رحمانی:

خط تولید پراید و پژو 405 متوقف خواهد شد

خط تولید پراید و پژو 405 متوقف خواهد شد به گزارش یاری كالا وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه «خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ پس از اجرای تعهدات شان متوقف خواهد شد»، اظهار داشت: یكی از برنامه های ما تولید خودرو های یورو ۴ و یورو ۵ است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، رضا رحمانی در جلسه علنی امروز سه شنبه در پاسخ به سوال حسینی و زرآبادی نمایندگان تهران و قزوین درباره علت تعلل در انجام وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان در نظارت، كنترل و پیشگیری از تضییع حقوق خریداران خودرو و شركت های قطعه سازی اظهار داشت: جهت بررسی وضعیت خودرو باید شرایط كشور را سنجید كه این در تیراژ و قیمت خودرو ها و هزینه تمام شده تأثیرگذار است. در شرایط عادی، كشور به حدود یك تا یك میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو نیاز دارد كه اگر بتوانیم سالانه این میزان خودرو را تولید نماییم بازار اشباع می شود. در سال های اخیر این عدد زیر یك میلیون بوده، یعنی در سال ۹۷ با تمام تلاش و سختی ۹۰۰ هزار خودرو را تولید كردیم و امسال ۹۶۰ هزار خودرو تولید داشتیم. برنامه مان برای سال آینده تولید یك میلیون خودرو فقط در دو خودروسازی اصلی است. از سوی دیگر بخشی از تقاضا ناشی از نظام عرضه و تقاضا نبوده است. زمانی شركت سایپا هزار دستگاه برای فروش اعلام نمود اما در ۱۰ دقیقه ۲۶۰ هزار نفر متقاضی خرید بودند اما سیستم نتوانست به این تقاضا جواب دهد. ما سعی كردیم اصلاحاتی را در زمینه فروش خودرو اعمال نماییم و با این اقدامات محدودیت هایی را ایجاد كردیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاكید بر اینكه «حفظ حقوق مردم از اولویت های ما به شمار می آید»، اضافه كرد: از روزهای اول درخواست خودروسازان افزایش قیمت ها بود. آنها به مبحث گران شدن مواد و ارز و هزینه های مالی شان اشاره می كردند اما ما كوتاه نیامدیم و تاكید داشتیم كه باید تعهداتشان را طبق قیمت قبلی و قراردادها به مردم تحویل دهند. گفتیم هر قیمتی كه در قرارداد با مردم طی شده باید خودرو را با همان قیمت تحویل دهند. به علت همین تصمیم بخش عمده ای از تجمعات جمع شد.
رحمانی درباره روند ثبت نام برای پیش فروش خودرو هم اظهار داشت: ثبت نام خودرو ها در سامانه ای انجام می شود كه ما یكسری قیدها را به آن اضافه كردیم همچون آنكه سال قبل قرار شد هر نفر فقط با یك كد ملی بتواند خودرو را خریداری كند. همینطور آن فرد نباید در ۱۸ ماه پیش از آن ثبت نام كرده باشد و برای این كار سیستم دو خودروسازی را با یكدیگر لینك كردیم. بنابراین اگر كسی خارج از این سیستم بتواند ثبت نام كند یا سیستم را هك كرده یا اینكه از داخل مجموعه تخلف صورت گرفته است. بنده اگر موردی را در سفرهایم شنیده باشم حساس شده و به آن ورود می كنم.
وی با اشاره به اینكه «دستگاه های نظارتی در دو شركت خودروسازی مستقر هستند»، اظهار داشت: با این تدابیر امكان تخلف وجود ندارد كه باز هم در صورت رخداد برخوردهای لازم را انجام می دهیم. كسی حق فروش خودرو خارج از این سیستم را ندارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یكی از برنامه هایش را حركت به سمت خودرو های یورو ۴ و یورو ۵ عنوان و اظهار نمود: ما در برنامه هایمان علاوه بر تمركز بر تولید داخلی خودرو و افزایش تیراژ تاكید داریم كه خودرو های قدیمی باید از رده بیرون بروند بنابراین پس از آنكه تعهدات مردم برای تحویل این دو خودرو به صفر رسید خط تولید پراید و ۴۰۵ متوقف می شود. با سازمان استاندارد و محیط زیست هماهنگی های لازم صورت گرفته است. عزم ما برای از رده خارج كردن خودرو های قدیمی و تولید خودرو های جدید جدی است البته این به سرمایه گذاری ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومانی در طول سال نیاز دارد. همینطور ما باید منابع لازم را به قطعه سازان هم بدهیم.
به گفته وی تلاش این وزارتخانه تولید داخلی قطعه ها است چون در این صورت یك سوم قیمت خودرو ها كاهش یافته و علاوه بر آن برای جوانان شغل ایجاد می شود. با بخشنامه و دستور نمی توان قیمت را پایین آورد. باید برای رسیدن به این هدف اقداماتی انجام داد كه ما كار را شروع كردیم. نمی گویم كه خودرو های فعلی دارای كیفیتی مناسب در شأن مردم است اما هدف گذاری ما این است كه به آن نقطه برسیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مبحث اخراج كارگران اظهار داشت: آذرماه گذشته این اقدام آغاز شد. كارگران را اخراج كرده بودند یا به آنها گفته بودند كه در خانه نشسته و بهشان حقوق می دادند. بنده به این مورد ورود كردم و از قطعه سازان خواستم كه از واردات جلوگیری كرده و خود مشغول به تولید شوند بنابراین علاوه بر این كارگران نیروهای جدیدی جذب شدند. ما از مجلس می خواهیم كه همه برای ارتقای صنعت خودرو تلاش كنند.1398/10/03
13:04:13
5.0 / 5
4475
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان