رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

نقشه های كاداستری نقش مهمی در آخر دادن به اختلافات كشاورزان و سازمان های مربوطه دارد

نقشه های كاداستری نقش مهمی در آخر دادن به اختلافات كشاورزان و سازمان های مربوطه دارد به گزارش یاری كالا رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با اشاره به امضای تفاهم نامه با وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: با این تفاهم نامه مشكل نقشه های قدیمی اراضی كشاورزی مرتفع می شود و این نقشه های كاداستری نقش مهمی در آخر دادن به اختلافات كشاورزان و سازمان های مربوطه دارد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، دكتر خداییان در مراسم امضای تفاهم نامه مشترك میان سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و وزارت جهاد كشاورزی در ابتدای سخنان خود با تشكر از اقدامات رئیس سازمان امور اراضی كشور و وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: بخش عظیمی از اراضی كشور را اراضی كشاورزی می سازند. ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار اراضی كشاورزی در كشور وجود دارد كه نیاز به اقدامات مهم و جدی دارد؛ چونكه خیلی از اسنادی كه در اختیار كشاورزان هستند اسناد قدیمی است و این اسناد به شكل نسخ های زارعی هستند یا تعداد كمی از كشاورزان اسناد دفترچه ای دارند كه آنان نیز از معضلات فراوانی رنج می برند و در این اسناد نقشه زمین های زراعی مشخص نشده است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور افزود: این نقشه های قدیمی نقشه های دقیقی نیستند و در خیلی از موارد به خاطر اختلاف مرزی موجب اختلاف میان روستاییان شده است و پرونده های قضایی بسیاری در این موارد تشكیل شده است.
خداییان با اشاره به مشكلات تداخلی اراضی كشاورزی و ملی تصریح كرد: در اینباره نیز پرونده های مختلفی در دستگاه های قضایی تشكیل شده است و ماموران منابع طبیعی و زارعین گرفتار اختلافاتی هستند. لازم است كه در این بخش اقدام جهادی و جدی صورت گیرد به خصوص كه رهبر معظم انقلاب شعار امسال را جهش تولید اعلام كردند، رفع این مشكلات و ارائه نقشه های كاداستری می تواند نقش مهمی در اینباره ایفا كند.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در ادامه با اشاره به فردی كه در روستا می ماند و كشاورزی می كند، اظهار داشت: لازم است كه آن فرد و آن كشاورز سندی در اختیار داشته باشد و از آن استفاده نماید و مرز دقیق آن مشخص و نقشه آن در سند وجود داشته باشد. رفع این مشكل احتیاج به همكاری جهادی بخش های مختلف همچون سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، وزارت جهاد كشاورزی و سازمان امور اراضی كشاورزی دارد.
ایشان در ادامه تصریح كرد: بر طبق این تفاهم نامه اراضی كشاورزی ترسیم می شود و كشاورزان با داشتن تاییدیه امور اراضی به سازمان ثبت و اسناد معرفی می گردند و برمبنای نقشه های تایید شده تعویض نقشه صورت می گیرد و نقشه كاداستری ارائه می شود تا درگیری و اختلاف برای همیشه اختتام یابد.
رئیس سازمان ثبت اسناد املاك كشور شعار سال كه از طرف مقام معظم رهبری اعلام شده است را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: این اقدام هم می تواند بر اساس شعار سال یعنی جهش تولید برای كشاورزان باشد و نقشه های كاداستری كشاورزان در اختیار آنان قرار گیرد و هم روند نقشه های كاداستری را تسهیل و تسریع می كند.
او در آخر با اشاره به اینكه به دستگاه ها و ماهواره هایی مجهز هستیم كه اراضی كشاورزی را كاملاً مشخص می كند، اظهار داشت: این ماهواره ها و دستگاه ها حدود اراضی كشاورزی را مشخص می كند. خوشبختانه با این تفاهم نامه مشكل نقشه های قدیمی اراضی كشاورزی مرتفع می شود. این نقشه های كاداستری نقش مهمی در آخر دادن به اختلافات كشاورزان و سازمان های مربوطه دارد و یك اقدام مهم در امتداد تحقق شعار سال نیز است.
گفتنی است، ‎این تفاهم نامه مشترك میان وزارت جهاد كشاورزی و سازمان ثبت و اسناد كشور و باتوجه به اهمیت و نقش صدور اسناد مالكیت حدنگار اراضی كشاورزی در كاهش دعاوی و تسهیل سرمایه گذاری در بخش كشاورزی و همین طور فراهم كردن زمینه نظارت و كنترل بر تولید محصولات كشاورزی و اجرای الگوی كشت در كشور، در اجرای قوانین مربوطه از قبیل اصلاح قانون تعاونی كردن تولید و یكپارچه شدن اراضی، جلوگیری از خرد شدن اراضی كشاورزی و همین طور قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر برای تسریع و تسهیل در انجام این امور منعقد شد.
اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور و تثبیت محدوده اراضی ملی و غیر ملی از دیگر اهداف این تفاهمنامه است.
برای صدور اسناد مالكیت اراضی كشاورزی بهره برداران ابتدا اختلافات موجود در محدوده اراضی مورد بهره برداری اشخاص و دولت حل و فصل و حدود اراضی ملی و غیر ملی تصویب شود، بعد از اجرای مقررات ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارسال مصوبه و نقشه حدنگار مورد تایید كمیسیون رفع تداخلات اداره ثبت اسناد و املاك برمبنای مصوبه و نقشه مذكور نسبت به اصلاح سوابق ثبتی و اسناد مالكیت پلاك مورد نظر و تثبیت حدود اراضی ملی و غیر ملی مطابق مستندات مربوطه اقدام می نماید.
در بخش دیگری از این تفاهم نامه به تهیه نقشه حدنگار اراضی كشاورزی و جمع آوری اطلاعات بهره برداران در محدوده تثبیت شده غیرملی پلاك اشاره شده است كه بعد از صدور رای كمیسیون رفع تداخلات استان و انعكاس آن در سوابق ثبتی پلاك و تثبیت حدود اراضی ملی و غیر ملی، سازمان امور اراضی كشور با انتخاب مشاور نسبت به تهیه نقشه حدنگار دارای مختصات utm و منطبق بر سامانه شمیم سازمان ثبت اسناد و املاك كشور یا تاییدیه سازمان نقشه برداری كشور اقدام و همزمان مشخصات اشخاص بهره بردار را مستند به سوابق اجرایی قوانین مربوطه تهیه می كند.
در بخش دیگر از این تفاهم نامه آمده است باتوجه به اجرای قانون حدنگار اراضی كشاورزی و تعویض اسناد مالكیت دفترچه ای بمنظور اطلاع رسانی لازم به مردم و توجه به حفظ كاربری اراضی كشاورزی، در اسناد مالكیت اراضی كشاورزی و كاداستری عبارت «كاربری كشاورزی» چاپ شود.
منبع:

1399/01/17
23:53:43
5.0 / 5
3174
تگهای خبر: تولید , دام , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان