قیمت خودرو به سایت ها برگشت

قیمت خودرو به سایت ها برگشت یاری کالا: بعد از هشت ماه ممنوعیت، قیمت خودرو در آگهی های اینترنتی قابل مشاهده شد و باتوجه به رایزنی ها احتمال درج قیمت مسکن در آینده نزدیک هم وجود دارد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، از عصر پنجشنبه ۱۸ دی ماه بعد از ممنوعیت هشت ماهه، قیمت خودرو به پلتفرمهای آگهی آنلاین بازگردانده شد. ممنوعیت درج قیمت خودرو و مسکن از اردیبهشت ماه سال جاری به وجود آمده بود. البته هنوز قیمت مسکن در آگهی های اینترنتی قابل مشاهده نیست ولی شنیده می شود که ممکنست نرخهای مسکن هم به سایتها برگردد.
به دنبال التهاب بازارهای مسکن و خودرو، دادستانی با هدف کنترل قیمتها از اردیبهشت امسال، درج قیمت در سایتهای فروش ملک و اتومبیل را ممنوع کرد. هرچند از آن زمان تا کنون قیمت خودرو حدود ۳۵ درصد و قیمت خانه در تهران تا آبان ماه، هر ماه حدود ۱۰ درصد و بطور کلی ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد؛ رشدی که البته در آذرماه متوقف و حتی نرخ رشد ماهانه ۱.۱ درصد منفی شد. با این وجود گروهی از کارشناسان معتقدند که علت صفر رسیدن تورم ماهیانه بازارمسکن، حذف قیمت در آگهی ها نبوده بلکه این مساله ازاحتمال احیای مجدد برجام و کاهش نرخ ارز نشأت می گیرد.
به دنبال ممنوعیت درج قیمت مسکن و خودرو در سایتها، از اواخر شهریورماه نیز طبق اعلام دادستانی، افرادی که قصد درج آگهی در سامانه های فروش مسکن و خودرو را دارند باید در سامانه امتا احراز هویت شوند. این در حالیست که در ایام اخیر فعالان کسب و کارهای مجازی بیان نمودند کاربران، اقبال چندانی به سامانه امتا نشان نمی دهند.
مخالفان حذف قیمتها می گویند که سانسور قیمت، تنها موجب زحمت متقاضیان می شود و راه را برای شفافیت بازار می بنند که به سوءاستفاده برخی سوداگران می انجامد.
با این وجود، موافقان عدم درج قیمتها همچون مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ با این استدلال که بازار مسکن از آگهی های بدون هویت ضربه می بیند معتقد می باشد که درج قیمت در سایتها منجر به رقابت نرخگذاری در بازار املاک می شود و هرکس هر نرخی دلش بخواهد بر روی خانه خود می گذارد.
بعد از برگزاری جلساتی با حضور فعالان کسب و کارهای مجازی در مرکز پژوهشهای مجلس، در ایام اخیر مهدی طغیانی ـ نماینده مجلس ـ از موافقت بهارستانی ها با بازگشت قیمت مسکن و خودرو به پلت فرمها و آگهی های آنلاین آگاهی داده بود. هرچند رضا الفت ـ عضو هیات مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی ـ گفت با توجه به این که ثبت قیمت در سایتهای فروش اینترنتی با دستور قضایی ممنوع شده باید از همان طریق هم ممنوعیت آن برطرف شود، اما هنوز چیزی دراین زمینه ابلاغ نشده است.
به هر ترتیب از عصر پنجشنبه ۱۸ در ماه ۱۳۹۹ قیمت خودرو به آگهی های سایتها و اپلیکیشنها بازگشته و یکی از فعالان سایتهای ملکی به ایسنا اظهار داشت که رایزنیهایی برای درج قیمت مسکن نیز در جریان است و احیانا به زودی ممنوعیت مشاهده قیمت مسکن برداشته خواهد شد.
منبع:

1399/10/21
14:09:01
0.0 / 5
343
تگهای خبر: آنلاین , ارز , بازار , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان