این پرونده خواندنی است؛

دستبرد به بزرگترین گنجینه جواهرات ساوه

دستبرد به بزرگترین گنجینه جواهرات ساوه به گزارش یاری كالا مركزی شرایط گنجینه جواهرات ساوه این روزها ناامن شده، البته سرقت یاقوت های سبز كار سخت تری است، اما یاقوت های سرخ را براحتی می توان به سرقت برد، شبانه یا حتی روزهنگام، وقتی از نگهبان و نگاه های نگران خبری نیست.


ساوه سرزمین یاقوت های هزار رنگ است، انار (یاقوت سرخ)، پوجه سبز و پسته( یاقوت های سبز) و... و وقتی که فصل برداشت از طریق برسد یا حتی کمی قبل از زمان برداشت، دستان طمع کار و حریص سارقان ثروت این سرزمین هزار گنج که گنج هایش نه حاصل فعل و انفعالات زمین شناسی هزاران ساله که دسترنج چندین ماهه باغداران و کشاورزان است، را به تاراج می برد.
سرزمین یاقوت های سرخ که این روزها در جنب و جوش برداشت محصول انار و پسته بعنوان تولیدات شاخص این خطه زرخیز است، یک سوم کشاورزی استان مرکزی را به خود اختصاص داده و دارای سه دشت حاصلخیز شامل دشت مرکزی با آب و هوای نیمه گرمسیری، دشت لوئین با آب و هوای معتدل و دشت بیات با آب و هوای سرد و کوهستانی است.
تنوع آب و هوایی ساوه بستر تولید انواع محصولات متنوع را فراهم نموده است، بگونه ای که سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی ساوه بیشتر از ۷۰ هزار هکتار است که ۲۱ هزار هکتار آن باغی و مابقی محصولات زراعی است و در مجموع حدودا سالانه ۶۵۰ هزار تن انواع محصول در این شهرستان تولید می شود.
به گفته مسؤلان جهادکشاورزی این شهرستان، در دهه ۷۰ میزان تولیدات باغی و زراعی ساوه بالغ بر ۲۷۰ هزار تن بود و با وجود اینکه در این مدت سطح زیر کشت شهرستان به علت محدودیت منابع آبی حدود ۲۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرده، اما تولیدات کشاورزی آن با رشد قابل ملاحظه ای به ۶۵۰ هزار تن رسیده است.
این میزان تولید محصولات کشاورزی در حالی صورت می گیرد که محصول تولید شده بر روی درخت یا ذخیره شده در انبار از گزند سارقین در امان نیست و کشاورز یا باغدار ساوجی که با هزار زحمت مبادرت به تولید انواع محصولات زراعی و باغی کرده و با مشقت فراوان و در این روزهای کرونایی آنرا برداشت می کند، تمام زحمات طاقت فرسای خود با طمع سارقان بر باد رفته می بیند و چه بسا در سنوات گذشته محصول تولید شده که در انبار ذخیره شده بوده یکجا به سرقت رفته است.
تا پیش از این نگران فروش انار بی کیفیت دیگر نقاط کشور بعنوان انار ساوه در بازارها بودیم و حال چشممان به سرقت محصولات کشاورزی از باغات و مزارع که به نظر می آید معضلی مبتلابه خیلی از نقاط مستعد کشاورزی در کشور است و باغداران و کشاورزان همواره نگران این معضل بوده و گلایه دارند، روشن شده! موضوعی که در گفتگو با تنی چند از باغداران و تولیدکنندگان انار ساوه در ادامه این گزارش بدان پرداخته می شود.

عطای ملس شدن انار را به لقای سرقتش می بخشیم
در همین رابطه یک تولیدکننده انار در روستای نورعلی بیک ساوه اظهار داشت: وسعت باغی که برای کشت محصول انار اختصاص داده ام به یک هکتار نمی رسد و توان مالی برای محصور کردن آنرا ندارم، بر این اساس با آغاز فصل برداشت همواره نگران دستبرد سارقان هستم.
"حسن عباسی" اضافه کرد: معمولا در تولید یک محصول کشاورزی باید فرایند و فرایند کامل تولید میوه به پایان برسد و از برداشت محصول نارس و کال اجتناب کرد. بیشترین رقم انار تولیدی ساوه را رقم ملس تشکیل داده است که باید به آبدهی لازم و طعم واقعی برسد تا آنرا برداشت کرد و با خوردن آن طعم واقعی انار ساوه را چشید، اما متاسفانه به علت نگرانی از هجوم سارقان به باغات مجبور هستیم محصول را زودتر از زمان مورد نظر برداشت کرده و حتی گاها نارس و کال بچینیم که بازارپسند نبوده و قیمتی که برای فروش آن به باغدار پرداخت می شود با هزینه های تولید محصول همخوانی ندارد و باغدار متضرر می شود.
وی بیان نمود: از روزهای ابتدایی مهرماه مبادرت به برداشت انار کردم در حالیکه زمان برداشت واقعی و اصولی انار ساوه از روزهای پایانی مهرماه و اوج آن در آبان ماه است. اما در همان روزهایی که هنوز محصول به صورت کامل نرسیده بود هر روز بامداد که برای چیدن انار به باغ می رفتم با تعجب مشاهده می کردم که بخشی از محصول که بر روی درخت بود توسط سارقان مورد دستبرد قرار گرفته و حاصل زحمات چندین ماهه ام بر باد رفته بود.

دستبرد به انبارهای ذخیره سازی انار
یک باغدار دیگر به نبود امنیت در انبارهای ذخیره سازی انار تولیدی اشاره نمود و اضافه کرد: متاسفانه بخشی از جامعه به حلال خوری و حرام خوری توجه نمی کنند و اصلا نمی دانم سارقین چطور به خود اجازه می دهند که با خیال راحت وارد باغ شده و انار چیده شده هر روز که در انبار ذخیره می شود را بار وانت یا خودروی دیگر کنند و به سرقت ببرند.
"ابوالفضل عسگری" اضافه کرد: باغات انار ساوه بدلیل وسعت بالا از قدیم فاقد دیوارکشی بوده و کمتر باغی را می توان یافت که محصور شده باشد، بخصوص اینکه در گذشته مبحث سرقت محصولات وجود نداشت، اما متاسفانه چندسالی است که یک نگرانی دیگر به نگرانی های انارکاران و حتی سایر تولیدکنندگان محصولات کشاورزی اضافه شده و آن هم سرقت از محصول بر روی درخت یا از انبار است که خسارت زیادی را به کشاورزان تحمیل می کند.
وی از مسؤلان خواست تا برای حل این مشکل چاره اندیشی کنند چون که امکان نصب تجهیزات دوربین مدار بسته به علت نبود برق در بعضی باغات، یا دیوارکشی باغ به علت عدم توانایی مالی وجود ندارد.

سرقت محصولات کشاورزی صرفاً مختص انار نیست
مدیر جهادکشاورزی شهرستان ساوه هم با تاکید بر اینکه سرقت محصولات کشاورزی صرفاً مختص انار نیست، اظهار داشت: منطقه دشت لوئین ساوه قطب تولید پسته شهرستان ساوه است و متاسفانه دائما از باغات پسته این منطقه سرقت می شود.
"حسن شریفی" اضافه کرد: با وجود اینکه در بعضی باغات دشت لوئین باغداران مبادرت به استقرار نگهبان در باغ می کنند، اما متاسفانه باز هم سرقت می شود. پسته و گوجه سبز از نظر حجمی ریز هستند و برداشت آنها دشوار است اما سارقین در فصل برداشت این دو نوع میوه مبادرت به سرقت آن می کنند.
ناامنی در باغات!
وی بیان نمود: در فصل برداشت انجیر که چند روز گذشته بود، محصول تولیدی یکی از باغات بر روی درخت به سرقت رفته بود. ناامنی در باغات وجود دارد و باید برای حل این معضل چاره اندیشی کرد. گرچه بعضی از سارقین توسط نیروی انتظامی شناسایی و دستگیر شدند که باید در این خصوص اطلاع رسانی کرد و ضریب امنیتی را افزایش داد.
شریفی خاطرنشان کرد: برخورد قاطع با سارقین کاری دشوار است و جلوگیری از سرقت از باغات توسط نیروی انتظامی بدون مشارکت باغداران غیر ممکن است و باید خود تولیدکنندگان هم همکاری لازم را داشته باشند.

بیمه ها سرقت از باغ را خسارت زا تلقی نمی کنند!
وی در مورد بیمه نکردن محصولات کشاورزی در مقابل سرقت توسط سازمان های بیمه گر اظهار داشت: بیمه ها سرقت محصولات را جزو عوامل خسارت زا تلقی نمی کنند. صندوق بیمه محصولات کشاورزی یک صندوق دولتی است و توانایی پرداخت غرامت بالا را ندارد.

مشکلات صندوق بیمه کشاورزی و بی انگیزگی باغداران
مدیر جهادکشاورزی ساوه اظهار داشت: صندوق بیمه کشاورزی خویش را ملزم به عمل به تعهدات ۱۰۰ درصدی در مورد بیمه ناشی از سرمازدگی و گرمازدگی و حوادث غیرمترقبه نمی داند. بعنوان مثال سال قبل حدود ۳۵ درصد باغات انار ساوه با پدیده آفتاب سوختگی متاثر از گرمای شدید، مواجه بودند، اما بیمه متاسفانه تنها ۲۰ درصد میزان خسارت وارده از ۳۵ درصد را آن هم در فاصله زمانی طولانی پرداخت کرد.
وی زمان بر بودن عمل به تعهدات صندوق بیمه در پرداخت غرامت خسارت وارده را عاملی برای بی انگیزگی کشاورزان نسبت به بیمه کردن محصولات کشاورزی دانست و اضافه کرد: وقتی در سایر حوادث و بلایای طبیعی بیمه ها نسبت به پرداخت خسارت دست انداز ایجاد می کنند، بطور قطع کشاورز پیگیر بیمه کردن محصولات در دیگر موارد نیست و البته قانونی هم در مورد بیمه سرقت محصولات وجود ندارد.
شریفی بخش کشاورزی را مشتمل بر زیرگروه های گوناگونی دانست و اضافه کرد: اگر در زیرمجموعه های بخش کشاورزی هماهنگی و هم افزایی وجود نداشته باشد کار به نتیجه نمی رسد، از طرفی چون مهمترین مولفه رونق کشاورزی، تأمین زیرساخت های لازم نظیر برق، آب، امنیت و... است که با نبود آن تولید کننده با چالش مواجه می شود.

یک بام و دو هوای اجرای قانون تعدیل ۲۵ درصد چاه های کشاورزی
وی خاطرنشان کرد: به تازگی وزارت نیرو تعدیل ۲۵ درصد چاه های کشاورزی را مصوب کرده است که با اعتراض کشاورزان اراکی مواجه گردید که در نهایت وزارت نیرو اعلام نمود بیلان شهر اراک منفی نیست، در حالیکه بیلان کل کشور منفی است ولی تصمیم به حذف تعدیل از چاه های کشاورزی اراک گرفته شد، از طرفی این مصوبه در ساوه و زرندیه اجرایی شد که مبین عدم هماهنگی بین بخشی است.

دستگیری ۱۰۸ سارق باغات در ساوه
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان ساوه هم با بیان هشدارهای پلیس در جلوگیری از سرقت محصولات باغداران اظهار داشت: با عنایت به این که در زمان برداشت محصول، حضور باغداران در باغات به صورت مقطعی است، فرصت برای سوءاستفاده و سرقت برای سارقین فراهم می شود.
"سرهنگ علی اکبر عیسی آبادی" به اقدامات باغداران برای جلوگیری از سرقت اشاره نمود و اضافه کرد: باغداران باید تلاش کنند در ساعات مختلف به باغ و اموال حفاظت شده خود سرکشی کنند.
وی بیان نمود: از دادن هرگونه اطلاعات در مورد محل انبار محصولات واموال خود به افراد غریبه و ناشناس خودداری کرده و از ورود افراد و خریداران ناآشنا و غریبه به باغ خودداری شود.
رئیس پلیس ساوه اظهار نمود: از نگهداری محصولات در داخل باغ و خانه باغ بدون نگهبان خودداری کرده و محصول برداشت شده را به محل امنی انتقال داده و در صورت مشاهده افراد مشکوک با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرند.
وی خاطرنشان کرد: گشت های محسوس و نامحسوس پلیس در تمامی روستاها حضور داشته و ۱۰۸ سارق باغات در نیمه نخست سالجاری در ساوه دستگیر شده اند.
سرهنگ عیسی آبادی اضافه کرد: میزان دستگیری سارقین در شهرستان ساوه نسبت به مدت مشابه سال قبل تابحال ۳۶ درصد افزایش داشته است.
کشاورز یا باغدار این روزها هم استرس تکرار خاطرات تلخ سرمازدگی در فصل سرما را دارد و هم نگران سرقت محصول است و خلاصه اینکه باید خون دل بخورد تا محصول خویش را به فروش برساند و از درآمد آن هزینه معیشت خود و خانواده را تأمین کند. تازه باید برای تأمین هزینه های کاشت و داشت سال آینده خود هم پس انداز کند.
در گذشته مرسوم بود که کشاورزان بومی هر منطقه به صورت خودجوش با پرداخت دستمزد، فردی را بعنوان "دشتبان" انتخاب می کردند تا در طول شبانه روز در اراضی کشاورزی و باغات حضور داشته باشد و مانع دستبرد سارقان شود، اما اینکار امروزه فراموش شده است. البته به نظر می آید تشکیل و فعالیت تشکل های کشاورزی و تعاونی باغداران بتواند راهکاری مانند احیای دشتبان ها را برای جلوگیری از این معضل زنده کند.
مراقبت باغداران و عمل به سفارش های پلیس و تشدید گشت های انتظامی و از سویی اطلاع رسانی برای جلوگیری از سرقت محصولات بگونه ای که سارقین در مبادرت به سرقت احساس ناامنی کنند، در کاهش آمار سرقت محصولات اثرگذار است.
ناگفته نماند که بیمه محصولات در مقابل سرقت همچون راهکارهای جبران خسارت سرقت برای کشاورزان است، اما متاسفانه شرکت های بیمه گر تنها محصولات را در مقابل حوادث غیرمترقبه نظیر، سرما و گرما، آفات، آتش سوزی و سیل بیمه می کنند و بیمه محصولات در مقابل سرقت نیازمند وضع قوانین و صدور دستورالعمل است.
خلاصه اینکه "تا گوساله گاو شود، دل صاحبش آب شود" تا کشاورز بخواهد با هزار زحمت و سختی محصول را از زمانی که در فرایند گل دهی است به یک محصول کامل تبدیل نموده و روانه بازار کند تا بتواند از درآمد آن امرار معاش کند باید هزاران خون دل بخورد و استرس و نگرانی را تحمل کند که این روزها سرقت یکی از این نگرانی هاست.1399/08/03
11:17:13
5.0 / 5
1301
تگهای خبر: بازار , تولید , خودرو , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان