استفاده از موی انسان برای ساخت نمایشگر اولد!

استفاده از موی انسان برای ساخت نمایشگر اولد! یاری كالا: پژوهشگران دانشگاه صنعتی كوئینزلند موفق شدند با بهره گیری از موهای انسان نمایشگر ˮاولدˮ(OLED) بسازند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، فناوری می تواند از منابع پایدارتری استفاده نماید و الان پژوهشگران دانشگاه صنعتی کوئینزلند(QUT) به یک منبع غیرمعمول برای ساخت نمایشگر روی آورده اند. این گروه نشان داده است که از موهای انسان که در آرایشگاه ها به سطل زباله ریخته می شود، می توان برای ساخت نمایشگرهای OLED بهره برد.
موهای زیادی کف سالن های آرایش در سرتاسر جهان می ریزد و به سطل زباله می رود. بدین سبب پژوهشگران دانشگاه صنعتی کوئینزلند تصمیم گرفتند این موها را از یک آرایشگر محلی جمع کنند و آنها را در دستگاه های الکترونیکی وارد کنند.
مو منبع خوبی از کربن و نیتروژن است که برای ساختن ذرات ساطع کننده نور مفید می باشد. پژوهشگران موها را فرآوری کرده و سپس در دمای 240 درجه سانتیگراد سوزاندند تا ماده ای را که دارای کربن و نیتروژن است، به جا بماند. پژوهشگران سپس این ماده را به نانونقطه های کربن(carbon nanodots) تبدیل کردند که کمتر از 10 نانومتر اندازه دارند.
سپس نانونقطه ها در یک پلیمر پراکنده می شوند، جایی که آنها را در آنچه که "جزایر نانو" می نامند، تجمع می کنند. این ها چیزی هستند که می توانند بعنوان لایه فعال در دستگاه OLED استفاده شوند.
هنگامی که یک ولتاژ کوچک اعمال می شود، نانونقطه ها به رنگ آبی می درخشند. پژوهشگران می گویند این نانونقطه ها خیلی درخشان نیستند، اما هنوز هم می تواند از آنها در نمایشگرهای مقیاس کوچک مانند دستگاه های پوشیدنی بهره برد.
"دیود نورگسیل ارگانیک"(OLED) یا اولِد، نوعی دیود نورافشان(ال ای دی-LED) است که در آن لایه الکترولومینسانس، یک لایه بسیار نازک از ترکیبی آلی است که در واکنش به جریان الکتریکی، نور منتشر می کند. این لایه نیمه هادی آلی بین دو الکترود قرار دارد که حداقل یکی از آنها شفاف است. نمایشگر OLED بدون نور پس زمینه کار می کند برای اینکه خود، نور تولید می کند.


"پراشانت سونار" سرپرست این مطالعه می گوید: دستگاه های آلی ساطع کننده نور مبتنی بر نقاط کربنی برگرفته از موهای انسان می توانند برای بعضی از کاربردهای داخلی مانند بسته بندی هوشمند استفاده شوند. آنها همین طور می توانند در جایی مورد استفاده قرار گیرند که منبع کوچکی از نور مورد نیاز است و به سبب غیر سمی بودن، این مواد را می توان در دستگاه های پزشکی نیز مورد استفاده قرار داد.
پژوهشگران می گویند در آینده می توان از موهای حیوانات و حتی پشم گوسفندان نیز در دستگاه های مشابه بهره برد.
این مطالعه در مجله Advanced Material انتشار یافته است.
منبع:

1399/03/19
10:46:49
5.0 / 5
2314
تگهای خبر: تولید , دستگاه , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان