آذر دومین ماه رونق صادراتی سال

آذر دومین ماه رونق صادراتی سال به گزارش یاری كالا جدیدترین آمار عرضه شده از وضعیت صادرات و واردات ایران نشان داده است كه میزان صادرات كشور در آذر ماه، به بالاترین سطح در چهار ماه گذشته رسیده است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، جدیدترین آمار عرضه شده از جانب اتاق بازرگانی تهران نشان داده است كه در انتها آذر سال جاری، میزان صادرات كشور در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری به مرز ۳۲ میلیارد دلار رسیده است و كشور بیشتر از ۱۰۳ میلیون تن صادرات وزنی را به ثبت رسانده است.
بدین سان آمارهای سال جاری نشان داده است كه ارزش صادرات ایران در ۹ ماهه ابتدایی ۱۳۹۸ در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، كاهشی حدودا پنج درصدی داشته اما صادرات وزنی ایران رشدی ۱۸ درصدی را تجربه كرده است. با عنایت به تغییر قیمت پایه صادراتی گمرك در سالجاری، پیش از این فعالان بخش خصوصی كاهش ارزش صادراتی را پیشبینی كرده بودند اما با عنایت به افزایش وزن صادرات، عملكرد كشور در این عرصه بهبودی قابل قبول را نشان داده است.
بعد از اردیبهشت سال جاری، كه در آن بالاترین آمار صادرات كالا به ثبت رسید، در ماه آذر میزان صادرات وزنی بیشتر از ۱۵ میلیون تن و ارزش صادرات ۴.۸ میلیارد دلار بوده است. بدین سان آذر سال جاری دومین ماه برتر كشور در حوزه صادرات از فروردین سال ۹۷ تا ۹ ماهه ابتدایی سالجاری بوده است. در این ماه ارزش صادرات در قیاس با آبان سال جاری افزایش ۷۸ درصدی و صادرات وزنی افزایش ۶۹ درصدی یافته است.
همینطور در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری، میزان واردات كشور به ۳۱.۸ میلیارد دلار رسیده كه در قیاس با مدت مشابه سال قبل رشد ۱۵ درصدی را نشان داده است. همینطور بعد از چند ماه منفی شدن تراز تجاری، سرانجام در انتها پاییز تراز تجاری ایران مثبت شده است.
میزان واردات كشور در آذر ماه ۳.۵ میلیارد دلار بوده كه در قیاس با آبان سال جاری رشدی ۹ درصدی را نشان داده است.
منبع:

1398/11/05
23:12:09
5.0 / 5
4686
تگهای خبر: ارز , صادرات , قیمت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان