امیری خامكانی: باید یك اجماع فراجناحی برای اقتصاد غیرنفتی شكل بگیرد

امیری خامكانی: باید یك اجماع فراجناحی برای اقتصاد غیرنفتی شكل بگیرد یاری كالا: نایب رییس كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاكید بر این كه زمینه شكل گیری اقتصاد غیر نفتی داشتن اقتصاد پویا و فعال است بیان كرد: باید برای ایجاد اقتصاد غیر نفتی یك اجماع ملی خارج از دیدگاه های سیاسی ایجاد شود تا دیگر شاهد معطل ماندن تصمیمات كارشناسی برای سامان دهی امور نباشیم.


حسین امیری خامكانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به زیرساخت های لازم برای شكل گیری اقتصاد غیر نفتی بیان كرد: اقتصاد غیر نفتی چیزی نیست كه با یك حكم بتوان آنرا اجرایی كرد. اقتصاد غیر نفتی نیاز به شكل گیری یك اقتصاد پویا و فعال دارد كه گردش مالی در اركان مختلف كشور، به وجود آمده و ساختار درآمدهای غیر نفتی همچون مالیات، و عوارض شكل بگیرد.
ایشان سپس اظهار نمود: برای داشتن اقتصاد غیر نفتی باید بتوان بر روی درآمدهای مالیاتی و عوارض ها حساب كرد. باید جلوی فرارهای مالیاتی گرفته شود. اركانی كه اقتصاد كشور را می سازند، نظیر بانك ها و دستگاههای نظارتی باید ساز و كار خاص خودرا داشته باشد.
این عضو كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه اشاره كرد: زمانی كه فضای كسب و كار كشور رونق بگیرد، وب بحث تعرفه ها و كنترل واردات محقق شود، لایه های اقتصاد غیر نفتی شكل گرفته است. از طرف دیگر بحث یارانه ها نیز در شكل گیری اقتصاد غیر نفتی موثر است. این كه اقتصاد كشور تا چه اندازه باید به یارانه وابسته باشد خود تاثیر بسزایی دارد.
ایشان سپس اشاره كرد: زمانی كه ما یك اقتصاد فعال و پویا در كشور داشته باشیم، و بتوانیم بر روی درآمدهای مالیاتی و عوارضی حساب باز نماییم می توانیم به سمت اقتصاد غیر نفتی برویم. آن گاه می توان درآمدهای نفتی را صرف زیر ساخت ها كرد و شاهد گردش مالی در كشور بود. چونكه با راه افتادن پروژه ها درآمدهای مالیاتی نیز افزایش یافته و این گونه عملا كشور از نفت مستقل می شود.
ایشان سپس با تاكید بر این كه ما باید هر چه سریعتر به سمت اقتصاد غیر نفتی برویم بیان كرد: شروع اقتصاد غیر نفتی با دستور مقام معظم رهبری از اصلاح ساختار بودجه است كه در این اصلاح باید ساختار بانك ها نیز اصلاح گردد تا بتوانیم بر روی درآمدهای غیر نفتی كشور نیز حساب نماییم. پیچیدگی هایی كه در سیستم اجرایی كشور وجود دارد سبب شده تا ما در این سالها از مسیر جدایی اقتصاد از نفت فاصله بگیریم.
وی ادامه داد: متاسفانه هر قسمتی از كشور كه سامان دهی می شود با سایر بخش ها همسان نیست. از یك سو به سمت نظام مندی گمرك ها می رویم و از طرف دیگر واردات و صادرات با یكدیگر تنظیم نمی گردد. عده ای معتقدند اگر وزارت بازرگانی ایجاد شود واردات و صادرات نیز تنظیم می شود. اما عده ای دیگر می گویند صرفا بروكراسی بیشتر خواهد شد.
ایشان سپس با تاكید ضرورت اصلاح نظام بانكی برای ایجاد اقتصاد غیر نفتی بیان كرد: متاسفانه درباب بانك ها ما نتوانسته ایم رسالتی را كه در بسیاری از كشورهای توسعه یافته، بانكها انجام می دهند را بر دوش بانكهای خود بگذاریم. موسسات اعتباری در كشور ساخته شده اند كه امروز خود وبال گردن بانك ها شده اند. باید یك اراده ملی برای ایجاد اقتصاد غیر نفتی شكل بگیرد.
امیری در خاتمه با تاكید بر ضرورت همصدایی احزاب رسانه ها و دستگاه ها و نهادهای اجرایی و نظارتی برای شكل گیری اقتصاد جدا از نفت بیان كرد: امروز بعضی از تصمیم ها كه در كشور با نظرات كارشناسی گرفته می شود متاسفانه درگیر اختلافات احزاب و گروه های كشور شده و زمان از دست می رود. تا یك اجماع ملی خارج از دیدگاه های سیاسی ایجاد نشود، نمی توان به سمت اقتصاد غیر نفتی رفت.1398/05/11
16:12:46
5.0 / 5
4445
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , دام , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان