افزایش ۳ میلیون تنی تولید فولاد با وجود تحریم و كرونا

افزایش ۳ میلیون تنی تولید فولاد با وجود تحریم و كرونا به گزارش یاری کالا بر مبنای جدول آماری انتشار یافته توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از عملکرد تولید فولاد کشور در سال ۱۳۹۹ و مقایسه آن با سال ۱۳۹۸، تولید فولاد میانی کشور به بیشتر از ۳۰.۲ میلیون تن رسیده که رکورد جدیدی در تولید فولاد در ایران بشمار می رود و این رقم در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد ۱۱ درصدی داشته و با وجود تحریم ها و شیوع کرونا، بیشتر از سه میلیون تن به تولید فولاد کشور اضافه گردید.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان داده است که بیشترین نرخ رشد تولید در محصولات نوردی بخصوص میلگرد روی داده است. تولید میلگرد در کشور با رشد ۱۵ درصدی در سال گذشته، با بیشتر از ۱.۲ میلیون تن افزایش نسبت به سال ۱۳۹۸ به ۹.۵ میلیون تن رسیده است. طی سال ۱۳۹۸، ۸.۳ میلیون تن میلگرد ساخته شده بود.
در محصولات طویل فولادی، در کنار رشد ۱۵ درصدی تولید میلگرد، تولید تیرآهن هم ۱۱ درصد رشد داشته و به یک میلیون و ۲۴۷ هزار تن رسیده است. نبشی، ناودانی و سایر مقاطع هم با رشد چهار درصدی به ۸۳۲ هزار تن رسیده رسید.
همینطور تولید فولاد میانی کشور در سال ۱۳۹۹، با رشد ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۳۰ میلیون و ۲۵۲ هزار تن رسیده است که از این میان، سهم بیلت و بلوم، ۱۸ میلیون و ۸۰۵ هزار تن و سهم اسلب، ۱۱ میلیون و ۴۴۷ هزار تن بوده است.
تولید بیلت و بلوم در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، رشد ۱۲ درصدی و تولید اسلب، رشد ۱۰ درصدی را تجربه کرده است؛ طی سال ۱۳۹۸، بیلت و بلوم ساخته شده ۱۶ میلیون و ۷۸۹ هزار تن و اسلب تولیدی ۱۰ میلیون و ۴۵۱ هزار تن بوده است.

علیرغم قطعی گاز، آهن اسفنجی ۱۲ درصد رشد یافت
بر اساس گزارش آماری انجمن فولاد ایران، باوجود قطعی گاز در زمستان ۱۳۹۹، رشد تولید آهن اسفنجی بیشتر از رشد تولید فولاد میانی بوده و نکته مثبتی در جهت ایجاد توازن در زنجیره فولاد به حساب می آید. تولیدکنندگان آهن اسفنجی پارسال موفق به تولید ۳۱ میلیون و ۱۸۹ هزار تن از این محصول شده اند که نسبت به ۲۷ میلیون و و ۹۰۷ هزار تن ساخته شده در مجموع سال ۱۳۹۸، حدود ۳.۳ میلیون تن افزایش تولید با ۱۲ درصد افزایش داشته است.
همینطور طی ۱۲ ماهه ۱۳۹۹، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به سال ۱۳۹۸، رشد ۱۰ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در سال گذشته، ۲۲ میلیون و ۷۸ هزار تن بوده است. در مجموع ۱۲ ماهه ۱۳۹۸، قریب به ۲۰ میلیو نو ۴۸ هزار تن محصولات فولادی ساخته شده است.
در سالی که گذشت، ۱۱.۶ (۱۱ میلیون و ۶۰۱ هزار تن) میلیون تن محصولات طویل فولادی و حدود ۱۰.۵ ( ۱۰ میلیون و ۴۷۷ هزار تن) میلیون تن محصولات تخت در کشور ساخته شده است. رشد تولید محصولات طویل ۱۳ درصد و رشد تولید محصولات تخت هفت درصد بوده است.
در مجموع سال ۱۳۹۸، حدود ۱۰ میلیون و ۲۲۲ هزار تن مقاطع طویل فولادی و ۹۸۲۶ مقطع تخت فولادی ساخته شده است.
به تفکیک، میزان تولید ورق گرم کشور در سال ۱۳۹۹، هشت میلیون و ۸۳۲ هزار تن بوده که رشد هفت درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۸ نشان داده است. تولید ورق سرد پارسال کاهش یک درصدی را تجربه کرده است. تولید ورق های پوششدار هم نسبت به سال ۱۳۹۸، چهار درصد کاهش داشته و به مرز یک میلیون و ۴۷۵ میلیون تن رسیده است.
بر مبنای آمار تولید فولاد میانی، آهن اسفنجی و محصولات فولادی به جز ورق سرد و پوششدار در کشور در سال ۱۳۹۹ افزایشی بوده است. طبق تشریح انجمن تولیدکنندگان فولادعلت کاهش تولید ورق سرد و پوششدار، تخصیص ناکافی مواد اولیه (ورق گرم) به واحدهای تولیدکننده ورق های سرد و پوششدار بوده است.
ضمن اینکه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از آغاز سال ۱۳۹۹ پیگیر عرضه اختصاصی ورق گرم به این واحدها بوده و با نامه نگاری های مختلف در نهایت در اواخر سال گذشته، عرضه اختصاصی ورق گرم به این واحدها به تصویب وزارت صمت رسید.
در سال ۱۴۰۰ مقرر شده با افزایش عرضه های اختصاصی مشکلات واحدهای تولیدکننده ورق سرد و پوششدار رفع گردد و این واحدها دسترسی بهتری به مواد اولیه مورد نیاز خود داشته باشند.1400/02/06
22:32:51
0.0 / 5
536
تگهای خبر: تولید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان