كاهش قیمت طلا و سكه به دنبال سقوط طلای جهانی

كاهش قیمت طلا و سكه به دنبال سقوط طلای جهانی یاری کالا: طبق اعلام یک عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، همزمان با سقوط 50 دلاری بهای جهانی طلا طی هفته ای که گذشت، قیمت سکه و طلا نیز در طول این مدت با کاهش مواجه شد؛ بطوریکه هر گرم طلای 18 عیار 33 هزار تومان و سکه نیز 300 هزار تومان افت قیمت داشته اند؛ این در حالی است باتوجه به نزدیک شدن به سال جدید، تقاضا کمی در بازار بیشتر شده و نسبت به دو هفته گذشته و قبل از آن حباب سکه کمی بزرگتر شده و در محدوده 500 تا 600 هزار تومان قرار گرفته است.


ایوب اکبری پور در گفت و گو با ایسنا، در تشریح وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، با اعلان اینکه در طول یک هفته اخیر، کاهش ۵۰ دلاری اونس جهانی و قرار گرفتن آن در کانال ۱۷۷۰ دلار که از شروع سال جدید میلادی تاکنون، کمترین قیمت آن به حساب می آید، سبب کاهش قیمت ها در بازار داخلی ما نیز شده است، اظهار نمود: کاهش قیمت اونس جهانی به سبب رشد جهانی نرخ دلار بوده است که طبق روال، به نسبتی که قیمت جهانی دلار رشد پیدا کند، قیمت اونس جهانی طلا پایین تر خواهد آمد. با ادامه امیدواری برای کشف و تولید واکسن کرونا در جهان و رشد اقتصادی، به نسبت ارزش دلار هم بالاتر خواهد رفت و قیمت اونس جهانی بازهم پایین تر خواهد آمد.

این عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: از آنجائیکه قیمت جهانی طلا بعنوان عامل خارجی و نرخ ارز بعنوان عامل داخلی، موثر بز قیمت سکه و طلای داخلی خواهند بود؛ اما طی هفته ای که گذشت، ریزش قیمت سکه و طلا در داخل تنها تحت تاثیر ریزش قیمت اونس جهانی بوده است؛ چونکه در طول این هفته نرخ ارز در داخل نسبت به هفته ها قبل از آن، نوسان چندان قابل توجهی نداشته است که بخواهد تاثیر چندانی در قیمت سکه و طلا داشته باشد. بدین سبب تنها عامل موثر در قیمت داخلی سکه و طلا در این هفته، همان اونس جهانی طی این هفته بوده است.
وی اعلام نمود: کاهش اونس جهانی طلا در مجموع یک هفته اخیر، هر گرم طلای ۱۸ عیار را با کاهش ۳۳ هزار تومانی و هر مثقال طلای ۱۷ عیار را با حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان (بطور متوسط ۱۴۲ هزار تومان) با افت قیمت مواجه کرد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نیز تحت تاثیر سقوط اونس جهانی، حدود ۳۰۰ هزار تومان ارزان تر شد. باوجود کاهش قیمت ها در بازار سکه و طلا اما حباب سکه نسبت به دو هفته گذشته ( نیمه دوم دی ماه تا نیمه هفته منتهی به ۱۰ بهمن ماه) افزایش یافته و الان در درخلال ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان قرار دارد.
اکبری پور علت افزایش مجدد حباب سکه را خروج بازار از رکود طی دو هفته اخیر دانست و اظهار داشت: طبق روال هرساله، هرچه به روزهای پایانی سال و سال جدید نزدیک می شویم، میزان تقاضا برای سکه یا مصنوعات طلا، بیشتر می شود و معمولا یک ماه پایانی سال، به نسبت تقاضا بیشتر می شود. احتمال می رود که این حباب تا شب عید نیز مقداری رشد پیدا کند.
این عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با میزان کاهش قیمت ها در طول هفته اخیر و آخرین قیمت ها، اظهار داشت: همانطور که اشاره شد، هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید نسبت به ابتدای هفته ۳۰۰ هزار تومان ارزان تر شده و هم اکنون ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد. سکه تمام طرح قدیم نیز در آخر هفته به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.
وی ادامه داد: در آخر هفته هر قطعه نیم سکه با کاهش ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومانی، شش میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و ربع سکه با افت ۲۰۰ هزار تومانی، چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده اند. سکه های یک گرمی نیز با حدود ۵۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به ابتدای هفته در حال حال حاضر دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان قیمت دارد. همین طور هر مثقال طلا با افت ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی، چهار میلیون و ۹۲۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش ۳۳ هزار تومانی نسبت به شروع هفته، به یک میلیون و ۱۳۶ هزار و ۹۳۶ تومان رسیده است.
منبع:

1399/12/02
00:00:13
0.0 / 5
1105
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان