فرهنگی:

واردات خودرو های دست دوم، دردی از بی خودرویی اقشار كم درآمد دوا نمی كند

واردات خودرو های دست دوم، دردی از بی خودرویی اقشار كم درآمد دوا نمی كند به گزارش یاری كالا یك عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: واردات خودرو های دست دوم خارجی به كشور از نظر اقتصادی و اجتماعی دردی از بی خودرویی اقشار كم درآمد دوا نمی نماید.


محمدحسین فرهنگی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به طرح پیشنهاد واردات خودرو های دست دوم برای ساماندهی بازار خودرو، اظهار داشت: در شرایطی كه قیمت ارز بالاست برای تجار و واردكنندگانی كه به دنبال واردات خودرو یا هر كالای ارزان قیمت دیگری هستند، واردات خودرو توجیه پذیر نیست.
نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: البته این مورد برای سرمایه های سرگردان در اختیار سرمایه داران و طبقه برخوردار، توجیه پذیر است اما لازمه آن خروج ارز از كشور است.
وی افزود: واردات خودرو های دست دوم خارجی به كشور از نظر اقتصادی و اجتماعی دردی از بی خودرویی اقشار كم درآمد دوا نمی نماید. با عنایت به شرایط فعلی اقتصاد كشور و قیمت بالای دلار و یورو، واردات خودروی خارجی بی ارزش هم به علت تعرفه بالای واردات، افزایش قیمت قابل توجهی پیدا كرده و از دسترس اقشار متوسط جامعه خارج می شود.
این عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس در عین حال خواهان تصمیم گیری سنجیده، محتاطانه و هوشمندانه در واردات خودرو های دست دوم خارجی شد و اضافه كرد: با عنایت به موجودی ارزی كشور در كالاهایی كه صدمه چندانی به اقتصاد نمی زند نباید بر واردات سخت گرفت چون كه واردات خودرو های دست دوم خارجی هیچ صدمه ای به استقبال مردم از تولید خودرو های ایرانی نمی زند چون برپایه قیمت گذاری خودرو پنج درصد حاشیه بازار در صورت افزایش قیمت خودرو در بازار، قیمت خودرو های ایرانی هم افزایش می یابد بعد از این نظر نباید نسبت به واردات خودرو های دست دوم نگرانی داشت البته باید محتاطانه اقدام نمود.
فرهنگی تصریح كرد: با عنایت به وضعیت ارزی و اقتصادی كشور به جای باز و بسته كردن درِ واردات خودرو های خارجی به كشور بهتر است خودرو های خارجی دپو شده در گمركات ترخیص شود.
نماینده مردم تبریز در مجلس خاطرنشان كرد: در طرح ساماندهی بازار خودرو پیشبینی شد هر سال پنج درصد از تعرفه خودرو های پاك مثل خودرو های برقی و هیبریدی كاهش پیدا كند. این تصمیم برای وادار كردن شركتهای خودروساز داخلی برای انطباق محصولاتشان با استانداردهای بین المللی است تا فاصله قیمتی خودرو در بازار كه ناشی از تعرفه واردات است، با ارتقاء كیفی خودرو های ایرانی پر شود از جانب دیگر با كاهش تدریجی تعرفه واردات خودرو در این طرح به شركتهای خودروساز این اخطار داده می شود كه اگر به كیفیت و ایمنی تولیداتشان همچنان بی توجه باشند تقاضا به تدریج به سمت خودرو های خارجی وارداتی ایمن و با كیفیت می رود.
این عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس در عین حال اعتقاد دارد این مصوبه در شرایط فعلی اقتصادی كه دخل و خرج ارزی كشور با حساسیت بیشتری توسط دولت كنترل می شود، قابل اجرا نیست.1398/02/27
13:42:19
5.0 / 5
4292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان