مذاكرات وین گره اقتصاد ایران را باز می كند؟

مذاكرات وین گره اقتصاد ایران را باز می كند؟ به گزارش یاری کالا رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ضمن اشاره به این که ما در عرصه بین المللی احتیاج به بهبود شرایط داریم می گوید: در صورتیکه مذاکرات وین به نتیجه مثبتی برسد و تنها امکان تبادل بانکی برای تاجران ایرانی فراهم گردد، بخش مهمی از محدودیت ها و مشکلات فعلی برطرف خواهند شد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی در حاشیه جلسه اتاق بازرگانی ایران بیان نمود: صادرکنندگان از آغاز سال ۱۳۹۷ تا امروز با عنایت به دستورالعمل دولت، درگیر مبحث رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از فعالیت خود به کشور بوده اند. ازاین رو بخش مهمی از تمرکز فعالان اقتصادی در سالهای اخیر به همین مسائل خلاصه شده است.
وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی کوشش کرد در جریان جلسات مشترک با تصمیم گیران، مشکلات ارزی پیش روی بخش خصوصی را پیگیری کند، بیان نمود: بعد از حدود سه سال، سرانجام پیشنهادات ارزی اتاق بازرگانی امسال مورد تایید قرار گرفت در حالیکه ما از فروردین سال ۱۳۹۷ آنها را عرضه کرده بودیم. در این مدت از کمیته ارزی اتاق بازرگانی گرفته تا پیگیری هایی که رئیس اتاق از راه مقامات دولتی انجام دادند، تلاش شد تا بخشی از مشکلات صادرکنندگان برطرف شود.
به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات در صورتیکه قوانین جدیدی اجرایی نشوند و همانطور که وعده داده شده با پیشنهادات اتاق در حوزه ارز موافقت شود، میتوان امیدوار بود که امسال مشکلات در ارتباط با حوزه ارز و تعهدات ارزی کمتر دیده شود.
لاهوتی ضمن اشاره به روند افزایشی صادرات غیرنفتی ایران در دو ماهه ابتدایی سالجاری، بیان نمود: خوشبختانه آمارها از رشد ۸۰ درصدی صادرات می گویند که این بطور قطع نشانه ای مثبت برای اقتصاد ایران است. البته باید در نظر داشت که آمار فعلی در مقایسه با ماه های مشابه سال قبل به دست آمده که به علت کرونا بخش مهمی از مرزهای کشور عملا بسته بودند. ازاین رو رشد جنبه مثبت دارد اما نباید حقیقت ها را هم نادیده گرفت.
وی درباره امکان رشد صادرات ایران در سال ۱۴۰۰ هم تصریح کرد: در کنار قوانین داخلی و محدودیت هایی که امکان اصلاح آنها در داخل وجود دارد، ما در عرصه بین المللی هم احتیاج به بهبود شرایط داریم. در صورتیکه مذاکرات وین به نتیجه مثبتی برسد و تنها امکان تبادل بانکی برای تاجران ایرانی فراهم گردد، بخش مهمی از محدودیت ها و مشکلات فعلی برطرف خواهند شد. ازاین رو برای اظهارنظر در ارتباط با صادرات باید تمام این عوامل را در کنار یکدیگر دید.
منبع:

1400/02/29
19:43:11
0.0 / 5
540
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان