رییس كنفدراسیون صادرات ایران پیشنهاد كرد:

گمرك به وزارت بازرگانی جدید بپیوندد

گمرك به وزارت بازرگانی جدید بپیوندد به گزارش یاری كالا چند روز بعد از تصویب طرح تاسیس باردیگر وزارت بازرگانی از جانب مجلس شورای اسلامی، به نظر می آید در بخش خصوصی هم نگاه جامعی درباره مزیت های این تصمیم جدید وجود دارد و فعالان اقتصادی نسبت به این تغییر گاها نگاه مثبت و گاها نگاه منفی دارند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، هفته قبل مجلس شورای اسلامی سرانجام رای به تجدید حیات وزارت بازرگانی داد تا بار دیگر حوزه تجارت صاحب یك وزارتخانه تخصصی بشود.
بخشی از اعضای اتاق بازرگانی معتقدند بهترین گزینه موجود برای مدیریت تجارت در كشور، راه اندازی وزارت بازرگانی است. آنها معتقدند تجارت كشور احتیاج به چابكی و نگاه تخصصی دارد؛ در سال های گذشته با عنایت به ادغام صورت گرفته، تجارت رسما به زیرمجموعه ای از یك وزارتخانه بزرگ بدل شده و همین مساله، پیگیری امور را دشوار كرده است. فعال شدن وزیری كه تنها حوزه مسئولیتش پیگیری دغدغه های تجارت و بازرگانی باشد، از نظر موافقان می تواند از یك سو نظم را به خیلی از بازارها باز گرداند و از جانب دیگر نماینده ای برای فعالان این حوزه در دولت باشد.
از جانب دیگر اما مخالفان معتقدند تفكیك باردیگر وزارتخانه ها، مشكلات و اختلاف نظرها در تصمیم گیری را افزایش خواهد داد. اینكه وزیر بازرگانی از صدور مجوز برای واردات برخی كالاها دفاع كند و وزیر صنعت، موضع دیگری داشته باشد، نشان از آن دارد كه در بعضی مواقع، به جای چابكی در تصمیم گیری، اختلافات حكم فرما خواهند شد و این مورد خود می تواند مشكل آفرین باشد.
با وجود تمام این گمانه زنی ها، فعلا با رای مجلس، وزارت بازرگانی بار دیگر تاسیس خواهد شد. مذاكرات و گمانه زنی ها در راه تقویت این نهاد حركت می كند. یكی از گزینه های تقویت این وزارتخانه، تجمیع سازمان های در رابطه با تجارت در آن خواهد بود و محمد لاهوتی - رئیس كنفدراسیون صادرات ایران - در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه یك پیشنهاد جدید را مطرح می كند.
به اعتقاد وی "با توجه به اهمیت نقش گمرك در تجارت كشور، این انتظار وجود دارد كه با تاسیس وزارت بازرگانی، تمام دستگاه های مربوط به این حوزه، در یك وزارتخانه تجمیع شوند و در این زمینه انتقال گمرك از وزارت اقتصاد به بازرگانی می تواند بخشی از ناهماهنگی ها و بی نظمی های سال های گذشته را كاهش دهد".
هرچند هنوز برنامه دقیق مجلس و دولت برای تاسیس باردیگر وزارت بازرگانی معلوم نیست و احیانا بعد از قطعی شدن تاسیس باردیگر این وزارتخانه از جانب شورای نگهبان، تصمیمات نهایی در این زمینه اتخاذ می شوند.1398/07/06
23:25:22
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان