از زبان یكی از مدیران وزارت صمت

دلیل افزایش قیمت خودرو چیست

دلیل افزایش قیمت خودرو چیست یاری كالا: مدیركل صنایع حمل ونقل وزارت صمت ضمن اعلام اینكه در حال حاضر حدود ۸۰ درصد خودروهای تحویلی توسط خودروسازان مربوط به تعهدات معوق این شركت هاست، خاطرنشان كرد كه به همین دلیل خودروسازان نمی توانند پاسخگوی تعهدات جدید ایجادی باشند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، سهیل معمارباشی دوشنبه شب با حضور در یک برنامه تلویزیونی در ارتباط با علت افزایش قیمت خودرو ها در بازار اظهار نمود: اتفاقاتی که در بازار خودرو می افتد تابعی از شرایط عرضه خودرو نیست و از شرایط فعلی اقتصاد کلان کشور پیروی می کند؛ ازاین رو بخش عظیمی از افزایش قیمت ها به حوزه بانک مرکزی و تأمین نقدینگی و بخش دیگری به تعهدات معوق خودروسازان برمی گردد.
به قول وی هم اکنون ۸۰ درصد خودرو های تحویلی به بازار توسط خودروسازان مربوط به تعهدات معوق آن هاست.
مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت اضافه کرد: چنانچه خودرو های عرضه شده به بازار به تعهدات و تقاضاهای جدید تعلق گیرد، قیمت در بازار خواهد شکست اما طبق برآوردها میزان تقاضای خودرو در کشور سالانه حدود یک میلیون دستگاه است که روزانه حدود ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تقاضای جدید برای خودرو ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه تولید خودرو امسال در مقایسه با سال گذشته، افزایش ۲۰ درصدی و عرضه آن هم افزایش حدود پنج درصدی داشته است، اظهار داشت: ۱۵ درصد مابقی مربوط به تولید ناقص خودروسازان بوده است. خودروسازان به علت کاهش تولید طی سال گذشته، نتوانسته اند تعهدات قبلی خویش را پاسخ دهند؛ ازاین رو بخش زیادی از تحویل های روز مربوط به تعهدات قبلی است و تقاضاهای جدید را پوشش نمی دهد.
معمارباشی تصریح کرد: خودروسازان طرح های توسعه ای را متوقف نکرده و ملزم به عرضه خودروی ارزان قیمت با موتور کم مصرف هستند که هردو خودروساز بزرگ کشور در حال پیگیری آن هستند و تا آخر سال جاری نمونه این خودرو ها به بازار عرضه خواهند شد.
مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در ارتباط با داخلی سازی قطعات، تصریح کرد: داخلی سازی قطعات تا جایی که صرفه اقتصادی داشته باشد، به نفع تولید داخل خواهد بود اما باید عمق ساخت داخل هم مشخص شود که مقرر است تا کجا پیش رود. در همه دنیا برخی قطعات چنانچه در تیراژ بالا و بین المللی تولید نشوند، صرفه اقتصادی نخواهند داشت.
او همینطور در ارتباط با آینده بازار خودرو اظهار داشت: در بازار آزاد نمی توان پیشبینی دقیقی داشت؛ چون که بازار تحت تأثیر عوامل گوناگونی قرار دارد. در عرصه تولید و عرضه قطعا افزایش خواهیم داشت که امید است با افزیش تولید و به تبع آن عرضه، قیمت ها کاهش پیدا کند. ضمن اینکه با وجود شرایط کرونا، در کل دنیا تولید خودرو کاهش یافته اما تولید خودرو در ایران ۲۰ درصد رشد هم داشته است.


 

1399/06/18
20:38:54
5.0 / 5
1779
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان