كدام وعده انتخاباتی اقتصاد ایران را نجات می دهد؟

كدام وعده انتخاباتی اقتصاد ایران را نجات می دهد؟ یاری کالا: رئیس اتاق تجاری ایران می گوید، بنیان اقتصاد ایران نیاز به اصلاحات اساسی دارد و وعده های عوام گرایانه انتخاباتی نمی تواند در این عرصه راهگشا باشد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، اتاق تجاری ایران چند روز پیش از بسته پیشنهادی اقتصادی خود به رئیس جمهوری آینده رونمایی نمود. در این بسته به معضلاتی که اقتصاد ایران با آن رو به روست اشاره شده و در حوزه هایی مانند مدیریت نرخ ارز، نقش آفرینی بخش خصوصی، کاهش تصدی گری دولت و نحوه پشتیبانی از اقتصاد و معیشت برنامه های پیشنهادی فعالان بخش خصوصی به دولت ارائه شده است.
چند روز بعد از انتشار این بسته، حالا رئیس اتاق تجاری ایران می گوید که برای عبور از مشکلات فعلی اقتصادی کشور، نمی توان انتظار داشت که با وعده های عوام گرایانه شرایط بهبود پیدا کند و نامزدها باید برمبنای اصول کلان اقتصادی طرح های خودرا عرضه کنند.
غلامحسین شافعی گفته: شاهدیم که درگذر این سال ها بجای تمرکز بر سیاست های اقتصادی، اقتصاد را سیاسی کردند و از همین منظر به آن ضربه وارد شد. تا زمانی که سایه سیاست بر اقتصاد کشور سنگینی کند و هزینه های سیاست را بخش اقتصاد بپردازد؛ تحول مثبتی رقم نخواهد خورد. سیزدهمین رئیس جمهور ایران، میراث دار مشکلات عدیده ای از گذشته خواهد بود و علاوه بر آن سطح مسائل و مشکلات نیز رو به تزاید است و تدبیری فراتر از عملکردهای معمول برای عبور از این شرایط، نیاز خواهد بود.
رئیس اتاق ایران با انتقاد از شعارهای عوام گرایانه بعضی کاندیداهای انتخاباتی خصوصاً در بخش اقتصاد و معیشت، بیان کرد: بااینکه هنوز تبلیغات رسمی انتخاباتی کلید نخورده اما در کمال تأسف شاهد بیان شعارها و وعده های کهنه ای از جنس پرداخت یارانه های نقدی، طرح های اقتصادی اشتغال زا و زودبازده، افزایش حقوق و دستمزد برای ارتقای توان خرید طبقه ضعیف جامعه و مبارزه انقلابی با رانت و فساد هستیم. همان شعارهایی که در دهه های گذشته نیز به دفعات بیان شد اما مسیری به سمت بهبود شرایط نگشود.
شافعی ایجاد تحول را در گرو ستاندن تصمیمات سخت برای آینده اقتصاد ایران دانست و افزود: در این شعارها، حرف و تاکید بر پشتیبانی از تولید است اما بخش مولد ما با این وعده ها نجات پیدا نخواهد کرد. ساده ترین اقدام از منظر دولت ها، شناسایی و رفع موانع مخل است، نمی گوییم چنین تلاشی بی ثمر خواهد بود اما رویکردهایی ازاین دست فقط به حل مقطعی مسائل منجر می شود و تا زمانی که ثبات اقتصادی محقق نشود، تورم مهار نگردد و اساساً تحولی در رویکردهای اقتصادی کشور رقم نخورد، باوجود همه کوشش های معمول و مرسوم، باز به بن بست خواهیم رسید.
رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران از مهجور بودن عرصه تولید کشور در قیاس با کارهای سوداگرانه و غیرمولد، سخن به میان آورد و تاکید کرد: با این اوصاف حتی اگرچند مانع هم از پیش پای تولید و تولیدکننده برداشته شود، باز ثمرات کافی رقم نخواهد خورد.
رئیس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، به موضوع مذاکرات برجامی نیز اشاره نمود و ضمن ابراز امیدواری نسبت به ثمریابی این گفتگوها، متذکر شد: سفارش ما به مسئولان این بوده که سرنوشت اقتصاد و تولید کشور را به برجام گره نزنند. حقیقت آنست که اگر روش های ما در مسائل اقتصادی متحول نشود، ولو آنکه همین فردا هم برجام به ثمر برسد و تحریم ها برداشته شود، باز مشکلات ریشه ای به قوت خود باقی بوده و در بزنگاه های مختلف، اثرات آنرا شاهد خواهیم بود. باور داریم که حرکت به سمت یک حکمرانی خوب ما را به توسعه در تمامی بخش ها خواهد رساند.
شافعی در بخش دیگری از اظهارات خود، به تنش های ارزی و اثرات مخرب آن بر بخش های مولد پرداخت و اظهار داشت: سفارش پارلمان بخش خصوصی به مسئولان این است که در حوزه ارزی دخالت و اظهارنظر کمتری داشته باشند و از بیان وعده هایی که قابل تحقق نیست، پرهیز کنند.
او اشاره کرد: موضوع مهم دیگری که باید از طرف مسئولان مورد توجه قرار بگیرد، بحث منابع مالی بلوکه شده ایران است که در پی مذاکرات و توافقات آتی، احتمال آزادسازی آن وجود دارد. طبیعتاً این نگرانی بیان می شود که منابع آزادشده، صرف جبران کسری ها یا پول پاشی ها شود. اتاق ایران اکیداً سفارش می کند، ارزهایی که به قیمت زندگی دشوار آحاد مردم در چند سال اخیر، در نقاط مختلف دنیا بصورت الزامی پس انداز شده است، باید صرف سرمایه گذاری برای تکمیل زنجیره های تولیدی شود که کشور در آنها مزیت صادراتی دارد.
منبع:

1400/03/03
20:46:15
0.0 / 5
734
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان