توسط یك نوجوان آمریكایی رخ داد؛

رسوایی بی سابقه برای ویكی پدیا

رسوایی بی سابقه برای ویكی پدیا به گزارش یاری كالا با اینكه ویكی پدیا بعنوان یك دائرةالمعارف آنلاین معتبر شناخته می شود، اما ایجاد ۲۷ هزار مدخل غیرمعتبر در آن توسط یك نوجوان آمریكایی رسوایی بی سابقه ای به بار آورده است.به گزارش یاری کالا به نقل از انگجت، چند روز قبل یکی از کاربران شبکه اجتماعی رد ایت در بررسی های خود بر روی مداخل ویکی پدیا به زبان اسکاتس یا اسکاتی علیا که گویشی در جنوب و شرق اسکاتلند است، به این نتیجه رسید که ۲۷ هزار مدخل این زبان توسط یک نوجوان آمریکایی بوجود آمده که هیچ آشنایی با زبان مورد اشاره ندارد.
در اسکاتلند دو گویش از زبان انگلیسی رایج است که یکی از آنها به گیلیک معروف است و دیگری اسکاتس نام دارد. نوجوانی که ۲۷ هزار مطلب را به این زبان نوشته در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا زندگی می کند و حتی قادر نیست به این زبان صحبت کند، اما وی حالا ۴۹ درصد از کل مداخل موجود در ویکی پدیا به زبان اسکاتس را به تنهایی به وجود آورده است.
این نوجوان که با شناسه کاربری AmaryllisGardner در ویکی پدیا فعالیت می کند، تنها ۱۹ سال دارد و تا سال ۲۰۱۸ توانسته بود ۲۰ هزار مدخل به این زبان بوجود آورده و ۲۰۰ هزار ویرایش هم بر روی مداخل مورد اشاره انجام دهد. وی فعالیت خویش را در این حوزه از سن ۱۲ سالگی شروع کرده بود و خیلی از مطالب وی دارای غلط های نگارشی و املائی بوده اند. ظاهراً وی با استفاده از مترجم های آنلاین مطالب خویش را از انگلیسی به اسکاتس ترجمه می کرده است.
با توجه به اینکه مدخل مورد اشاره کاربران زیادی ندارد و افرادی که در جهان به این زبان صحبت می کنند به زحمت از صد هزار نفر فراتر می رود، مبحث تاکنون کشف نشده بود. هنوز معلوم نیست ویکی پدیا مطالب مورد اشاره را حذف می کند یا برای اصلاح آنها اقدام می کند.


منبع:

1399/06/09
12:14:09
5.0 / 5
1501
تگهای خبر: آنلاین , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان