تهران، شهری كه هم به كابل شبیه است هم به لندن!

تهران، شهری كه هم به كابل شبیه است هم به لندن! به گزارش یاری كالا در یادداشت قبلی تحت عنوان «در پاریس چه می كنی؟ دق!» گفتیم كه مهاجرت با خودش عقده می آورد، می خواهد مهاجرت از مركز شهر به حاشیه شهر باشد یا از تهران به پاریس تا جایی كه وقتی از عبدالعزیز فرمانفرماییان پرسیده بودند در پاریس چی می كنی؟ اظهار داشته بود: دق! در ادامه، بخش آخر این سلسله نوشتار كه به مبحث مهاجرت خیلی از اقشار فرودست و حتی متوسط از تهران و رشد حاشیه نشینی در این كلان شهر اختصاص دارد را ملاحظه می فرمایید.


مسكن در تهران، طیف وسیعی از سكونتگاه ها - از كوخ تا كاخ و از زاغه تا پنت هاوس - را در بر می گیرد. واقعیت این است كه طبقه متوسط سابق با عنایت به پایین نگه داشته شدن دستمزدها و تورم لجام گسیخته به طبقه فقیر تبدیل گشته اند و قدرت خرید مردم به خاطر سیاست های غلط، هر روز كم و كمتر می شود و در واقع این دولت ها نبوده اند كه ماه به ماه به شهروندان یارانه می پرداختند، بلكه این مردم هستند كه روز به روز به دولت ها یارانه پرداخت می كنند.
مشاغل غیر رسمی همچون مسافربری، دستفروشی و دلالی بر مشاغل رسمی سبقت گرفته و خیلی از مردم به خاطر نبودن شغل، به ناچار به چنین مشاغلی روی آورده اند و ناامنی های اجتماعی همچون اعتیاد، سرقت های خُرد و جرایم زیر زمینی به میزان فزآینده ای افزایش یافته اند.
واقعیت این است كه امروز، دستمزدها هیچ سنخیتی با نیازهای یك زندگی معمولی ندارند و طبقه متوسط كه ناتوان از تأمین این نیازهاست، چاره ای ندارد جز آنكه هزینه های خویش را كم كند و ازاین رو، پرهزینه ترین بخش زندگی یعنی مسكن را برای كاهش هزینه هایش انتخاب می كند و به ناچار، در حاشیه شهر با اجاره به مراتب كمتر سكونت می گزیند و طبقه متوسط كه خیلی از آنها را كارمندان و شاغلان در مشاغل دفتری معروف به «یقه سفیدها» می سازند، در حاشیه نشینی الزامی با كارگران و شاغلان در مشاغل یدی معروف به «یقه آبی ها» همسایه می شوند.
گسترش حاشیه نشینی، انواع و اقسام حوادث و مخاطرات اجتماعی را به همراه دارد و هزینه های انتظامی، نظامی و قضایی را برای كنترل و كاهش آثار و عوارض این پدیده به شدت بالا می برد. محله ای همچون جوادیه در آستانه سال ۱۳۸۰، محله ای بود كه طبقه فرودست در آن زندگی می كرد اما فرودستان در آستانه سال ۱۳۹۰ به سمت اسلام شهر رفتند و هم اكنون، این قشر از تهران فاصله بیشتری گرفته و به نزدیكی های ساوه رسیده اند. اسلام شهر بعنوان یكی از مراكز حاشیه نشین اطراف تهران، امروز به یك كانون بزرگ جمعیتی تبدیل گشته كه كانون های كوچك جمعیتی گوناگونی را بعنوان حاشیه نشین در پیرامون خود جای داده است.
استطاعت تهران نشینان روز به روز تحلیل می رود و خرید خانه در این «آشفته شهر» برای مردم عادی به افسانه تبدیل گشته است، چون كه شهروندان این شهرِ خسته كه دستمزد و درآمد ساكنان آن با شهروندان كابل، كاراكاس، كراچی، كینشازا و كلكته برابر است در صورتیكه مخارج و هزینه های زندگی در آن همچون قیمت اجاره و خرید مسكن با گران ترین كلان شهرهای جهان همچون پاریس، توكیو، لندن، نیویورك و هامبورگ برابری می كند، وضعیت اسفباری دارند و این یعنی یك جای كار می لنگد، بدجوری هم می لنگد.
در صورت ادامه وضع اسفناك موجود كه مردم تهران با آن رو به رو هستند، به قول آن كتاب معروف، دیر یا زود «مثل برف آب خواهیم شد!» *كارشناس برنامه ریزی شهری ۲۳۵۲۱۲

1398/11/07
20:51:31
5.0 / 5
4763
تگهای خبر: تورم , دام , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان