رئیس كنفدراسیون صادرات ایران پاسخ داد

حداقل واردات موردنیاز برای اقتصاد ایران چه قدر است؟

حداقل واردات موردنیاز برای اقتصاد ایران چه قدر است؟ یاری کالا: رییس کنفدارسیون صادرات ایران می گوید برای تجارت جهانی هیچ نمی توان بر روی تراز تجاری یک طرفه حساب باز کرد و واردات باید در کنار صادرات دیده شود.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی در کلاب هاوس اظهار نمود: بررسی آمارهای رسمی ارائه شده از تجارت ایران در ماه های گذشته نشان میدهد که بیش از ۸۰ درصد از کالاهای وارد شده به کشور مربوط به مواد اولیه و کالاهایی است که تولیدکنندگان برای ادامه فعالیت خود به آن نیاز دارند.
به گفته ی ایشان، چنین آماری از یک سو نشان میدهد که عملا واردات کالا در خیلی از دیگر حوزه ها متوقف شده و از طرف دیگر باتوجه به محدودیت هایی که در تامین و ترخیص مواد اولیه وجود دارد، کارخانه ها گاهی برای به دست آوردن مواد اولیه مورد نیاز خود با اما و اگر مواجه می شوند. در حقیقت اگر محدودیت های جدی ادامه داشته باشد، این خطر برای تولید جدی خواهد بود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه تامین نشدن مواد اولیه می تواند به تولید و صادرات کشور لطمه بزند، توضیح داد: از سویی ما باید نگران افزایش قاچاق و تجارت غیرشفاف در کشور باشیم و از طرف دیگر باید این سوال را از خود بپرسیم که چرا با وجود آنکه قیمت ارز در مدتی محدود سه برابر شد اما صادرات ما کم شد. این تصور غلط است که اگر ارز رشد کرد پس صادرکنندگان سود می کنند برای اینکه صادرکننده باید مواد اولیه برای محصولات بعدی خودرا با نرخ جدید ارز تامین کند اما با این وجود ما حتی در آمارهای رسمی نیز نتوانستیم صادرات خودرا افزایش دهیم و باید برای این سوال پاسخی دقیق ارائه شود.
لاهوتی با اشاره به آمارهای تجاری ایران در دولت گذشته اعلام نمود: در شرایطی که ما بالاترین صادرات نفت را داشتیم و بیشترین منابع ارزی به کشور وارد می شد، واردات ما از ۶۰ میلیارد دلار بالاتر نرفت و در وضعیت فعلی در صورت کاهش محدودیت ها نیز این عدد حدود ۵۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود این در حالیست که در سال قبل و در بین تمام محدودیت ها میزان واردات ما حدود ۳۶ میلیارد دلار تخمین زده شد که نشان میدهد این کف نیاز وارداتی کشور است. صادرات ما در صورت کاهش محدودیت ها امکان افزایش به بالاتر از ۵۰ میلیارد دلار را دارد اما ما باید مقدمات لازم برای توسعه صادرات، کاهش محدودیت های داخلی و استفاده از نظر کارشناسان را فراهم نماییم. پیشنهادی که سه سال قبل اتاق تجاری در حوزه ارز و تجارت داده بود امسال برای اجرای نهایی تایید شد و این فرصت سوزی ها دست ما را در تجارت می بندند.
منبع:

1400/03/10
23:06:08
0.0 / 5
522
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان