمدی دولت محدود است و رفته رفته تنگ تر هم می شود؛ اگر عهده دار ریاست جمهوری شدید، برنامه شما برای جبران محدودیت ها چیست تا هزینه های دولت بر دوش جامعه تحمیل نشود؟
او افزود: بورس نماد مشارکت مردم در فضای اقتصادی و تصویر بیرونی فعالیت ها و تابلو موردبررسی و ارزیابی وضعیت اقتصاد کشور است و نمادی برای انجام یا عدم انجام سرمایه گذاری. بسیاری از سرمایه گذاری ها برای مشارکت برمبنای ارزیابی از بورس تصمیم گیری می کنند. نظام مداخله ای دولت را چقدر مؤثر می دانید و اگر مداخله سبب شده به اینجا برسیم، برنامه و پیشنهاد شما برای برون رفت از این وضعیت چگونه خواهد بود؟ خیلی ها منتظر هستند با اختتام انتخابات معجزه ای در بازار بورس اتفاق می افتد.
محسن رضایی در این جلسه به قسمتی از سوال ها و ابهامات نمایندگان بخش خصوصی پاسخ داد و اعلام نمود که در موضوع تصویب اف ای تی اف کم کاری از طرف دولت بوده است. او اظهار داشت: درباره اف ای تی اف کوتاهی از طرف دولت بود. چونکه اگر در موعد مقرر مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر ندهد، نظر شورا باید مدنظر قرار بگیرد، دولت می توانست در همان زمان تصمیم گیری کند. ۳۹ سفارش اف ای تی اف را ایران قبول کرده و دو مورد مانده اما این موسسه از این ۳۹ مورد تنها ۱۲ مورد ایران را پذیرفته است. بنظر می رسد دولت کم کاری کرده و تا حدی رفتارهای خوش بینانه داشت.
منبع:

1400/03/12
12:26:34
0.0 / 5
515
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان