همه چیز درباره قیمت گذاری فولاد

همه چیز درباره قیمت گذاری فولاد یاری کالا: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مبنای قیمت گذاری فولاد را قیمت کدال شرکت های بورسی اعلام و اصرار کرد که هدف، ایجاد قیمت پایه منصفانه و جدا از موضوعات صادرات است تا سبب رقابت شود و فولاد با قیمت مناسب به دست مردم برسد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، قیمت گذاری فولاد همچون موضوعات داغ این روزهاست که از طرف مسؤلان، تولیدکنندگان فولاد و فعالان این حوزه بسیار مورد بحث قرار می گیرد. روز سه شنبه هفته جاری بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا را بر مبنای ۷۰ درصد قیمت CIS اعلام و بر لزوم اجرای کامل شیوه نامه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا تصریح کرد.
پیش و بعد از قیمت گذاری جدید پایه فولاد، بحث پیراون این مورد بسیار بوده است. در حالیکه پیش از این تصمیم گیری وزیر صمت، تولیدکنندگان فولاد کشور و فعالان این حوزه معتقد بودند که مصرف کننده نهایی هیچ نفعی از کاهش قیمت شمش فولاد نخواهد برد و این ارزانی، پیش از رسیدن به مردم گم می شود.
بعد از آن هم دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد، اجرایی شدن شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای محصولات فولادی را مهم تر از ضرایب قیمت پایه خواند و اعلام نمود که مطابق شیوه نامه ستاد اقتصادی دولت، این ضریب ۸۰ درصد قیمت جهانی تعریف شده بودکه فولادسازان هم در حال اجرای آن بودند؛ اما فارغ از هرگونه تغییرات در ضرایب، مهم ترین دغدغه همه ارکان زنجیره فولاد، اجرای هماهنگ و منسجم شیوه نامه و رسیدگی به مسائل واحدهای تولیدی در اجرای آن است.
براین اساس ش، ب گذشته (چهارشنبه شب) برنامه گفت وگوی ویژه خبری با مبحث پیدا و پنهان قیمت گذاری فولاد، در حضور داریوش اسماعیل(معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت) سید جواد جهرمی (معاون عملیات بورس کالا) به بحث و بررسی در این عرصه اختصاص پیدا کرد.
داریوش اسماعیلی- معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت- با اشاره به اینکه کاهش قیمت پایه شمش فولاد از ۸۰ به ۷۰ درصد قیمت منطقه ای، توسط وزیر صمت به علت کاهش نسبی قیمت محصولات فولادی بوده است، اظهار داشت: تولید فولاد در کشور نه تحت تاثیر تحریم هاست و نه ارزبری زیادی دارد. در کشور حدود ۳۰ میلیون تن فولاد تولید می شود که از این میزان، قریب به ۱۰ میلیون تن صادر می شود؛ ازاین رو مقادیر قابل توجهی فولاد بیشتر از نیاز مصرف داخلی در کشور وجود دارد.
وی ادامه داد: فولاد خورستان بعنوان نماد بزرگ فولاد کشور، قیمت تمام شده فولاد را طی سه ماه نخست سال جاری ۳۸۰۰ تومان اعلام نموده است؛ ازاین رو مبنا، قیمت کدال شرکتهای بورسی است.
معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به اینکه در این شرایط مردم انتظار قیمت پایین برای فولاد دارند و در این راستا قیمت فولاد بخصوص از خرداد ماه به بعد، قیمت های قابل قبولی نداشته است، اظهار داشت: حقیقت بگونه ای بود که قیمت ها قابل قبول نبود. ستاد اقتصادی دولت در هفتم مرداد سالجاری یک مصوبه ۵ بندی در ارتباط با کاهش قیمت محصولات فولادی صادر کرد؛ تمام این ها در این راستا بود تا محصولات فولادی با قیمت مناسب به دست مردم برسد.
این مقام صنعتی ضمن تاکید براینکه هدف ما قیمت پایه منصفانه و جدا شدن موضوعات صادرات است تا باعث رقابت شده و فولاد با قیمت مناسب به دست مردم برسد؛ خاطرنشان کرد: خواسته کدام مسئول وزارت صمت بوده که بورس ساز و کار خویش را کنار بگذارد؟ بحث ما در ارتباط با قیمت پایه است؛ هیچکس در وزارت صمت متقاضی سقف قیمت در بورس کالا نبوده و نمی خواهد تعیین کننده قیمت برای عرضه در بورس باشد.
اسماعیلی با اشاره به اینکه قیمت پایه میلگرد با مصوبه ستاد اقتصادی دولت ۱۳ هزار تومان تعیین شده و نقش بورس کالا در گران تر شدن قیمت آن مؤثر بوده است، اظهار نمود: باید مشخص شود که شمش، میلگرد و ورق را با چه قیمتی می خواهیم به دست مردم برسانی؟ در کشور ۱۰ میلیون تن فولاد صادر می نماییم اما می خواهیم میلگرد را با ۱۵ هزار توماندر داخل عرضه نماییم. در نتیجه بایستی به دنبال ساز وکارها باشیم، قیمت پایه منصفانه لحاظ شود و در چارچوب یک رقابت عادلانه کالا با قیمت منصفانه به دست مردم برسد.

۱۰۳ دلار شمش فولاد گران تر در بورس کالا عرضه شده است
وی با یادآوری اینکه در تاریخ ۲۴ تیر ماه سال جاری، شمش در بورس کالا در حالیکه قیمت جهانی آن ۳۶۵ دلار بود، با قیمت ۸۰۹۰ تومان معامله شد و همینطور نرخ ارزنیمایی هم ۱۷ هزار و ۲۹۴ تومان بود، اظهار داشت: ۸۰۹۰ تومان قیمت شمش فولاد در داخل معادل حدود ۴۶۷ دلار است؛ این یعنی شمش را در بورس کالا ۴۶۷ دلار به داخل کشور فروخته و ۳۶۵ دلار صادر کرده ایم؛ ازاین رو ۱۰۳ دلار در بورس کالا، گران تر فروخته شده است.
اسماعیلی ضمن اشاره به اینکه بورس کالا در حال گران کردن کالاهاست، اظهار نمود: لوله پروفیل بایستی در بورس کالا عرضه شود؛ اما بورس به علت تنوع کالا، عرضه این محصول را نپذیرفته است و بنابراین باتوجه به اینکه همچون خصوصیت های مهم شیوه نامه قیمت گذاری فولاد، مبحث تنظیم بازار است، بایستی کالا با قیمت متعادل به دست مردم برسد.
معاون وزیر صمت در امور معدنی اضافه کرد: بر مبنای ماده ۱۵ و ۱۶ شیوه نامه، هر فردی که از بورس کالا خرید انجام می دهد، بلافاصله باید در سامانه جامع صمت شامل خریدار و فروشنده ثبت نام کند تا انتهای کار و روال آن مشخص باشد.
وی ادامه داد: اگر بورس کالا قیمت پایه را در اختیار وزارت صمت قرار دهد و خود ناظر بر آن باشد، وزارت صمت هم متعهد می شود تا قیمتی که در بورس کالا عرضه می شود، حداکثر با ۱۰ درصد افزون بر قیمتی که در بورس کالا عرضه شده است، به دست مردم برساند. بعد از تصمیم گیری برای نرخ پایه، فولادسازان بزرگ کشور هم از قیمت پایه ۷۰ درصد حمایت کرده اند.

تصمیمات برای بازار سرمایه بایستی دارای ثبات باشد
در ادامه این برنامه، سید جواد جهرمی- معاون عملیات بورس کالا- هم ضمن اشاره به اینکه سازمان بورس کالا بر مبنای قوانین و مقررات عمل می کند؛ اظهار نمود: بورس کالا زمانیکه اطلاعیه عرضه را تایید می کند، بر روی سایت قرار می گیرد و اجازه هیچگونه تغییر دیگری وجود ندارد. بر مبنای قوانین شورایعالی بورس در ارتباط با قیمت فولاد مقرر شده بود تا با اختیارات بورس عمل شود و توافقی در خصوص اعمال ۸۰ درصدی برای قیمت پایه صورت گرفته بود.
وی ادامه داد: اما حال وزارت صمت نرخ ۷۰ درصد CIS را ابلاغ کرده است؛ ازاین رو ۸۰ درصد قیمت پایه عرضه عمر طولانی نداشت. اگر قرار باشد قیمتی به بازار اعلام گردد، ابتدا بایستی تصمیمات با ثبات باشد تا سرمایه گذار هم بتواند سرمایه گذاری خویش را انجام دهد. در ابتدای سالجاری خیلی از معاملات ابطال شد؛ بطوریکه در بعضی از روزها با حذف معاملات مواجه بودیم.
معاون عملیات بورس کالا خاطرنشان کرد: ​ این موارد (ابطال معاملات) درست زمانی بود که شمش در بورس کالا با قیمت ۴۰۰۰ تومان معامله شد و در همان زمان میلگرد ۶۰۰۰ تومان قیمت داشت و در نتیجه تناسب زنجیره برهم خورده بود. در یک روز با حذف معاملات، حدود ۱۰۰ میلیارد تومان به برخی از شرکت ها ضرر وارد شد.
جهرمی با اشاره به اینکه بازار سه بخش عرضه، ​تقاضا و قیمت دارد که بخش های عرضه و تقاضا، صرفا در اختیار وزارت صمت است. ​از سال قبل مصوبات گوناگونی در ارتباط با کف عرضه وجود داشته که حتی یکی از آنها اجرا نشده است؛ بنابراین ما هم نمی توانیم بگوییم، وظایف خویش را کنار خواهیم گذاشت و تنها در ارتباط با قیمت بحث خواهیم کرد.

شیوه نامه قیمت گذاری زنجیره فولاد به شرط پایبند بودن همه طرفین، قابل قبول است
وی خاطرنشان کرد: اگر سیاست گذار در این زنجیره به یک لایه رانت می دهد، بایستی اصلاح صورت گیرد و به جای مداخله در قیمت، از سایر ابزارها استفاده نماید. اگر کالایی قابل تجارت باشد، در زنجیره های بعدی از کشور خارج می شود که این مورد در خیلی از کالاهایی که مشمول قیمت گذاری هم بود، مشاهده شد. شیوه نامه قیمت گذاری در زنجیره فولاد قابل قبول است؛ البته به شرطی که همه طرفین به آن پایبند باشند. ضمن اینکه شیوه نامه قیمت گذاری فولاد نسبت به دو سال گذشته، مبحث بیشتری ندارد؛ بنابراین بایستی کار کارشناسی صورت گیرد تا مشخص شود چرا در طول دو سال قبل به نتیجه نرسیدیم؟
معاون عملیات بورس کالا تصریح کرد: همزمان با نوسانات ارزی، نامه ای صادر شد که مبنی براینکه ظرف مدت سه ماه، هر شخص و به هر میزان که می خواهد، می تواند مبادرت به صادرات کند؛ این مورد به معنای القای کمبود عرضه در بازار است و همین مبحث سبب آشفتگی بازار شد.
جهرمی ضمن تاکید براینکه زمانیکه معامله ای تایید می شود، دیگر امکان تایید نشدن و ابطال آن توسط بورس نیست؛ اظهار داشت: چون که طرفین نسبت به هم تعهد دارند.​ در بورس کالا عرضه ها یکجا انجام شده و قمیت پایه را هم انجام می دهیم؛ دیگر موارد هم برپایه مقررات صورت خواهد گرفت.

بورس با دستورالعمل رقابت، به قیمت عادلانه نخواهد رسید
در ادامه این گفتگو، بهرام سبحانی- رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- در ارتباط تصویری با برنامه، با اشاره به اینکه تا دو سال قبل بورس کالا همچون ساعت کار می کرد اما از دو سال قبل تابحال بورس بازیچه دست سیاست گذاران شده است، اظهار نمود: بورس با دستورالعمل رقابت به قیمت عادلانه نمی رسد؛ بنابراین به شکلی قیمت سازی صورت می گیرد. زمانی که قیمت پایه را مشخص می نماییم و همزمان قیمت جهانی بالا می رود و ما قیمت پایه را کاهش می دهیم، در حقیقت به شکلی قیمت سازی می نماییم. از یک سو می گوییم کالا بایستی به دست مردم برسد اما از طرفی قیمت شمش را پایین آورده و سپس آنرا رها می نماییم.
وی ضمن طرح این سوال که چرا میلگرد در بورس عرضه نمی شود؟ یا ورق فولاد مبارکه چگونه وارد بازار سیاه می شود؟ اظهار داشت: فولاد مبارکه تنها به تولیدکننده کالا می فروشد؛ اگر مقصد کنترل قیمت و کف بازار است، چرا از یک جایی به بعد، کف بازار را رها می کنیم؟ زمانی که خریدار قیمت را بالا می برد، معامله را باطل می نماییم که این اشکال بورس کالاست.
سبحانی خاطرنشان کرد: همینطور زمانیکه عرضه و تقاضا را طوری هماهنگ می نماییم که حتی قیمت پایه را هر چقدر پایین در نظر بگیریم، رقابت ایجاد و قیمت واقعی مشخص می شود، اما زمانی هم به اجبار تولیدکننده را وادار می نماییم تا حجم مخصوصی را در بورس عرضه کند؛ که این حجم بیشتر از تقاضا است. زمانیکه حجم عرضه بیشتر از تقاضا شد، رقابتی دیگر وجود ندارد..
رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران ضمن اشاره به اینکه در کشور بیشتر از چهار میلیون تن شمس نیاز نداریم، اظهار داشت: بیشتر از چهار میلیون شمش القایی داریم که پتانسیل صادرات ندارد؛ شمش القایی هم باید بازار داشته باشد و نباید این صنعت را نابود کرد.
این مقام صنفی، تصریح کرد: هم اکنون قیمت تمام شده فولاد در ذوب آهن قریب به ۹۰۰۰ تومان است؛ زمانیکه قیمت شمش طی یک سال قبل سه برابر شده، ازاین رو قیمت سنگ آهن هم سه برابر شده است.
او در آخر در ارتباط با شیوه نامه قیمت گذاری فولاد، اظهار نمود: این شیوه نامه علاوه براینکه نقاط قوت خوبی دارد، دارای ایراداتی هم هست که البته قابل اصلاح است؛ اما اگر در شیوه نامه قیمت پایه ۸۰ درصد در نظر گرفته شده است، باید آنرا پذیرفت.

منبع:

1399/10/18
23:57:28
0.0 / 5
606
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان