فناوری جدیدی برای خنك نگه داشتن ابزار الكترونیكی

فناوری جدیدی برای خنك نگه داشتن ابزار الكترونیكی پژوهشگران باور دارند كه ورقه های بسیار باریكی از جنس گرافیت می توانند به خنك نگه داشتن ابزار الكترونیكی كمك كنند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران "دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله"(KAUST)، شکلی از گرافیت با ضخامت نانومتر ابداع نموده اند که می تواند به خنک نگه داشتن ابزار الکترونیکی کمک نماید.
لایه های گرافیت، نقش مهمی در خنک نگه داشتن خیلی از ابزار الکترونیکی بر عهده دارند. قابلیت عالی رسانایی گرمایی آنها می تواند گرمای تولید شده توسط اجزای ابزار الکترونیکی را خنثی کند. در هر حال، ساختن این مواد آسان نیست و به روندی چند مرحله ای نیاز دارد.
دکتر "جی دوکار"(G. Deokar)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: در روشی که برای ساخت این لایه های گرافیت به کار می رود، از نوعی پلیمر استفاده می شود. این روش، بسیار پیچیده است و به انرژی زیادی نیاز دارد.
دوکار و همکارانش، روش موثرتری را برای تولید این گرافیت ها که ابزار الکترونیکی را خنک می کنند، به کار بردند. در این روش، از نیکل بعنوان کاتالیزگر استفاده می شود تا گاز متان داغ را به گرافیت تبدیل کند. لایه های گرافیت که روی سطح نیکل شکل می گیرند، تنها ۱۰۰ نانومتر ضخامت دارند.
این ورقه های موسوم به "NGFs"، با قرار گرفتن ماده در دمای ۹۰۰ درجه سلسیوس تولید می شوند و می توان آنها را به سطوح دیگر نیز انتقال داد.
ورقه های NGFs نسبت به ورقه های گرافیت با ضخامت میکرومتر که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار باریک تر هستند اما ضخامت بیشتری نسبت به گرافین یک لایه دارند. بگفته پژوهشگران، این ورقه ها انعطاف پذیری و استواری بیشتری دارند و هزینه تولید آنها نیز کمتر است.
ورقه های NGFs، مکمل گرافین و ورقه های گرافیت صنعتی هستند. شاید بتوان از این ورقه های رسانا و نیمه شفاف، برای خنک نگه داشتن ابزار الکترونیکی استفاده نمود. پژوهشگران باور دارند که ماهیت تطبیق پذیر این ورقه ها، آنها را به مولفه مناسبی جهت استفاده در سلول های خورشیدی و حسگرهایی که گاز نیتروژن دی اکسید را تشخیص می دهند، تبدیل می کند.
این پژوهش، در مجلات "Scientific Reports" و "Nanotechnology" به چاپ رسید.1399/07/21
14:28:59
5.0 / 5
1493
تگهای خبر: ابزار , تولید , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان