واردكنندگان خودرو گواهی اسقاط را ۱۲۰۰۰۰۰ می خرند، ۲۵۰۰۰۰۰ به مردم می فروشند!

واردكنندگان خودرو گواهی اسقاط را ۱۲۰۰۰۰۰ می خرند، ۲۵۰۰۰۰۰ به مردم می فروشند! یاری كالا: رئیس انجمن صنفی مراكز اسقاط و بازیافت خودرو های فرسوده كشور از انباشت 80 هزار گواهی اسقاط خودرو آگاهی داد و اظهار داشت كه واردكنندگان خودرو گواهی اسقاط را به قیمت یك میلیون و 200 هزار تومان می خرند اما آنرا به قیمت دو میلیون و 500 هزار تومان به مردم می دهند.


محمدحسین گودرزی در گفت و گو با ایسنا، از انباشت ۸۰ هزار گواهی اسقاط خودرو آگاهی داد و اظهار داشت: هم اكنون مراكز اسقاط خودرو هیچ فعالیتی ندارند و فشارهای واردكنندگان و لابی گری ها ریشه مراكز اسقاط خودرو را خشكانده است.
وی اضافه كرد: مراكز اسقاط خودرو با سرمایه خود ۸۰ هزار خودرو را اسقاط كردند و خودروسازان و واردكنندگان خودرو حتی حاضر نیستند گواهی اسقاط را به نرخ روز از مراكز بخرند؛ بدین سبب سرمایه مراكز اسقاط خودرو بدون استفاده مانده و این مراكز نقدینگی ندارند.
این در شرایطی است كه بگفته گودرزی برمبنای مصوبه دولت، اسقاط خودرو های فرسوده وظیفه تولیدكنندگان و واردكنندگان خودرو است.
رئیس انجمن صنفی مراكز اسقاط و بازیافت خودرو های فرسوده كشور با اشاره به اینكه مراكز اسقاط خودرو دیگر توانایی اسقاط خودرو های فرسوده را ندارند و دولت نیز در این زمینه كمكی نمی كند، مدعی شد: واردكنندگان خودرو می خواهند گواهی اسقاط را به قیمت یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از مراكز اسقاط خودرو بخرند، اما آنرا به قیمت دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای خریداران خودروی صفر وارداتی فاكتور می كنند.

تردد دو میلیون و ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده در كشور و آلودگی هوای شدید فصل زمستان در راه...
وی همین طور از تردد دو میلیون و ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده در كشور آگاهی داد و اظهار داشت: ۲۱۶ مركز اسقاط خودرو كه در سال های گذشته هر كدام با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان راه اندازی شدند، حالا نابود و كارگران آنها بیكار شده اند.
گودرزی با اشاره به اینكه اسقاط خودرو های فرسوده منجر به صرفه جویی در مصرف سوخت می شود، اشاره كرد: اگر وضعیت خودرو ها و موتورهای فرسوده به همین صورت ادامه پیدا كند، با آغاز فصل سرما با آلودگی هوای شدید مواجه خواهیم شد.
رئیس انجمن صنفی مراكز اسقاط و بازیافت خودرو های فرسوده كشور با اشاره به مصوبات جدید مجلس كه خودروسازان و موتورسیكلت سازان را موظف می كند در ازای تولید هر چهار دستگاه جدید، یك خودرو یا موتورسیكلت فرسوده را اسقاط كنند، اظهار نمود: اگر این مصوبه به تایید شورای نگهبان برسد، به قانون تبدیل می شود و پس از ابلاغ آن از طرف دولت، خودروسازان ملزم به اجرای آن هستند، اما ترس ما این است كه این قانون نیز مانند مصوبات قبلی مغفول بماند و اجرا نشود.

عملكرد دولت در مقابل خودروسازان "ضعیف" است
به گفته وی، طبق مصوبه دولت در سال ۱۳۸۷ خودروسازان باید ۳۰ درصد از تولیدشان را جایگزین خودرو های فرسوده كنند، اما این مصوبه تابحال اجرا نشده است.
گودرزی عملكرد دولت در مقابل خودروسازان را ضعیف توصیف كرد و اظهار داشت: اجرای این قانون نیازمند عزم دولت می باشد، اما بنظر می رسد كه قدرت خودروساز از قدرت دولت بیشتر است.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، این اظهارات در شرایطی صورت گرفته كه ماه های گذشته آلودگی هوا در اثر افزایش شاخص آلاینده ازن بارها خبرساز شد و رئیس گروه سلامت وزارت بهداشت نیز احتراق خودرو ها و موتورسیكلت ها و نبود كاتالیست مناسب را عامل افزایش غلظت ناكس و در نتیجه غلظت ازن عنوان نمود.
همچنین سرپرست شركت كنترل كیفیت هوای تهران مهار بخارات بنزین در پمپ بنزین ها و جلوگیری از تردد خودرو های دیزلی، فرسوده و موتورسیكلت ها را راهكار كنترل ازن دانست.
منبع:

1398/05/01
17:47:01
5.0 / 5
4230
تگهای خبر: بهداشت , تولید , خودرو , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان