تاكید دوباره بخش خصوصی

اقتصاد باید به كاربلدها سپرده شود

اقتصاد باید به كاربلدها سپرده شود به گزارش یاری كالا هرچند سال ۱۳۹۷ در ایام ابتدایی خود با امیدواری نسبت به تداوم حركت مثبت اقتصاد ایران در سال های قبل آغاز شد، اما خیلی زود تكانه های ارزی و بازگشت تحریم های ایالات متحده سبب شدند تصویر مثبت شكل گرفته از آنچه باید برای اقتصاد ایران رخ دهد، تغییر كند و همه این مسائل سبب شد، سال ۱۳۹۷ به یكی از سخت ترین سال های اقتصادی ایران در طول سال های گذشته تبدیل گردد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، با به انتها رسیدن سال گذشته، امروز سوالی كه در ذهن خیلی از فعالان اقتصادی و بخش های مختلف جامعه به وجود آمده این است كه آیا روزهای سخت گذشته در ماه های پیشرو هم ادامه خواهد یافت یا احتمال بهبود نسبی شرایط وجود دارد.
بخش خصوصی كه در سال قبل با مشكلاتی در حوزه های ارز و تأمین منابع مالی مورد نیاز خود، بازگشت ارز حاصل از صادرات و حفظ بازارهای صادراتی در دوره تحریم با مشكلات جدی و طولانی مدت مواجه بود، حالا به دنبال آن است تا تصوری روشن تر از ماه های پیشرو داشته باشد.
در این بین می توان مشاهده كرد كه دیدگاه هایی دوگانه در ارتباط با آینده اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۸ به وجود آمده كه قرار گرفتن این دو نگاه در دو سر یك طیف به خوبی مطلق نبودن پیش بینی ها را نشان داده است. گروهی در تحلیل های خود معتقدند آنچه پارسال رخ داده امسال هم ادامه خواهد یافت و حتی امكان بدتر شدن اوضاع وجود دارد و گروهی معتقدند تحریم ها بعنوان یكی از اصلی ترین عوامل بر هم خوردن شرایط اقتصادی ایران در تمام ابعاد ممكن قبل از این ظاهر شده اند و دیگر امكان شكل گیری یك فشار جدید وجود نخواهد داشت.
در چنین شرایطی هرچند بخش خصوصی نه بعنوان تصمیم گیر كه بعنوان عضوی ناظر بر تصمیمات فعالیت می كند، اما در عین حال اتاق بازرگانی كوشیده با حفظ جایگاه مشاوره ای خود همچنان دغدغه های ماه های گذشته را به دولت منتقل كند. موضوعی كه در پیام اخیر رئیس اتاق بازرگانی تهران هم به خوبی خویش را نشان داده است.
خوانساری در پیام خود گفته كه اساساً شرایط اقتصادی كه ایران در ماه های اخیر با آن مواجه بوده، سخت و آنچه در آینده نزدیك رخ خواهد داد هم دشوار می باشد اما كارآفرینان ایرانی بر یك مبحث تاكید دارند و آن ضرورت ماندن در كشور و كوشش برای بهبود اوضاع اقتصادی می باشد.
آنچه در رئیس اتاق تهران بیش ترین اهمیت را دارد تاكید دوباره وی بر یك مبحث قدیمی و طولانی مدت است. فعالان اقتصادی همچنان معتقدند كه دولت با وجود شعارها و برنامه ها همچنان خویش را بعنوان تصدی گر عمده اقتصاد حفظ نموده و همین مسئله راه رشد و توسعه فعالیت های بخش خصوصی را از بین برده است. خوانساری در این رابطه گفته كه هركس به وظیفه خودش عمل می كند و مسئولیت ما در بخش خصوصی این است كه صادقانه عمل نماییم و هم مشكلات و هم راهكارها را بگویم. با چنین نگاهی، سال پیش رو می تواند متفاوت از سال قبل باشد. فقط باید باور داشت كه كار را به كاردان بسپاریم.
هرچند در شرایط فعلی و با عنایت به مشكلاتی كه اقتصاد ایران با آن مواجه می باشد، نمی توان انتظار داشت تصمیماتی كلان در حوزه خصوصی سازی گرفته شود، اما تلنگر جدید رئیس اتاق نشان داده است كه هنوز بخش خصوصی بر خواسته های گذشته خود یعنی گسترش نفوذ متخصصان اقتصادی تاكید دارد.1398/01/10
21:23:12
5.0 / 5
4698
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان