تهدید اصلی برای خرید طلا

تهدید اصلی برای خرید طلا یاری كالا: وحشت ناشی از شیوع بیماری كووید 19 موجب تقویت تقاضای خرید فیزیكی طلا و نقره شده است اما آیا این افزایش فروش با تعطیلی موقتی تولید ضرابخانه ها و پالایشگاههای سراسر جهان بمنظور مقابله با شیوع ویروس كرونا می تواند ادامه پیدا كند؟به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، بعد از اینكه قیمت طلا و نقره حدود دو هفته پیش همسو با بازارهای سهام سقوط كرد، خیلی از سرمایه گذاران از قیمتهای پایینتر برای پر كردن انبارهای فلزات باارزش خود سود بردند. وحشت ناشی از بیماری كووید ۱۹ به افزایش تقاضا كمك كرد و احتمال وقوع ركود موجب تشویق به خرید بیشتر شد.

رونا اوكانل، مدیر تحلیل بازار امور مناطق اروپا، خاورمیانه، آفریقا و آسیای شركت INTL FCStone در این زمینه اظهار نمود: علاقه به خرید نقره و تا حد كمتری طلا از طرف مصرف كنندگان عادی طی هفته گذشته به اوج خود رسید. تقاضا برای خرید نقره به سبب قیمت فوق العاده پایین، افزایش شایان توجهی پیدا كرد. نقره در بین فلزات باارزش یكی از بزرگترین ریزش قیمتها را داشت و این امر خریداران عادی را برای ورود به بازار ترغیب كرد.

خرید بالاتر در هر دو بازار آسیا و آمریكای شمالی مشاهده شده و خیلی از ضرابخانه ها و فروشگاههای فلزات باارزش اعلام نموده اند كه موجودی آنها رو به انتها است.

فروش سكه و شمش طلا به میزان شایان توجهی بالا رفته است و افزایش زیادی در تقاضا برای خرید نقره در هند دیده می شود كه بزرگترین مصرف كننده نقره در جهان است و معمولا سهم ۲۰ درصدی از بازار جهانی زیورآلات، نقره آلات، شمش و سرمایه گذاری خرد دارد. آمار ضرابخانه آمریكا هم از رشد شایان توجه خرید سكه های نقره عقاب نشان حكایت دارد. فروش سكه های طلای ضرابخانه آمریكا در ماه مارس تابحال ۲۳۰ هزار و ۵۰۰ اونس در مقایسه با میانگین ماهانه ۱۲ هزار و ۵۸۳ اونس در سال ۲۰۱۹ بوده است.

به گفته اوكانل، نشانه مهیا شدن سرمایه گذاران برای ورود به بازار دیده می شود اما این فعالیت خرید ممكنست ادامه پیدا نكند برای اینكه تعطیلی فروشگاهها و پالایشگاههای طلا كسب و كار فلزات باارزش در سراسر جهان را فراگرفته است.

قرنطینه به معنای آن است كه وضعیت فعلی خرید نمی تواند به مدت طولانی ادامه پیدا كند به خصوص با در نظر گرفتن بازار بمبئی كه به سبب قرنطینه تعطیل شده است و وضعیت بازار سنگاپور هم مشابه دوبی و هند است. بیشتر فروشگاههای هند حداقل تا اختتام هفته جاری تعطیل خواهند ماند. بازار زواری بمبئی كه بزرگترین بازار طلای هند است، تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است و شركت تیتان كه بزرگترین جواهرفروش هند از نظر ارزش بازار است، تا ۲۹ مارس تعطیل خواهد بود.

بلومبرگ به نقل از آنانتا پادمانابان، رئیس هیات مدیره شورای جواهرات و سنگهای قیمتی هند نوشت: قرنطینه در هند ممكنست موجب شود فروش طلا به پایینترین حد در ۲۵ سال اخیر سقوط كند و مجموع فروش در سال ۲۰۲۰ حداكثر ۳۰ درصد كاهش پیدا كند.

بر اساس گزارش كیتكونیوز، كالین همیلتون، مدیركل تحقیقات كالا در شركت "بی ام او كپیتال ماركتس" هم پیش بینی كرده است تعطیلیهای بزرگ موجب محدودیت عرضه در بازار فیزیكی خواهد شد.

منبع:

1399/01/08
14:24:25
5.0 / 5
3510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان