مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی:

مرغداران مرغ احتكار نمی كنند

مرغداران مرغ احتكار نمی كنند یاری کالا: مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی اظهار داشت: اگر دولت همین میزان ارزی که مقرر است برای واردات مرغ تخصیص دهد که حدود ۲۰۰۰ تومان بیشتر از یارانه ای است که در ارتباط با ذرت و کنجاله سویا به مرغداران می دهند را به نرخ مصوب مرغ اضافه می کرد، بطور قطع بازار مرغ نظم بیشتری داشت.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، در ایام پایانی اسفند ماه هیات دولت به منظور ترمیم ذخائر راهبردی گوشت سفید کشور و با هدف تنظیم بازار و پشتیبانی از مصرف کنندگان، به شرکت پشتیبانی امور دام کشور اجازه داد تا ۵۰ هزار تن گوشت مرغ را با استفاده از ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) خریداری و وارد کشور کند. اقدامی که برای خیلی از فعالان صنعت طیور این سوال را بوجود آورده است که چرا به جای واردات از تولیدکنندگان داخلی حمایت بیشتری نمی گردد و نرخ مصوب مرغ اصلاح نمی شود؟

محمد علی کمالی سروستانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه واردات مرغ به کشور حدود یک ماه زمان می برد و در نتیجه تاثیری در بازار این روزهای مرغ و شب عید ندارد، اظهار نمود: اگر دولت همین میزان ارزی که مقرر است برای واردات مرغ تخصیص دهد که حدود ۲۰۰۰ تومان بیشتر از یارانه ای است که در ارتباط با ذرت و کنجاله سویا به مرغداران می دهند را به نرخ مصوب مرغ اضافه می کرد، بطور قطع بازار مرغ نظم بیشتری داشت.

وی افزود: بارها به ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت اعلام کردیم که نرخ مصوب مرغ مصلحتی است و قیمت واقعی تمام شده تولید مرغداران نیست. یعنی اگر ۱۰۰ درصد ذرت و کنجاله سویا با ارز ۴۲۰۰ تومانی بموقع در اختیار مرغداران هم قرار بگیرد قیمت تمام شده تولید بیشتر از این می شود. ولی به این صحبت ها توجهی نشد و میتوان گفت بخشی از نابسامانی بازار مرغ در ایام پایانی اسفند ناشی از همین مسئله بود.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: از همه مسؤلان مربوطه در سازمان های دولتی درخواست داریم بگونه ای برنامه ریزی کنند که نهاده بموقع و به انداز کافی در اختیار مرغداران قرار گیرد و همینطور نرخ مصوب مرغ هم اصلاح گردد. به نظر می آید اگر قیمت ها اصلاح گردد عرضه به حدی خواهد شد که حتی امکان دارد قیمت ها کمتر از نرخ مصوب شود.

به گفته وی، نگرانی از گرانی مرغ و فشار بر مصرف کننده دلیل اصلی عدم اصلاح نرخ مصوب مرغ بود؛ در حالیکه شرایط بازار بگونه ای پیش رفته که تولیدکننده و مصرف کننده سودی نمی برند و عده ای دلال مرغ را در بازار آزاد با قیمت های سرسام آور در اختیار مردم قرار می دهند.

کمالی سروستانی خاطرنشان کرد: سالهای قبل که شرایط مشابهی پیش آمد و واردات مرغ صورت گرفت صنعت طیور کشور چندسال تاوان بسیاری داد. بنابراین از مسؤلان درخواست داریم تا جایی که می توانند سیستم ها و روش های داخلی را تصحیح کنند. مرغداران داخلی آمادگی تولید دارند. ما ظرفیت تولید بیشتر از سه میلیون تن مرغ را در سال داریم در حالیکه مصرف بیشتر از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن نیست.

وی در انتها اظهار داشت: مرغداران نمی توانند مرغ هایشان را احتکار کنند، چونکه وقتی مرغ به سن کشتار رسید هر روز که در سالن بماند تلفات می دهد. از طرفی این مرغ ها نیازمند خوراک هستند و خوراک هم در بازار آزاد بسیار گران است. همینطور وقتی مرغ سنگین شود قیمت آن هم کاسته می شود. پس به نفع مرغدار نیست که مرغ را نگه دارد و بایستی آنرا به کشتارگاه بفرستند. اما باید دید پس از کشتارگاه این مرغ ها به کجا می روند و چگونه توزیع می شوند.

منبع:

1400/01/03
13:09:57
0.0 / 5
944
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان