نائب رئیس شورای ملی زعفران:

عملیات بازار باز ارز جز جمع آوری نقدینگی تاثیر دیگری نخواهد داشت

عملیات بازار باز ارز جز جمع آوری نقدینگی تاثیر دیگری نخواهد داشت به گزارش یاری كالا ایسنا/خراسان رضوی نایب رییس شورای ملی زعفران اظهار داشت:  شاید عملیات بازار باز ارز برای این خوب باشد كه دولت بخواهد نقدینگی را از بازار جمع كند، اما تاثیر دیگری نخواهد داشت.


غلامرضا میری در گفت و گو با ایسنا، درباب عملیات بازار باز ارز، اظهار نمود: ارز باید تك نرخی شود تا فساد، تبعیض و رانت از بین برود. با هر صادركننده، تاجر و بازرگانی به جز افرادی كه از رانت استفاده می نمایند صحبت كنید، دنبال این هستند كه ارز تك نرخی شود.
رئیس اتحادیه صادركنندگان زعفران خراسان رضوی بیان كرد: اگر منظور بانك مركزی از بازار باز این است كه تك نرخی یا خوداظهاری بوده و بازار تعیین كننده باشد، بسیار عالی است، اما اینكه قرار باشد ارز از بخشی هدایت شود كه بالا و پایین برود و با آن بازی كنند، به اقتصاد كشور و اقتصاد افراد دست اندكاری كه سرمایه گذاری كردند، لطمه وارد میكند. حالا خیلی از افراد كار خودرا رها كردند و این برای آنها شغل شده كه ارز بخرند، در بازار كمبود به وجود آورده و بعد وارد بازار كنند. اگر ارز را تك نرخی نماییم، می تواند كارآیی زیادی داشته باشد.
میری اشاره كرد: اگر منظور از بازار باز ارز خرید اوراق باشد، برای كسانی كه سفته بازی و دلال بازی می كنند و قصد دارند دلار بخرند، اوراق می خرند، گرچه باز هم نمی تواند تاثیری داشته باشد، برای اینكه دلار تابع مسائلی است كه اوراق تابع آن مسائل نخواهد بود. این كار تاثیری بر بازار، تورم و كاهش تنش ها و مسائل مربوط به دلار ندارد.
نایب رییس شورای ملی زعفران اضافه كرد: ما برای واردات خود به دلار و ارز نیاز داریم، اما اوراق مصرف داخلی دارد. برای كسانی كه پول دارند و ممكنست بخواهند بجای اینكه پول خودرا سپرده گذاری كنند، این اوراق را بخرند تا شاید سودی حاصل آنها شود، اما نمی تواند روی دلار یا تورم رو به رشد موثر باشد.
وی با اشاره به اینكه زمینه ها برای اجرای عملیات بازار باز ارز فراهم نیست، عنوان كرد: شاید این عملیات برای این خوب باشد كه دولت بخواهد نقدینگی را از بازار جمع كند، بدین سبب چنین سیاستی را اعمال می كند تا نقدینگی را از بازار جمع كند، در نتیجه اوراق با سود مشخص می فروشد كه برخی ممكنست استقبال كنند، برای اینكه به بانك اعتماد ندارند، اما تاثیر دیگری نخواهد داشت.
منبع:

1398/11/15
22:47:24
5.0 / 5
4293
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان