، مقصر افزایش قیمت خودرو كیست؟،

بی ثباتی نرخ ارز در كنار تحریم ها و دلالان عامل افزایش قیمت خودرو

بی ثباتی نرخ ارز در كنار تحریم ها و دلالان عامل افزایش قیمت خودرو به گزارش یاری كالا یك كارشناس صنعت خودرو، عامل افزایش قیمت خودرو را در نگاه اول افزایش ناگهانی قیمت ارز و بی ثباتی آن دانسته و اعتقاد دارد كه محدودیت هایی كه سبب افزایش نرخ ارز شد، قیمت خودرو را هم افزایش داد.


شهرام آزادی - عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی - در گفتگو با ایسنا، در مورد عواملی كه باعث افزایش قیمت خودرو شده اظهار نمود: چند عامل اصلی در افزایش قیمت خودرو نقش داشته اند كه شروع آن با افزایش نرخ ارز شروع شد كه جزو مهمترین عامل ها بشمار می رود.
وی ادامه داد: به نظر می آید سیاست های نادرست بانك مركزی در اوایل امسال در تعیین نرخ ارز و محدودیت هایی كه به وجود آمد، باعث افزایش نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت خودرو شد. علاوه بر این باید در نظر بگیریم خودروهایی كه مدعی هستیم با برند داخلی تولید می شوند هم به شكلی وابستگی ارزی داشته كه میزان این وابستگی كم هم نیست. این وابستگی از بابت مواد اولیه و قطعاتی است كه باید از خارج تأمین شوند؛ ازاین رو افزایش نرخ ارز سبب افزایش قیمت خودرو هم شده است.
این كارشناس صنعت خودرو عامل دیگر افزایش قیمت خودرو را كاهش میزان تولیدات بیان كرده و اظهار داشت: مشكلات خودروسازان از بابت تأمین قطعات در شرایط تحریم ها و همینطور كمبود نقدینگی ناشی از زیان خودروسازان طی سال های اخیر هم مشكلاتی بوجود آورده است.
آزادی با تاكید بر اینكه انباشته شدن بدهی خودروسازان به قطعه سازان مزید بر علت شده، خاطرنشان كرد: این مورد سبب شده عرضه كم صورت گیرد و در قبال آن تقاضایی كه حتی به صورت كاذب بوجود آمد هم تأثیرگذار بود كه علت آن كاهش ارزش پول بوده و مردم حس كردند كه قیمت ها رو به افزایش است و تمایل به خرید بعنوان سرمایه گذاری بیشتر شد كه خود از عوامل افزایش قیمت خودرو بوده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اظهار نمود: علاوه بر افزایش نرخ ارز، تحریم ها و عدم تناسب عرضه و تقاضا به علت كمبود نقدینگی خودروسازان؛ می توان به نقش دلال ها و واسطه ها كه سوءاستفاده گران این وضعیت بوده اند بعنوان عامل چهارم افزایش قیمت خودرو اشاره نمود.1397/12/09
16:30:50
5.0 / 5
4569
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان