بانك مركزی:

ارز كالاهای اساسی را تأمین كردیم، وزارتخانه ها اقدام كنند بعلاوه مبالغ پرداختی

ارز كالاهای اساسی را تأمین كردیم، وزارتخانه ها اقدام كنند بعلاوه مبالغ پرداختی بانك مركزی از آغاز سال تابحال باوجود فشار تحریم ها، ارز كالاهای اساسی را طبق مقررات تأمین كرده است؛ ضمن آنكه تعیین «اولویت بندی» نوع و میزان ارز كالاها برعهده وزارتخانه های ذیربط شامل صمت، جهاد كشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بانک مرکزی اعلام نمود که با عنایت به انتشار اخباری در خصوص عدم تأمین ارز نهاده های دامی و کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان که منجر به تعطیلی بعضی از شرکت های تولیدی شده است، به آگاهی می رساند این بانک سقف تعیین شده در مصوبه ستاد اقتصادی دولت برای تأمین ارز، را به صورت کامل اجرا کرده است و این وظیفه وزارتخانه های مربوطه است که با «اولویت بندی» در سقف مذکور، تعیین کنند برای چه کالاهایی و چه شرکت هایی تأمین ارز شوند.
طی سالجاری بنا به مصوبه ستاد اقتصادی دولت، سقف هشت میلیارد دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان به منظور تأمین کالاهای اساسی به تفکیک ۵.۵ میلیارد دلار برای اقلام کالای اساسی (ذرت، دانه روغنی، روغن خام، کنجاله، جو و گندم) و ۱.۵ میلیارد دلار برای دارو و یک میلیارد دلار برای تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شد.
تأمین ارز کالاهای اساسی به نرخ ۴۲۰۰ تومان، از آغاز سال تا آخر مهرماه بابت واردات اقلام اساسی، به شرح زیر است:

ذرت – ۱۶۲۴ میلیون دلار

جو – ۲۶۰ میلیون دلار

دانه های روغنی – ۷۷۷ میلیون دلار

روغن خام – ۷۷۸ میلیون دلار

کنجاله – ۶۳۸ میلیون دلار

گندم – ۳۳۰ میلیون دلار

کود – ۴۰ میلیون دلار

کاغذ – ۳۰ میلیون دلار

تجهیزات و ملزومات پزشکی – ۶۱۵ میلیون دلار

دارو و مواد اولیه دارو – ۹۸۵ میلیون دلار

سایر – ۱۳۷ میلیون دلار

ازاین رو طی هفت ماه گذشته جمعا مبلغ ۶۲۱۴ میلیون دلار توسط بانک مرکزی برای تأمین کالاهای اساسی در نظر گرفته شده و این بانک با عنایت به گذشت هفت ماه از سال، تأمین ارز کالاهای اساسی را طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت به صورت کامل انجام داده است.
اگر شرکتی مدعی است که مشکل تأمین ارز دارد، دلیل آن به «اولویت بندی» هایی برمی گردد که توسط وزارتخانه مربوطه انجام شده و خارج از تخصص نهادی بانک مرکزی است و این بانک نقشی در آن ندارد.
منبع:

1399/08/04
18:12:23
5.0 / 5
999
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان