توسط دانش آموخته دانشگاه الزهرا محقق شد

ساخت نانوحسگری برای مقابله با فرسایش آثار نفیس

ساخت نانوحسگری برای مقابله با فرسایش آثار نفیس به گزارش یاری كالا دانش آموخته دكترای دانشگاه الزهرا موفق به طراحی و ساخت یك نانوحسگر گازی بر پایه نشانگر زیستی جهت تأیید حضور قارچ های عامل فرسایش در ساختمان ها، مخازن نگهداری آثار نفیس، مراكز درمانی- بهداشتی، صنایع غذایی و دارویی شد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، حفظ و نگهداری میراث مکتوب یکی از مهم ترین موضوعات در حوزه میراث فرهنگی است. مطالعات در سرتاسر جهان نشان داده است شناسایی میکروارگانیسم هایی که عامل فرسودگی میکروبی اسناد و آثار مکتوب تاریخی هستند، بسیار ضروریست.

بر همین اساس، با شناسایی چنین عوامل مخربی، انتخاب بهترین روش های مناسب پیشگیری و ضدعفونی فراهم می شود.

به رغم آنکه سازمان ها و نهادهای متولی حفاظت و مرمت، به منظور ترمیم صدمه های مربوط به فرسودگی قارچی، اقدامات زیادی انجام داده اند، اما راهبرد مؤثر و مناسبی که این عوامل را قبل از تخریب آثار نشان دهد، تابحال وجود نداشته است.

در این راستا، رساله دانش آموخته دکترای لیلا شکرزاده در گروه میکروبیولوژی دانشگاه الزهرا (س) به سرپرستی دکتر پریسا محمدی تعریف شد و وی موفق به طراحی و ساخت یک نانوحسگر گازی بر پایه یک نشانگر زیستی فرّار شد تا حضور قارچ های مخرب نسخه های خطی پیش از تخریب، مشخص و به دنبال آن اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد.

نانوحسگر طراحی شده در این پژوهش، می تواند جهت تأیید حضور قارچ های عامل فرسایش در ساختمان ها، مخازن نگهداری آثار نفیس و هم مراکز درمانی- بهداشتی، صنایع غذایی و دارویی استفاده گردد.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه الزهرا، همینطور در این رساله، برای نخستین بار شناسایی اجتماع میکروبی عامل فرسودگی نسخه های خطی، با روش های نوین مولکولی انجام شد.1399/04/04
22:29:56
5.0 / 5
2293
تگهای خبر: بهداشت , دام , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان