جهش قیمت مس با خرید وحشت زده چین

جهش قیمت مس با خرید وحشت زده چین یاری كالا: قیمت مس اواخر هفته گذشته تحت تاثیر كاهش ذخایر، افزایش تقاضای چین و محدود شدن عرضه آمریكای جنوبی، آمریكا و آفریقا به دنبال انتشار ویروس كرونا، افزایش پیدا كرد و از مرز روانی بااهمیت سه دلار در هر پوند گذشت.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، تحلیل گران اعتقاد دارند که روند صعودی مس که سرعت آن تعجب بسیاری را در بازار برانگیخت، همچنان ادامه پیدا خواهد نمود. جوناتان بارنس از شرکت تحقیقاتی فلزات و مواد معدنی راسکیل انگلیس در اینباره اظهار داشت: نتایج اقتصادی شیوع بیماری کووید ۱۹ امکان دارد مصرف مس را سال جاری سه تا چهار درصد کم کند اما کاهش تولید معدنی و قراضه مس بسیار بیشتر از این خواهد بود.

این وضعیت در کاهش موجودی مس در سرتاسر جهان به خوبی قابل مشاهده می باشد. مجموع موجودی مس در سطح جهان شامل بورسها و انبارهای گمرکی چین در فاصله مارس تا اواخر ژوئیه ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده و به پایین ۶۰۰ هزار تن رسیده است. موجودی مس در بازار فلزات لندن هم به پایینترین میزان در ۱۳ سال گذشته نزول کرده است.

چین عامل بیشتر از نیمی از مصرف مس در جهان است و این کشور مس را با رکورد کم سابقه ای می بلعد.

به گفته بارنس، چین حدودا از همه کشورها در حال وارد کردن مس پالایش شده است که نه یک تغییر موقت بلکه یک تغییر ساختاری را نشان داده است. در سایر نقاط جهان که تقاضا نسبت به چین کاهش بسیار بیشتری داشته است، موجودی مس تنها به اندازه یک هفته مصرف است.

عدم وجود قراضه مس که وارداتش در نیمه اول سال جاری ۵۰ درصد کاهش داشت، خریداران مس چینی را وادار کرد کاتد مس را جایگزین منابع ثانویه کنند و ذخایر موجود را بیشتر کم کرد.

راسکیل کمبود ۳۰۰ هزار تن واردات منابع ثانویه شامل قراضه، شمش و گرانول به چین در فاصله ژانویه تا ژوییه را برآورد کرده است.

بارنس اعتقاد دارد جریان جهانی قراضه مس تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ عادی نخواهد شد اما این امر به مقررات جدید در چین بستگی دارد.

وی تصریح کرد منابع شرکت راسکیل قادر نبوده اند تایید کنند که اداره ذخایر دولتی چین در حال خرید ذخایر استراتژیک مس بوده است اما اگر آنها چنین اقدامی را قرار بود انجام دهند احیانا زودتر انجام می دادند که قیمتها بسیار پایینتر بود.

اختلال در عرضه معدنی مس در سال ۲۰۲۰ امکان دارد بین ۷۵۰ هزار تا یک میلیون تن باشد. هشت معدنکار از میان ۱۰ معدنکار بزرگ جهان تولید کمتر در نیمه اول سال را ثبت کردند. واردات کنسانتره مس به چین هم بر اساس سالانه کاهش داشت و خرید آند و مس جوشدار از کمربند مس مرکز آفریقا هم محدودیت پیدا کرد.

به گفته بارنس، سیکل ذخیره سازی دو ساله چین با افزایش نفوذ این کشور در بازار مس شدت پیدا کرده و انتظار می رود واردات مس این کشور ۱۱.۵ درصد رشد سالانه داشته باشد. این کشور یک کمبود ساختاری دارد و هر زمان که قیمتها در بازار فلزات لندن جذاب به نظر برسد، به ذخیره سازی مس اقدام می کند. به علاوه چین همواره دیدگاه بلندمدت و نیازهای آتی خویش را در نظر می گیرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این تحلیلگر پیش بینی نمود قیمت مس در اواخر سال ۲۰۲۰ رشد بیشتری پیدا خواهد نمود و مشابه افزایش قیمت مس بعد از بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۹ خواهد بود. هر پوند مس در ژانویه سال ۲۰۰۹ به رکورد اندک یک دلار و ۳۲ سنت نزول کرد و سپس تا آوریل سال آینده به مرز سه دلار و ۵۵ سنت صعود کرد و در فوریه سال ۲۰۱۱ به چهار دلار و ۵۸ سنت (بیش از ۱۰ هزار دلار در هر تن) رسید.

منبع:

1399/06/10
10:41:39
5.0 / 5
1731
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان