سالهای سیاه میانكاله

سالهای سیاه میانكاله یاری کالا: سالهای ۹۸ و ۹۹ را شاید بتوان از سیاه ترین دوره های تالاب میانکاله دانست. سالی هایی که بیشتر از ۷۰ هزار پرنده از گونه های مختلف در این تالاب بر اثر سم بوتولیسم تلف شدند.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا سال ۹۸ بیشتر از ۴۰ هزار پرنده در تالاب میانکاله تلف شدند و با وجود اینکه علل گوناگونی چون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، نیوکاسل، سم بوتولیسم، ورود فاضلاب و عقب نشینی بخشی از این تالاب از جانب کارشناسان و فعالان عرصه محیط زیست بعنوان علت مرگ پرندگان عنوان شد اما در نهایت سازمان دامپزشکی علت مرگ این پرندگان را سم بوتولیسم اعلام نمود.

سال ۹۹ هم این تراژدی باردیگر در تالاب میانکاله تکرار شد و برپایه آخرین آمارهای اعلام شده تا ۲۰ اسفند ۹۹ مجموع تلفات جمع آوری شده در این تالاب به ۳۷ هزارو ۲۴۱ قطعه رسید و سازمان دامپزشکی هم مجدد سم بوتولیسم را عامل مرگ و میر پرندگان این تالاب اعلام نمود. سمی که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود و پرندگان با بلع گیاهان یا حیوانات آلوده به این سم فلج شده و جان خویش را از دست می دهند.

اما باکتری کلستریدیوم بوتولینوم چگونه تولید می شود و چه اثراتی دارد؟

بنا برگفته کارشناسان کلستریدیوم بوتولینوم یک باکتری بی هوازی است که در گیاهان فاسد و مواد حیوانی تکثیر می شود و اغلب در دریاچه ها در دوره های کمبود اکسیژن و کیفیت پایین آب رخ می دهد. علایم پیش رونده (تدریجی) آن بگونه ای است که عضلات پرنده سست و نرم و در نهایت فلج می شود و اثرات توکسین ساخته شده در بدن پرندگان باقی می ماند. پرنده های درگیر بیوتوکسین قادر به استفاده از بالها و پاهای خود نبوده و به عبارتی گرفتار کم حرکتی و ناتوانی پرواز می شوند. این پرنده ها که گرفتار فلجی ماهیچه های گردن می شوند، توانایی نرمال نگه داشتن سر خویش را از دست می دهند. بنابراین گردن آنها خمیده شده و به آنها گردن خمیده می گویند. این پرندگان می توانند روزها دراین موقعیت باقی بمانند.

در حقیقت گفته می شود که این باکتری در محل هایی که اکسیژن کم باشد در بقایای گیاهان کف تالاب رشد می کند و گرمای هوا هم شرایط را برای رشد این باکتری فراهم می آورد.

علت تکثیر این باکتری در تالاب میانکاله چه بود؟

در مورد عوامل موثر در رشد و تکثیر باکتری کلستریدیوم بوتولینوم نظرات خیلی از سوی کارشناسان عرصه منابع طبیعی و محیط زیستی مطرح گردیده است و حدودا میتوان اظهار داشت که همه آنها برسر موضوع هایی چون عقب نشینی آب تالاب، خشک شدن بخشی از این تالاب به علت برداشت از منابع آب های زیر زمینی توسط چاه های مجاز و غیرمجاز و برداشت آب برای فعالیتهایی همچون پرورش ماهی و آب بندان ها، تغییر اکوسیستم، افزایش مواد آلی در تالاب به دلیل ورود فاضلاب و پسماند اتفاق نظر دارند و معتقدند کاهش سطح آب تالاب میانکاله و در نهایت کاهش اکسیژن و از آنطرف ورود فاضلاب به این تالاب شرایط مناسبی را برای رشد این باکتری مهیا کرده است.

اما چه باید کرد؟

گفته می شود احیای تالاب میانکاله و رهاسازی آب هایی که از این تالاب استحصال می شود می تواند جان تازه ای به آن ببخشد و باآنکه امکان دارد عملیات احیای تالاب چندین سال طول بکشد اما در نهایت اثرات مثبتی برجای خواهد گذاشت. اگر هم تالاب میانکاله به حال خود رها شود سالهای آینده هم این تالاب چندین هزار پرنده مهاجر دیگر را قربانی خواهد نمود.

البته چندی قبل معاون اول رئیس جمهور اعلام نمود که" برخی تالاب های کشور نظیر تالاب انزلی، میانکاله و خلیج گرگان هم با مسایل و مشکلاتی روبرو هستند که باید برنامه ریزی های لازم برای احیاء این تالاب ها صورت گیرد و همه پای کار بیایند تا شاهد بهبود وضعیت این تالاب ها باشیم تا از نتایج نامطلوب زیست محیطی ناشی از مرگ تالاب ها جلوگیری شود. "

حال باید دید که آیا در سال جدید سرنوشت تالاب میانکاله جور دیگری رقم خواهد خورد یا اینکه مقرر است این تالاب در ۱۴۰۰ هم قتلگاه چندین هزار پرنده دیگر شود؟منبع:

1400/01/07
23:58:49
0.0 / 5
639
تگهای خبر: تولید , دام , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان