آزمون استخدامی آتشنشانی تهران به كجا رسید؟

آزمون استخدامی آتشنشانی تهران به كجا رسید؟ به گزارش یاری کالا فارس نوشت: سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران توضیحاتی درباره آمار مبتلا شدن به کرونا و واکسیناسیون آتش نشانان همینطور سرانجام آزمون استخدامی در آتش نشانی عرضه داد.


درباره موضوعات مختلف در آتش نشانی پایتخت همچون آمار مبتلایان به کرونا و فوتی های ناشی از این بیماری، واکسیناسیون، تعداد روزانه عملیات های آتش نشانی، تجهیزات و ایستگاه ها، کمبود نیرو در آتش نشانی و سرانجام آزمون استخدامی در این سازمان با جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران به بحث و گفتگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است.
ابتلای 1300 آتش نشان به کرونا آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در سازمان آتش نشانی شهرداری تهران چه تعداد بوده است؟ از اسفند سال قبل که اولین افراد مبتلا به کرونا در شهرداری تهران آمارشان به ثبت رسید سازمان آتش نشانی همچون سازمان هایی بود که جهت مقابله با این ویروس منحوس اقدامات لازم را انجام داد و این در حالی بود که هنوز خیلی از سازمان ها کرونا را جدی نگرفته بودند ولی همان زمان کارگروه مقابله با کرونا به ریاست معاون خدمات شهری شهرداری تهران برگزار شد و سازمان هایی مانند آتش نشانی، پسماند و بهشت زهرا (س) و... درصدد برآمدند تا اقدامات بیشتر و جامعی را نسبت به مقابله با این بیماری انجام دهند.
نیروهای آتش نشانی از همان زمان به صورت شبانه روزی اقدامات لازم را آغاز کردند و در حالیکه خیلی از اصناف و فعالیت ها در شهر تعطیل شد آتش نشانی با تجهیزاتی که داخلی سازی بود و با خلاقیت به تولید رسیده بود ضدعفونی معابر و خیابان ها را شروع کرد که این مورد برای سایر آتش نشانی شهرها هم بعنوان الگو قرار گرفت. 1300 نفر از آغاز انتشار کرونا تا کنون در در آتش نشانی تهران مبتلا به کرونا شده که این آمار معادل یک چهارم جمعیت آتش نشانان پایتخت است در بین نیروهای عملیاتی فوتی ناشی از مبتلا شدن به کرونا نداشتیم ولی طی هفته های اخیر دو مورد فوتی میان آتش نشانان به ثبت رسید که یکی در ارتباط با رئیس ایستگاهی بود که یکماه و نیم به بازنشستگی اش باقی مانده بود و دیگر فوتی کرونا هم یک پرسنل غیرعملیاتی بود که در حوزه آموزش فعالیت داشت. ولی باوجود اینکه یک چهارم آتش نشانان مبتلا به کرونا شده اند ولی یک لحظه هم فعالیت شان تعطیل نشد.
کرونا فعالیت آتش نشانان را 3 برابر افزایش داد کرونا چه تأثیر بر فعالیت آتش نشانان و مأموریت های آنها داشته است؟ فعالیت سازمان آتش نشانی هیچگاه تعطیل پذیر نیست و با ایجاد شرایط کرونا آتش نشانان نه تنها دورکار نشده اند بلکه فعالیت شان دو تا سه برابر افزایش یافت چون که علاوه بر حوادث خدمات کرونایی هم به آن اضافه گردید مانند ضدعفونی معابر و امکان که البته هم اکنون فقط ضدعفونی اماکنی مانند پایانه ها، میادین میوه و تره بار و ایستگاه های بی آرتی انجام می گیرد. ناگفته نماند که این خدمت رسانی در حالی بوده اگر به صورت مثال 10 آتش نشان در یک شیفت فعالیت داشتند و دو نفرشان مبتلا به کرونا می شدند و دوران قرنطینه را طی می کردند فشار کاری برای بقیه بیشتر می شد. حتی یک آتش نشان در تهران واکسن کرونا دریافت نکرده است سرانجام واکسیناسیون نیروهای آتش نشانی به کجا رسید و هم اکنون چه تعدادی واکسن کرونا را دریافت کرده اند؟ از زمانی که بحث واکسیناسیون عنوان شد ما اعلام نکردیم که در اولویت هستیم ولی حالا که مشاهده می نماییم خیلی از سازمان های دیگر و کارکنان اداراتی که شاید اولویتی بالاتر از آتش نشانان ندارند ولی واکسن کرونا دریافت کرده اند شرایط متفاوت شده ما قدردان کادر درمان هستیم و نیروهای سازمان پسماند و بهشت زهرا هم در اولویت نیروهای آتش نشانی نسبت به دریافت واکسن کرونا قرار دارند ولی نباید فراموش کرد که آتش نشانان هم در بین جمعیت های مردمی هستند و نمونه اخیر آن حریق انبار لاستیک 50 هزار متری بود که حداقل 80 نفر در کنار هم قرار داشتند و احتمال ابتلای هر یک از نیروهای آتش نشانی به کرونا وجود داشت.
کرونا در کمین آتش نشانان/ برای عرضه واکسن فقط وعده داده اند همینطور به صورت مثال در مأموریت هایی مانند تصادفات، فرقی برای آتش نشانان جهت جان نجات مصدومان و حادثه دیدگان وجود ندارد و نیروهای آتش نشانی تلاش می کنند در اسرع وقت حادثه دیدگان را نجات دهند. یا در حوادثی که در فضای متراکم و پرجمعیت انجام می گیرد مانند حوادث محدوده بازار شرایط به صورتی است که حتی گاهی آتش نشانان در معرض مستقیم تنفس سایر شهروندان قرار گرفته و آنها را در آغوش می گیرند و جابه جا می کنند بر همین مبنا ما مکاتباتی جهت دریافت واکسن برای نیروهای آتش نشانی انجام دادیم ولی تنها تا کنون به ما وعده و وعید داده اند و نهادهای متولی اقدامی جهت عرضه واکسن انجام نداده اند. نمی خواهیم در دریافت واکسن جای دیگر گروه ها را بگیریم ما نمی خواهیم در دریافت واکسن جای افراد دیگری را بگیریم به هر حال شرایط کرونا به صورتی است که همه احتیاج به واکسن کرونا دارند و این نکته نباید مغفول بماند که آتش نشانی نیروی خدماتی است و هیچ دورکاری نداشته و زندگی جمعی در ایستگاه ها و محل حادثه وجود دارد همینطور مگر می شود که یک نیروی آتش نشان در محل حادثه ماسک بزند و 10 طبقه را مدام بپیماید و تجهیزات سنگین و لباس سنگین هم به همراه داشته باشد؟ به هر حال نفسش تنگ می شود و از سویی هم مشخص نیست که مصدوم حادثه دیده مبتلا به کرونا است یا خیر در تصادفات هم نیروهای آتش نشانی در معرض خون مجروحان قرار گرفته و احتمال ابتلایشان به کرونا وجود دارد. بر همین مبنا نیروهای آتش نشانی توقع دارند که به آنها توجه گردد و در مبحث واکسیناسیون هم بهایی به آنها داده شود و در فهرست قرار گیرند.
تفاوت آتش نشانان تهران با دیگر شهرها در دریافت سهمیه واکسن آیا آتش نشانان در شهرهای دیگر کشور واکسن کرونا دریافت کرده اند؟ بله؛ در چند شهر کشور آتش نشانان کامل واکسینه شده اند و چرا این مورد نباید برای آتش نشانان تهرانی انجام گیرد. همکاران ما در آتش نشانی شهرداری تهران این سوال را دارند و جا دارد که پاسخ داده شود.
انجام روزانه 250 تا 500 عملیات آتش نشانی روزانه چند عملیات آتش نشانی در پایتخت انجام می گیرد؟ هم اکنون که در شرایط کرونایی به سر می بریم آمار روزانه حوادث که نیروهای آتش نشانی حضور می یابند 250 تا 300 مورد در روز است که گاهی آمارها قبلا به 450 و 500 هم می رسید این در شرایطی است که شهرداری تهران فقط حدود 5300 نیروی ستادی و عملیاتی دارد که بر همین مبنا هم با عنایت به آمار مأموریت ها باید واکسیناسیون آتش نشانان هم در دستور کار مسؤولان مربوطه قرار گیرد.
کرونا آزمون استخدامی آتش نشانی را به تعویق انداخت ماجرای استخدام آتش نشانان زن به کجا رسید و آتش نشانی پایتخت چقدر کمبود نیرو دارد؟ مدتی پیش اعلام کردیم آتش نشانی پایتخت 100 نیروی مرد و 16 نیروی زن استخدام می کند که در مجموع 116 مورد می شود ولی به علت شرایط کرونا ستاد کرونا اجازه برگزاری آزمون را نداده و ما منتظریم که این آزمون برگزار و افراد جدید همکاری خویش را با آتش نشانی تهران آغاز کنند. همینطور لازم است هر ساله مجوزهایی برای استخدام آتش نشانان در پایتخت داده شود چون که کمبود آتش نشانی در تهران داریم که میزان این کمبود در شرایط کرونا و غیر کرونا متفاوت می باشد.
حقوق آتش نشانان در پایتخت آتش نشانان چقدر حقوق می گیرند؟ حقوق آتش نشانان شهر به شهر متفاوت می باشد البته نیروهای آتش نشانی هر چه حقوق هم دریافت نمایند با عنایت به اقداماتی که انجام می دهند کافی نیست احتمال مصدومیت و شهادت آتش نشانان در عملیات ها وجود دارد و بسیاری حاضر نیستند حتی اگر حقوق بیشتر هم بگیرند آتش نشان شوند.
نیروهای آتش شانی نسبت به کار پرخطری که انجام می دهند حقوق بالایی ندارند البته از دید یک کارمند حقوق آنها هم اکنون مکفی است ولی با افزایش تورم و حدودا 5 برابر شدن همه اجناس و اقلام حقوق ها حداقل دو برابر هم که شده باشد باز هم آتش نشانان از زندگی سال قبل شان عقب تر هستند ولی نباید نسبت به این مسأله غافل شد که کار آتش نشانی را نمی توان با مباحث ریالی و ارزی سنجید. کار آتش نشانی تنها با عشق میسر می شود چون که کار پرریسک و خطر است و تنها عشق است که آتش نشانان را بر سر کار نگه می دارد این قشر از جامعه جان خویش را کف دست گرفته و در عملیات های مختلف به جامعه و حادثه دیدگان خدمت رسانی می کنند این در شرایطی است که مبالغ دریافتی آنها نسبت به این مورد چشم گیر نیست. میانگین زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی بر سر حوادث/فعالیت 133 ایستگاه در حال حاضر تعداد ایستگاه های آتش نشانی چگونه و میانگین زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی بر سر حوادث چند دقیقه شده است؟ وضعیت مان در تعداد ایستگاه ها خوب است 133 ایستگاه فعال در تهران داریم که حدودا کفاف عملیات ها را می دهد همینطور آمار رسیدن بر سر حوادث 4.5 دقیقه بعد از اعلام حادثه بوده که این زمان در حد استاندارد جهانی است و به غیر از کمبود در تعداد نیرو و پرسنل تمهید دیگری به صورت چندان نداریم.
نمره تجهیزات قابل قبول است/آتش نشانی تهران برند مطرح منطقه وضعیت تجهیزات آتش نشانی چگونه است؟ نسبت به 10 تا 15 سال قبل وضعیت تجهیزات آتش نشانان نسبتا خوب شده و به هیچ عنوان قابل مقایسه با گذشته نیست طی دو سه سال گذشته اوضاع بهتر شده و نمره تجهیزات مورد نیازمان قابل قبول است و در بین سایر آتش نشانی های شهرهای دیگر با اختلاف در رتبه خوبی قرار داریم و در منطقه هم جزو برندهای برتر جهان هستیم. هم اکنون یک نردبان آتش نشانی هزینه ای بیشتر از 50 میلیارد تومان و یک دست لباس و دستگاه تنفس بیشتر از 110 میلیون تومان هزینه به همراه دارد. با وجود هزینه های بالا، 21 نردبان آتش نشانی خریداری کردیم که با آمار قبلی به 40 نردبان شهرداری تهران خواهد داشت همینطور 3 هزار دست لباس آتش نشانی و تعداد زیادی دستگاه تنفسی هم خریداری نموده ایم. 47231


منبع:

1400/02/17
12:39:38
0.0 / 5
669
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان