اجرای برنامه های سلامت محور شهرداری تهران با هدف ساختن جهانی عادلانه تر و سالم تر

اجرای برنامه های سلامت محور شهرداری تهران با هدف ساختن جهانی عادلانه تر و سالم تر مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه هرساله هفتم آوریل که مصادف با هجدهم فروردین ماه و برابر با سالگرد تاسیس سازمان جهانی بهداشت (WHO) و تصویب اساسنامه این سازمان در سال 1948 است بعنوان روز جهانی سلامت شناخته می شود، اظهار داشت: در ایران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفته ملی سلامت را یکم لغایت هفتم اردیبهشت ماه اعلام نموده و ما نیز در شهرداری تهران با شعار ˮساختن جهانی عادلانه تر و سالم ترˮ به استقبال این هفته می رویم.


به گزارش یاری کالا به نقل از خبر آنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری برای ایجاد خدمات بهداشتی اولیه با کیفیت، قابل دسترس و عادلانه، نخستین گام عملی، کارآمد و موثر در رسیدن به جامعه ای سالم می باشد اشاره کرد: بی گمان هفته سلامت فرصت مغتنمی است تا اهمیت و جایگاه بسیار مهم سلامت بعنوان یکی از حقوق اساسی شهروندان و همین طور نقش مشارکت مردم و همکاری مجموعه نهادهای دولتی و غیر دولتی بمنظور ارتقا کیفیت زندگی شهروندان، بار دیگر مورد تاکید و بررسی قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه روز جهانی و هفته ملی سلامت فرصت مناسبی برای سازمان های مرتبط و متولی حوزه سلامت است تا ضمن هم افزایی، در جهت دهی فعالیت ها و برنامه های حوزه سلامت در مسیری عادلانه تر و برای ساخت جوامعی سالم تر گام بردارند، اضافه کرد: باتوجه به سهم و جایگاه ویژه شهرداری تهران در آموزش و ارتقا سلامت شهروندان و همین طور وجود ظرفیت های ویژه در این عرصه از قبیل کانون های اجتماع محور سلامت، خانه های سلامت، فضاهای مختلف فرهنگی و آموزشی و غیره، اداره کل سلامت به مناسبت گرامیداشت هفته ملی سلامت با مشارکت واحدهای تابعه و مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران برنامه هایی را پیش بینی کرده تا با بهره بردن از مجموعه ظرفیت های درون و برون سازمانی و همین طور مشارکت های مردمی، اقدامات موثری در هفته سلامت صورت گیرد.
نصیری محل اجرای برنامه هفته سلامت را مناطق ۲۲گانه شهر تهران و سازمان های تابعه شهرداری تهران معرفی نمود و اظهار داشت: یکی از مهم ترین اهداف اجرای ویژه برنامه های سلامت محور در هفته سلامت، توسعه فرهنگ سلامت و اطلاع رسانی در امتداد ارتقا سلامت شهر و شهروندان است. ضمن آنکه توسعه مشارکت های مردمی در امتداد ارتقا سطح سلامت شهر و شهروندان، توسعه زمینه همکاریهای درون بخشی در اجرای برنامه های سلامت محور و معرفی یک قرن جایگاه سلامت در شهرداری تهران نیز از دیگر اهداف هفته سلامت هستند.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به اینکه اولین روز از هفته سلامت با شعار "همراهی با مدافعان سلامت برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر" شروع می شود، اشاره کرد: شعار دومین روز از هفته سلامت "مشارکت اجتماعی، همدلی و وفاق ملی برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر"، سومین روز "آموزه های دینی و پیوند نهادهای مذهبی و سیستم سلامت برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر"، چهارمین روز "ارتقا نظام شبکه بهداشتی- درمانی و مراقبت های بهداشتی اولیه برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر"، پنجمین روز "رسانه ها، آموزش و فرهنگ سازی برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر"، ششمین روز "پژوهش، فناوری، پشتیبانی و مانع زدایی از تولید برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر" و شعار روز آخر نیز "مشارکت های بین بخشی و مسئولیت اجتماعی برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر" است.
نصیری با اعلان اینکه ویژه برنامه های هفته سلامت شهرداری تهران با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، ایران و شهید بهشتی برگزار می گردد افزود: مراکز بهداشتی درمانی شهر تهران، سازمان های غیردولتی(NGO، s) فعال در حوزه سلامت، واحدهای تابعه، مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران و کانون های اجتماع محور سلامت محله های شهر تهران از دیگر دستگاه هایی هستند که در روند اجرای این هفته مشارکت خواهند داشت.
وی با اعلان اینکه بمنظور اطلاع رسانی و اعلام برنامه های پیش بینی شده در هفته سلامت مراسم افتتاحیه با همکاری شهرداری منطقه ۷ امروز برگزار می شود، اضافه کرد: به سبب شرایط شیوع ویروس کرونا حضور مخاطبان در این برنامه بصورت مجازی و بوسیله صفحه لبخند سلامت به آدرس @labkhand_salamat۱ امکان پذیر خواهد بود.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران در ادامه اظهار داشت: همزمان با فرارسیدن هفته سلامت و بمنظور زنده نگاه داشتن یاد و نام شهدای مدافع سلامت و سپاس و قدردانی از تلاش، ایثار و فداکاری کادر درمان، از یادمان شهدای مدافع سلامت رونمایی می شود.
بگفته نصیری مجموعه مستند "اگه از من می شنوی" که گنجینه¬ای از صحبت گروهی از سالمندان شهر تهران است نیز در قالب تجربه، قصه و پند با هدف ثبت و نشر فرهنگ شفاهی سالمندان اجرا می شود. در این مجموعه از سالمندان خواسته شده تا آنچه بعنوان حاصل تجربه زندگی برایشان مهمست را با نسل-های بعد در بین بگذارند و دغدغه اصلی خودرا در چند جمله کوتاه بیان کنند.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران در بخش دیگری با بیان اینکه در طول هفته سلامت وبینار "یک قرن سلامت در آینه بلدیه" با بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی و با مشارکت موزه علوم پزشکی کشور برگزار می شود، افزود: این وبینار نیز بصورت مجازی بوسیله آدرس @labkhand_salamat۱ قابل مشاهده و مشارکت است.
نصیری با اعلان اینکه یکی دیگر از ویژه برنامه های اداره کل سلامت شهرداری تهران در هفته سلامت طراحی، تولید و توزیع بسته های "تهران۲۱" است، اظهار داشت: بسته های "تهران ۲۱" شامل ۲۱ فلش کارت نقشه مسیرهای پیاده روی شهر تهران در ۲۱ مسیر سلامتی به همراه ۱ کارت راهنمای استفاده و ۱ کارت نکات آموزشی پیرامون نحوه پیاده روی در زمان شیوع ویروس کرونا است تا شهروندان ترویج و ترغیب به پیاده روی و تحرک در این ایام شوند.
وی با اشاره به اهمیت مناسب سازی سراهای محلات ۲۲ گانه شهر تهران اظهار داشت: همزمان با هفته سلامت سراهای محله ای که در سال قبل مناسب سازی شده اند مورد بهره برداری قرار می گیرند. همین طور مراکز فرآموز مناطق ۴ و ۹ نیز به بهره برداری می رسند.
نصیری همین طور از اجرای مسابقه "داستان نیمه تمام" با هدف افزایش مهارت های شناختی در کودکان و نوجوانان و تقویت تعامل خانواده با فرزندان آگاهی داد و اظهار داشت: این مسابقه با بهره گیری از ظرفیت شبکه های اجتماعی فعال در سطح محله ها بصورت مجازی انجام خواهد شد. به طوریکه این مسابقه شامل سه داستان با محوریت مهارت های زندگی و خانوادگی است که فقط چند سطر ابتدایی آن نوشته شده است و شرکت کنندگان در مسابقه می بایست با حداکثر ۵۰۰ کلمه داستان را به پایان برسانند و در مسابقه شرکت نمایند.
مدیر کل سلامت شهرداری تهران شناسایی و تقدیر از مراکز دارای قدمت و مرجع در حوزه سلامت، شناسایی و تقدیر از سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه سلامت، تقدیر از کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت و تقدیر از دبیران منطقه ای کانون های اجتماع محور سلامت را از دیگر برنامه های اداره کل سلامت در هفته سلامت عنوان نمود. همین طور برگزاری وبینار تخصصی و کلاس آموزشی مجازی از دیگر ویژه برنامه های این اداره کل است که در سطح مناطق ۲۲ گانه به اجرا در خواهد آمد. ۲۳۵۲۳۱

1400/02/05
13:17:28
0.0 / 5
236
تگهای خبر: آنلاین , بهداشت , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان