در دیدار فاطمی امین با وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان مطرح شد

ایران می تواند قطب صادرات قزاقستان در منطقه باشد

ایران می تواند قطب صادرات قزاقستان در منطقه باشد در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) ایران با معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان، وزیر صمت بر تدوین نقشه راه برای توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور تاکید کرد و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان نیز اظهار داشت که ایران می تواند هاب (قطب) صادرات قزاقستان در منطقه باشد.


به گزارش یاری کالا به نقل از شاتا، سیدرضا فاطمی امین اظهار نمود: قزاقستان در حوزه معدن بسیار غنی است و مانند ایران شرکتهای معدنی بزرگی دارد و ما می توانیم بخشی از نیاز وارداتی خود به دو میلیون تن ورق را از قزاقستان تأمین نماییم. همینطور ایران در حوزه هایی مانند لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و صنایع دارویی به ظرفیت های قابل توجهی رسیده است و می تواند زمینه ساز کارهای مشترکی میان دو کشور شود.
فاطمی امین همینطور بر تدوین نقشه راه برای توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از سوی ما امورات در رابطه با تجارت با قزاقستان را به صورت ویژه پیگیری می کند.
ایران می تواند هاب صادرات قزاقستان در منطقه باشد
بخت سلطان اوف، معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان هم با تاکید بر تقویت کریدور فراخزر با استفاده از امکانات لجستیکی ایران اظهار داشت: ایران با عنایت به ظرفیت ها و توانمندی هایی که دارد می تواند به هاب صادرات قزاقستان در منطقه تبدیل گردد.
وی افزود: در مسافرت نخست وزیر قزاقستان به کشور ترکیه، استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های ایران برای افزایش مراودات تجاری ایران، ترکیه و قزاقستان مورد تاکید قرار گرفت و مبحث تبدیل شدن ایران به هاب صادرات قزاقستان در منطقه موردبحث و تبادل نظر قرار گرفت، چونکه این مورد برای توسعه مراودات بسیار مهم می باشد.
به دنبال احیای تجارت سنتی دو کشور در شرایط جدید هستیم
وی ضمن اشاره به سفر نخست وزیر قزاقستان به روسیه افزود: در آن دیدارها هم بر استفاده هر چه بیشتر از پتانسیل های اقتصاد ایران تاکید شده بود و هیئت های کارشناسی قزاقستانی هم که پیشتر به ایران سفرکرده بودند، تصمیم های خوبی جهت استفاده از این ظرفیت ها داشتند.
معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان بابیان اینکه درصدد هستیم که تجارت سنتی دو کشور ایران و قزاقستان را در شرایط جدید باردیگر احیا نماییم، اظهار داشت: این تجارت در حوزه هایی ازجمله فلزات، محصولات آهن و ذوب آهن، کود شیمیایی، کشاورزی و.. بوده است.
سلطان اوف بر لزوم یافتن جنبه های جدید همکاری دو کشور تاکید کرد و افزود: به دنبال استفاده از تجربیات ایران در حوزه هایی مانند تولید ماشین آلات کشاورزی، کود شیمیایی، تولیدات صنعتی، معدن و صنایع معدنی و همینطور نفت و گاز با عنایت به تجربه استخراج ۱۲۰ ساله نفت در ایران هستیم.
تقویت کریدور فراخزر با استفاده از امکانات لجستیکی ایران
وی بر استفاده از ظرفیت های لجستیکی مؤثر میان دو کشور تاکید کرد و اضافه کرد: کریدور فراخزر که مورداستفاده قزاقستان برای تجارت بین المللی و صادرات است، می تواند با استفاده از امکانات لجستیکی ایران هر چه بیشتر تقویت شود؛ همینطور مناطق آزاد دو کشور ظرفیت خوبی برای ارتقای مراودات دارند.
سلطان اوف در ادامه به مهیا ساختن شرایط و تسهیلات لازم برای ارتباط کسب وکارهای دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بخش خصوصی دو کشور ظرفیت های لازم برای افزایش مراودات تجاری با فراهم ساختن شرایط لازم را دارد و در ترکیب هیئت اعزامی هم نمایندگان اتحادیه های صنفی و صنعتی و اتاق بازرگانی قزاقستان حضور دارند.
او در آخر راه اندازی پروازهای مستقیم بین شهرهای مهم دو کشور و حل وفصل مسائل ویزایی را از مهم ترین دغدغه فعالان اقتصادی دو کشور دانست.
گفتنی است، هیئتی از جمهوری قزاقستان به ریاست «بخیت سلطان اوف» معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی این کشور، روز شنبه سی ویکم اردیبهشت ۱۴۰۱ به منظور یک سفر کاری دو روزه، وارد ایران شد.
در این سفر مقرر است دیدارهای مهم معاون نخست وزیر جمهوری قزاقستان با مقامات ارشد ایرانی برای بحث و بررسی در مورد طیف گسترده ای از موضوعات همکاری قزاقستان و ایران برگزار گردد.1401/03/02
22:30:20
0.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان