آنچه در مجمع سهامداران ایران خودرو گذشت

مقیمی: هر سال یك محصول جدید وارد بازار می نماییم

مقیمی: هر سال یك محصول جدید وارد بازار می نماییم یاری كالا: مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام ایران خودرو برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 با حضور مجازی بیش از 80 درصد از سهامداران انجام شد و صورت های مالی به تصویب رسید.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایکوپرس، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در جلسه مجمع که به صورت اینترنتی و غیرحضوری برگزار شد، گزارشی از فعالیت ها و دستاوردهای سال قبل و برنامه های امسال ارائه کرد.
فرشاد مقیمی، با بیان این که از شرایط بحرانی سال قبل که تولید روزانه به کمتر از هزار دستگاه خودرو رسیده بود عبور کرده ایم، اظهار داشت: پس از اعمال تحریم های ظالمانه و خروج شرکای خارجی، داخلی سازی تولید را در دستور کار قرار دادیم و توانستیم در میزهای خودکفایی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و برنامه های نهضت خودکفایی و میثاق با قطعه سازان، تولید را به بیش از ۲۰۰۰ دستگاه در آخر سال گذشته برسانیم. درحال حاضر خودمان میزان تولید را مشخص می نماییم و به هیچ کشور خارجی که تعیین کننده باشد، وابستگی نداریم.

وی از شکسته شدن پی در پی رکوردهای تولید خودرو در سال قبل آگاهی داد و اضافه کرد: رکورد تولید در اردیبهشت ماه امسال نیز با تولید حدود ۵۱ هزار دستگاه خودرو شکسته شد. بیش از ۹۰درصد از برنامه های تولید امسال در چهار ماه نخست با وجود تاخیر یک هفته ای در شروع سال کاری به سبب بیماری کرونا و محدودیت های ناشی از آن محقق شده است. در کنار افزایش تولید، در سال قبل موفق به ارتقای کیفیت شش محصول شدیم.
وی افزود: تیراژ تولید در چهار ماه ابتدایی امسال به میزان ۳۴ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است. امسال تولید ۵۰۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت را در دستور کار قرار داده ایم. در سال قبل به تولید رونق بخشیده و امسال در راه جهش تولید قرار داریم.
حجم تعهدات معوق مان ۲۵ درصد کمتر از پارینه است
مدیرعامل ایران خودرو، کاهش تعهدات معوق و افزایش عرضه به بازار را از نتایج افزایش تیراژ تولید برشمرد و اظهار داشت: علاوه بر این که از آبان ماه سال قبل توانستیم تعهدات فروش های فوری را زودتر از موعد، تحویل مشتریان بدهیم، هم اکنون تعهدات معوق در سایر فروش ها به کم تر از ۵۰ هزار دستگاه رسیده است. در صورتیکه در سال قبل بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه تعهد معوق داشتیم.
مقیمی افزود: سهم بازار محصولات ایران خودرو از ۴۶.۵ درصد در سال ۱۳۹۷ به ۵۲ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است. خوشبختانه با افزایش عرضه و اقدامات توسعه بازار، درحال حاضر ایران خودرو حدود ۵۴ درصد از سهم بازار خودروی سواری کشور را در اختیار دارد.
وی افزود: در همین حال روند فروش تعدادی در خودرو سواری و وانت نیز افزایشی بوده است. کل فروش در سال قبل ۴۰۸ هزار دستگاه خودرو بوده، درحالی که عدد فروش در سه ماه ابتدایی امسال ۷۶ هزار دستگاه بوده که بیان کننده رشد ۴۷ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل است.
ارزش بازار سرمایه ایران خودرو؛ ۱۹۰ هزار میلیارد تومان
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، افزایش حجم سرمایه شرکت ایران خودرو بوسیله ارزیابی مجدد دارایی ها برای خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت را اقدامی بسیار مهم در ارتقای اعتبار این شرکت برای تامین مالی عنوان نمود و اظهار داشت: سرمایه شرکت را حدود ۲۰ برابر افزایش دادیم. الان ارزش بازار سرمایه ایران خودرو با بیش از ۱۹۰ هزار میلیارد تومان، در صدر خودروسازان داخلی قرار دارد.
وی از واگذاری ۲۱۰۵ میلیارد تومان دارایی های غیرمولد برای سرمایه پروژه های توسعه ای در سال ۱۳۹۸ آگاهی داد و اظهار داشت: این سرمایه در توسعه محصول و قوای محرکه مورد استفاه قرار گرفته است.
مقیمی اشاره کرد: هم اکنون ۳۰ پروژه توسعه ای به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال در دست اجرا است و سرمایه گذاری در پروژه های توسعه ای دیگر به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال نیز در دست بررسی و تصویب است. برای تامین مالی از شرکت های گروه و بازار سرمایه هم استفاده می نماییم.
وی، تدوین نقشه راه محصول و قوای محرکه را از اقدامات بسیار مهم و موثر در برنامه های توسعه ای ایران خودرو برشمرد و اظهار داشت: توسعه گیربکس، موتور و پلت فرم و محصول با همت مجموعه ایران خودرو دنبال می شود.
تولید تمامی خودرو های بنزینی بر طبق استانداردهای یورو۵
او در این زمینه اظهار نمود: طراحی و توسعه گیربکس های شش سرعته دستی و AMT و توسعه پروژه گیربکس های اتوماتیک AT و DCT در دستور کار قرار دارد. همین طور ارتقای موتورهای جاری از منظر استاندارد آلایندگی و مصرف سوخت، در کنار طراحی و توسعه خانواده موتور سه استوانه درحال انجام است. درحال حاضر تمامی خودرو های بنزینی بر طبق استانداردهای یورو۵ تولید می شود، برای محصولات گازسوز نیز اقدامات لازم صورت گرفته و با دریافت تاییدیه ها، این محصولات نیز با استاندارد یورو ۵ تولید و عرضه خواهد شد.
هر سال یک محصول جدید وارد بازار خواهیم کرد
مقیمی افزود: توسعه پلت فرم ایران خودرو با هدف توسعه سهم بازار همچون برنامه های توسعه ای در سال ۱۳۹۹ است که نتایج آن به زودی با عرضه محصول جدید به بازار دیده خواهد شد. محصول پروژه K۱۳۲، خودرویی به روز و مدرن ایران خودرو است که تا اختتام امسال به تولید انبوه خواهد رسید. افزون بر آن کراس اوور و محصول هاچ بک دیگری نیز بر روی پلت فرم جدید ایران خودرو عرضه خواهد شد. ایران خودرو هر سال دست کم یک محصول جدید وارد بازار خواهدنمود.
مقیمی از افزایش ظرفیت تولید موتور ملی EF۷ به روزانه هزار دستگاه در سال ۱۳۹۹ آگاهی داد و اظهار داشت: بمنظور توسعه ناوگان حمل و نقل، ون وانا با موتورTC EF۷ نیز امسال عرضه خواهد شد. خط تولید اتوبوس شهری نیز پس از هشت سال فعال شده که به زودی محصولات آن وارد بازار خواهد شد.
وی توسعه موتور خودرو های تجاری را نیز از برنامه های امسال دانست و اظهار داشت: موتور ۳۵۵ به استاندارد یورو ۵ و موتور ۴۵۷ به استاندارد یورو ۴ ارتقای خواهند یافت.
۲۰۷ پانوراما و دناپلاس اتوماتیک در راه بازار
مقیمی با بیان این که بمنظور عرضه محصول مورد نیاز مشتریان، مبادرت به طراحی و تولید خودروی اتوماتیک کرده ایم، اشاره کرد: راناپلاس، سورن پلاس و سمند سال امسال روانه بازار خواهد شد. محصول ۲۰۷ پانوراما و دناپلاس اتوماتیک نیز از دیگر محصولاتی است که به زودی به مشتریان عرضه خواهد شد.
وی افزایش همکاری ها با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه و استفاده از توانمندی شرکت های قطعه ساز داخلی را از رویکردهای اصلی ایران خودرو در توسعه محصول عنوان نمود و اظهار داشت: از توانمندی برخی نهادها و ارگان ها مانند صنایع دفاع و معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری، در توسعه محصولات بهره خواهیم برد. بومی سازی ECU و کالیبراسیون موتور از دستاوردها مهم این همکاری ها است که در نیمه دوم امسال محقق خواهد شد. ایران خودرو از همکاری تمامی نهادها و شرکت های دانش بنیان برای توسعه داخلی سازی و تولید محصول جدید استقبال می کند.
مقیمی سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ را زمان چیدن میوه های دوران تحریم در صنعت خودروی کشور دانست و اظهار داشت: با همراهی زنجیره تامین، شرکت های دانش بنیان، نهادهای توانمند، کارکنان و مدیران و متخصصان ایران خودرو بتوانیم مسیر توسعه صنعت خودروی کشور را با سرعت بیشتری طی نماییم.

منبع:

1399/05/02
17:12:14
5.0 / 5
1982
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان