ابداع ربات های زیردریایی با الهام از گربه ماهی

ابداع ربات های زیردریایی با الهام از گربه ماهی به گزارش یاری كالا پژوهشگران آمریكایی تلاش دارند تا با الهام از عملكرد گربه ماهی در شكار طعمه، ربات های زیردریایی پیشرفته ای را ابداع كنند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، باآنکه گربه ماهی زبان انعطاف پذیری ندارد اما می تواند طعمه را با زبان خود شکار کند. درک این که گربه ماهی چگونه این کار را انجام می دهد، می تواند به ابداع ربات های زیردریایی و یا پیشرفت فناوری های دیگر منجر شود.
پژوهشگران "دانشگاه براون"(Brown University) آمریکا هنگامی که گربه ماهی مشغول شکار طعمه و بلعیدن آن است، به فیلمبرداری از آن پرداختند. آنها برای این کار از یک روش ثبت حرکت معروف به "XROMM" استفاده کردند که به آنها امکان می دهد درون جمجمه حیوانات را هنگام غذا خوردن آنها ببینند.
در حالیکه انسان فقط یک استخوان فک متحرک دارد، تعداد استخوان های فک در گربه ماهی، بیشتر از ۱۰ مورد است. این استخوان های سفت و سخت، توسط مفاصل یا پیوندهای انعطاف پذیر به یکدیگر متصل می شوند. جمجمه گربه ماهی، مانند مکانیسمی شامل ۱۷ پیوند عمل می کند که می تواند آب و طعمه شکار شده را به واسطه کارهایی مانند باز کردن قسمت جلوی دهان، گسترش گلو به صورت عمودی و گسترش قسمت میانی دهان به صورت افقی حرکت دهد.


گربه ماهی می تواند با عنایت به این که کدام یک از این اقدامات مورد استفاده قرار می گیرند، آب را از قسمت جلوی دهان به عقب ببرد و طعمه را به داخل بکشد. همینطور می تواند طعمه را از قسمت عقب دهان به طرف جلو هل دهد. این کار می تواند یک موج فشار ایجاد نماید که تعیین دقیق تر موقعیت طعمه به کار می رود.
ماهی ها در بیشتر موارد، به استفاده از هفت حرکت اصلی پایبند هستند. "آرون اولسن"(Aaron Olsen)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: در حالیکه انسان، تعداد مشابهی از حرکات بازو را برای دستیابی به اشیا و برداشتن آنها به کار می برد، ابزارهای مشابه دهان که برای ماهی های رباتیک زیردریایی ساخته می شوند، می توانند کارهایی را انجام دهند که بازوهای رباتیک از عهده آنها برنمی آیند.
وی ادامه داد: امکان دارد ابزارهای رباتیک زیرآبی، یک بازوی رباتیک داشته باشند که برای کنترل وسایل سنگین تر به خوبی کار می کنند اما قادر به برداشتن یا خرد کردن یک وسیله شناور نیستند.
امکان دارد که این ابزارهای رباتیک، یک دستگاه مکش داشته باشند که می تواند اشیای شناور را به سمت خود بکشد اما نمی تواند آنها را با دقت زیاد حرکت دهد و بچرخاند. طراحی چیزی که به ساختار دهان ماهی نزدیک تر باشد، می تواند مزیت هایی را به همراه بیاورد.
این پژوهش، در "Integrative Organismal Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/27
13:13:33
5.0 / 5
1295
تگهای خبر: ابزار , دام , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان