پیدا كنید پرتقال فروش را چه كسی پاسخگوی فاسد شدن چندین هزارتن میوه است؟

پیدا كنید پرتقال فروش را چه كسی پاسخگوی فاسد شدن چندین هزارتن میوه است؟ به گزارش یاری کالا چندین هزار تن میوه تنظیم بازاری شب عید به علت عرضه نشدن به بازار در انبارها فاسد شده اند و با وجود اینکه رئیس نظام صنفی کشاورزی اعتقاد دارد همه مسئولیت های پس از تولید یعنی عرضه و فروش و... با وزارت صمت است اما رئیس اتاق اصناف می گوید دپوی مقداری میوه در انبارها و سردخانه ها ربطی به وزارت صمت و تنظیم بازار میوه شب عید ندارد.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، چندی قبل رئیس اتحادیه بارفروشان تهران در گفتگو با یکی از رسانه ها از فاسد شدن هزاران تن پرتقال و سیب تنظیم بازاری شب عید که در انبارها دپو شده اند اطلاع داد و اعلام نمود با وجود اینکه شب عید به دولت اخطار دادیم تا میوه های تنظیم بازاری را ارزان تر وارد بازار کند اما هشدارها جدی گرفته نشد و به جهت اینکه این میوه ها با نرخ بالاتری ارائه شود آنها را وارد بازار نکردند و حالا این پرتقال ها فاسد شده اند.

موضوعی که رئیس اتاق اصناف تهران به آن واکنش نشان داد و اعلام نمود که وزارت صمت مسئولیت فروش میوه ساخته شده را ندارد و موضوعی که به ستاد تنظیم بازار در این خصوص مربوط است بحث خرید و تأمین برخی اقلام، همچون میوه برای تنظیم بازار و پیشگیری از افزایش نامتعارف قیمت هاست.

قاسم نوده فراهانی ضمن اشاره به اینکه دپوی مقداری میوه در انبارها و سردخانه ها ربطی به وزارت صمت و تنظیم بازار میوه شب عید ندارد، اظهار کرده است که دپوی میوه در سردخانه ها با تنظیم بازار میوه شب عید مربوط نیست. این دو مبحث کاملا جدا از یکدیگر هستند. ستاد تنظیم بازار برای پیشگیری از سواستفاده سودجویان و دلالان با تأمین برخی کالاها و اقلام، وظیفه دارد تا این اقلام را با قیمت مناسب به بازار عرضه نماید که این هدف در روزهای عید حاصل شد و شاهد عرضه میوه های شب عید به میزان کافی و با قیمت مناسب در بازار بودیم و این مورد ربطی به دپو میوه های موجود در سردخانه ها و انبارها ندارد. مقصر این اتفاق خریدارانی هستند که میوه را در انبارها و سردخانه ها دپو کردند و حاضر نبودند در زمانی که تقاضا در بازار وجود داشت، میوه را با قیمت مناسب و پایین عرضه کنند و حالا که تقاضای این اقلام کاهش پیدا کرده است، با تهدید فساد میوه روبرو شدند.

دراین راستا محمد شفیع ملک زاده_ رئیس نظام صنفی کشاورزی در پاسخ به این سؤال که مقصر اصلی فاسد شدن چندین هزارتن سیب و پرتقال چه کسانی هستند؟ به ایسنا اظهار داشت: در سال ۱۳۹۱ قانون گذاران در مجلس قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی را مصوب کردند و طبق این قانون مقرر شد که کلیه وظایف بخش کشاورزی در دستگاه متولی یعنی وزارت جهاد کشاورزی باشد. از سال ۱۳۹۳ تا اوایل سال ۱۳۹۸ تمام وظایف در ارتباط با بخش کشاورزی با وزارت جهاد کشاورزی بود ولی متاسفانه عده ای به بهانه های مختلف تلاش بر این کردند که وظایف و اختیارات را به وزارت صمت منتقل کنند.

وی افزود: حدود ۲ سال که وظایف عرضه و بازرگانی محصولات کشاورزی به وزارت صمت واگذار شده است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی افزود: قانون به صراحت مشخص کرده بود که کلیه وظایف بازرگانی بایستی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی باشد و تا زمانی این وظایف با وزارت جهاد بود هرچند کند اما مشکلات رو به مرتفع شدن بودند. متاسفانه از زمانی که وظایف بازرگانی به وزارت صمت واگذار شده نه تنها مشکلات این بخش حل نشده بلکه وضعیت عرضه و بازرگانی محصولات کشاورزی بدتر هم شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پیش از عید سیب و پرتقال و میوه های شب عید با قیمت های بالایی وارد بازار شد و مردم هم که توان خرید نداشتند از آن استقبال نکردند. از طرفی وزارت صمت نتوانست میوه هایی را که خریداری نموده به اندازه کافی در اختیار استان ها قرار دهد و بخش عظیمی از میوه ها در انبار ها و سردخانه ها ماند و زمان مصرف این میوه ها هم به اتمام رسید.

وی با اشاره به اینکه تولید با وزارت جهاد کشاورزی و عرضه، نگهداری، فروش و صادرات محصولات کشاورزی با وزارت صمت است، اظهار داشت: کلیه بازارچه ها، میادین میوه و تره بار و خرده فروشی ها در اختیار وزارت صمت است و هیچ اهرم قانونی در اختیار وزارت جهاد نیست که مسئولیت اینکار را برعهده بگیرد. ولی متاسفانه وزارت صمت توپ را در میدان وزارت جهاد کشاورزی می اندازد. وزارت جهاد فقط وظیفه تولید دارد که بیشتر از نیاز مردم هم تولیدات صورت گرفته است.

ملک زاده به صادرات محصولات کشاورزی هم اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه یا صادرات به صورت کلی قطع شده یا به حداقل رسیده است. محصولات بیشتر از نیاز در کشور تولید می شود و بازار داخل هم کشش ندارد از آن طرف صادرات هم صورت نمی گیرد. مسؤلان باید در امر صادرات تسهیل گری انجام دهند تا بتوانیم به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و کشورهای خلیج فارس صادرات انجام دهیم ولی متاسفانه چون برای صادرات برنامه درستی نداریم محصولات در انبارها باقی می ماند.

منبع:

1400/02/04
21:05:59
0.0 / 5
503
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان