این دستگاه تنفسی، الكل را از بدن می مكد

این دستگاه تنفسی، الكل را از بدن می مكد یك دستگاه تنفسی می تواند الكل موجود در بدن را بیرون بكشد و بر خلاف چیزی كه در ابتدا به نظر می آید، برای درمان خماری بعد از مستی ساخته نشده است، بلكه برای مسمومیت با الكل تولید شده كه یك خطر تهدید كننده زندگی است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، حالا می توان به مفهوم واقعی کلمه الکل را از سیستم تنفسی بیرون کشید و یک دستگاه تنفسی جدید بطور بالقوه می تواند افراد را از مسمومیت با الکل که جانشان را تهدید می کند، نجات دهد.
تیمی از دانشمندان دانشگاه شبکه بهداشت در تورنتو کانادا یک دستگاه موسوم به "ClearMate" ساخته اند که یک دستگاه تنفسی ساده است و می تواند جان انسان ها را نجات دهد.
این دستگاه بدین صورت کار می کند که افراد درون آن تنفس می کنند و به آنها کمک می نماید تا روند پاکسازی سطح الکل سمی در بدن تسریع شود.
هر ساله ۳ میلیون مرگ در نتیجه استفاده بیش از اندازه از الکل و مسمویت الکلی رخ می دهد و پژوهشگران به سرپرستی دکتر "جوزف فیشر" از این روش ساده بعنوان یک ناجی در درمان مسمومیت شدید با الکل استفاده می کنند.
تا حد زیادی می توان از کبد برای پردازش الکل مصرفی تشکر کرد. با این وجود، وقتی یک فرد بیش از اندازه الکل مصرف کرده باشد، کبد وی نمی تواند بموقع آنرا برای بقیه بدن متابولیزه کند و این مساله می تواند به معضلی جدی و حتی تهدید کننده زندگی ختم شود.
با وجود این، ریه ها نیز با از بین بردن الکل از بدن، نقش کمی در این روند دارند. همانطور که می دانیم، اغلب اوقات می توان بوی الکل را از تنفس فردی که الکل مصرف کرده استمشمام کرد. دلیل این امر آنست که خون اشباع شده از الکل در کوشش برای تکمیل سطح اکسیژن خود به ریه ها می رسد. بدین سبب مقداری از این الکل همراه با دی اکسید کربن با بازدم خارج می شود.
پروسه تنفس می تواند با سرعت گرفتن، به رفع مسمومیت الکلی کمک نماید، اما این کار معمولاً منجر به غش کردن و بیهوش شدن فرد می شود. اما این دستگاه جدید اساساً این تسریع تنفس را طوری فراهم می آورد که فرد بیهوش نشود.
دکتر "جوزف فیشر" نویسنده اصلی این مطالعه و مخترع این دستگاه اظهار داشت که "ClearMate" شخص را خصوصاً هنگامی که بیش از اندازه الکل مصرف کرده باشد، در امان نگه می دارد. تمام کاری که فرد باید انجام دهد پوشیدن یک ماسک گازی است که به یک منبع اکسیژن و کربن دی اکسید متصل است.
"فیشر" متخصص بیهوشی و محقق ارشد در دانشگاه شبکه بهداشت تورنتو توضیح داد: این دستگاه طوری طراحی شده است که با هر بار تنفس بتواند یک مقدار طبیعی از کربن دی اکسید را از خود خارج کرده و کربن دی اکسید اضافی در تنفس بعدی بازگردد. تمام این کار به روشی ساده توسط یک شیر مکانیکی انجام می شود، بدین سبب نیازی به وسایل الکترونیکی یا کامپیوتر نیست.
تا حالا این تیم دستگاه بر روی پنج داوطلب آزمایش شده است که نشان داده است منجر به تنفس سریعتر و بهتر از روند طبیعی بدن می شود.
با وجود اینکه این دستگاه روی افراد اندکی آزمایش شده است، اما سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) استفاده اضطراری از "ClearMate" را در اورژانس تایید کرده است.
دکتر "فیشر" اظهار داشت: این یک وسیله بسیار ابتدایی و با فناوری پایین است که می توان آنرا در هر کجای دنیا ساخت و به هیچ قطعه الکترونیکی، هیچ کامپیوتر و فیلتر دیگری نیازی نیست. تقریباً غیرقابل توضیح است که چرا ما از چند دهه قبل این وسیله را نساخته ایم.
این مطالعه در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1399/08/24
14:46:58
5.0 / 5
1292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان